czyszczenie pralki

Regularne czyszczenie pralki pozwala wydłużyć jej żywotność oraz wpływa na jakość prania. Ważne jest gruntowne usuwanie zabrudzeń z miejsc najbardziej narażonych na gromadzenie się zanieczyszczeń, takich jak filtr, fartuch czy pojemnik na proszek do prania. Aby zadbać o czystość urządzenia, nie musisz sięgać po profesjonalne środki, ponieważ w tej roli świetnie sprawdzają się domowe sposoby na czyszczenie pralki. Poniżej znajdziesz najlepsze pomysły na wyczyszczenie pralki przy użyciu tanich i ogólnodostępnych produktów.

Dlaczego konieczne jest czyszczenie pralki?

Zanim poznasz domowe sposoby na czyszczenie pralki, dowiedz się, dlaczego tak ważne jest regularne mycie tego urządzenia. Po każdym praniu w urządzeniu pozostają resztki detergentów i zanieczyszczeń, które z czasem tworzą coraz grubszą warstwę brudu. W połączeniu z wilgotnym środowiskiem są to idealne warunki do rozwoju bakterii. Z czasem z urządzenia zaczyna wydobywać się nieprzyjemny zapach, który przenika również do pranych tkanin, powodując, że pranie śmierdzi. Pogorszeniu ulega więc jakość prania. Niedostateczna dbałość o pralkę może również skutkować różnymi awariami sprzętu, np. pozostawaniem wody na dnie bębna, wywołanym zapchanym filtrem. W przypadku problemów z działaniem urządzenia, zachęcamy do skorzystania z pomocy naszego serwisu AGD.

Domowe sposoby na czyszczenie pralki – najlepsze rozwiązania

Choć na sklepowych półkach nie brakuje gotowych środków do czyszczenia pralek, warto sięgnąć po domowe sposoby na czyszczenie pralki. Są one przede wszystkim tanie i wykorzystują produkty, które większość z nas może znaleźć od ręki w swoim domu. Zatem czym wyczyścić pralkę? Poniżej znajdziesz najlepsze rozwiązania, które pozwolą Ci usunąć nawet mocne zabrudzenia.

Jak wyczyścić pralkę octem?

Czyszczenie pralki octem to jeden z najbardziej popularnych sposobów na pozbycie się zabrudzeń i kamienia. Wystarczy wlać szklankę octu do bębna pralki lub do szuflady na proszek i nastawić cykl prania w wysokiej temperaturze, najlepiej 90 stopni Celsjusza. Po praniu pamiętaj o tym, aby porządnie wywietrzyć pralkę. Warto potraktować octem także szufladę na detergenty. Wymieszaj wodę z octem w proporcjach 1:1 i zanurz szufladę w roztworze. Pozostaw ją na minimum pół godziny, aby zabrudzenia zmiękły. Następnie wyczyść ją ściereczką i opłukaj pod bieżącą wodą. Pozostaw do naturalnego wyschnięcia, ewentualnie osusz szufladę ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Czyszczenie pralki sodą oczyszczoną

Soda oczyszczona jest kolejnym środkiem, który świetnie nadaje się do czyszczenia różnych sprzętów AGD, w tym pralki. Jak wyczyścić pralkę sodą? Wsyp pół szklanki sody do szufladki na proszek i ustaw cykl z możliwie najwyższą temperaturą, np. 90°C. Sodę możesz wsypać również bezpośrednio do bębna, jednak należy jej użyć znacznie więcej – około 1,5 szklanki.

Jak wyczyścić pralkę tabletkami do zmywarki?

Czyszczenie pralki tabletkami do zmywarki to dla Ciebie nowość? Wypróbuj tę prostą metodę, ponieważ tabletka świetnie usuwa zabrudzenia, kamień i nieprzyjemny zapach. Dodaj jedną tabletkę do bębna pralki, a drugą do pojemnika na proszek i nastaw cykl prania z temperaturą 90 stopni Celsjusza. Następnie możesz uruchomić dodatkowe płukanie. Po czyszczeniu dokładnie wywietrz urządzenie.

Czyszczenie pralki kwaskiem cytrynowym

Kwasek cytrynowy to skuteczna broń w walce z kamieniem i zabrudzeniami. Jak wyczyścić pralkę kwaskiem cytrynowym? Do pojemnika na proszek dodaj około 1/3 szklanki kwasku, a następnie ustaw najdłuższy cykl prania, który wykorzystuje najwyższą temperaturę. Po zakończonym czyszczeniu uchyl drzwiczki pralki.

Czyszczenie pralki domestosem

Większość z nas posiada w domu domestos, który służy nie tylko do czyszczenia toalet, ale również udrażniania rur. Ten środek sprawdza się także w przypadku czyszczenia pralki. Dodajemy go bezpośrednio do pustego bębna w niewielkiej ilości – wystarczy jedna nakrętka. W zależności od stopnia zabrudzenia pralki, ustaw cykl prania z temperaturą 60 lub 90 stopni Celsjusza. Pamiętaj o dokładnym wywietrzeniu urządzenia po zakończeniu myciu.

 Domowe sposoby na czyszczenie pralki – jak dbać o poszczególne elementy?

Już wiesz, jakie domowe sposoby na czyszczenie pralki sprawdzają się najlepiej. Niektóre elementy pralki wymagają jednak dodatkowego wyczyszczenia, ponieważ są szczególnie narażone na zabrudzenia. Poniżej dowiesz się jak skutecznie zadbać o ich czystość.

Jak wyczyścić filtr w pralce?

Czyszczenie filtra pralki jest niezwykle ważne, ponieważ zbierają się na nim wszelkie zanieczyszczenia z prania, takie jak sierść, włosy, resztki detergentów, kurz, nitki, piasek, drobne kamienie oraz wiele innych zabrudzeń. Zapchany filtr może prowadzić do różnych usterek, w tym do zalania łazienki, dlatego warto pamiętać o regularnym usuwaniu nagromadzonych osadów. Jak wyczyścić filtr w pralce? W pierwszej kolejności podłóż szmatki, aby zabezpieczyć podłogę przed wypływającą wodą po usunięciu filtra. Teraz zdejmij osłonę filtra. Następnie wyjmij go i wymocz w zimnej wodzie przez minimum 15-30 minut. Warto dodać do wody ocet lub ewentualnie płyn do mycia naczyń, który lepiej rozpuści zabrudzenia. Następnie wyczyść filtr, np. starą szczoteczką do zębów. Dokładnie osusz filtr i zamontuj go z powrotem.

Jak wyczyścić pojemnik na proszek w pralce?

W pojemniku na proszek i płyn do płukania osadzają się resztki detergentów, które z czasem sprzyjają rozwojowi grzybów. Dlatego pamiętaj o cyklicznym czyszczeniu szuflady na detergenty. Pojemnik możesz namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem octu, sody lub kwasku cytrynowego. Pozostaw go na 30 minut, a jeśli masz więcej czasu, nawet na godzinę. Następnie wytrzyj pojemnik ściereczką, a w przypadku mocniejszych zabrudzeń użyj starej szczoteczki do zębów. Osusz pojemnik i zamontuj go ponownie.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak wyczyścić uszczelkę w pralce?

Uszczelka, zwana również fartuchem, chroni bęben pralki. Tutaj mogą gromadzić się resztki detergentów oraz inne zabrudzenia i drobne przedmioty. Aby ją wyczyścić, wystarczy ją delikatnie odgiąć, przetrzeć ściereczką zwilżoną wodą z octem, a następnie osuszyć powierzchnię suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Regularne czyszczenie pralki pozwala zachować żywotność urządzenia przez dłuższy czas oraz uniknąć wielu awarii. Ponadto zapobiega brzydkiemu zapachowi z pralki, który często przenosi się na ubrania.
  2. Domowe sposoby na czyszczenie pralki świetnie radzą sobie z zabrudzeniami, przykrą wonią oraz kamieniem. Czym czyścić pralkę? Wypróbuj ocet, sodę, kwasek cytrynowy, tabletki do zmywarki lub domestos.
  3. Czyszczenie pralki domowymi sposobami jest tanie, skuteczne i pozwala wykorzystać produkty, które mamy pod ręką. Jeśli jednak Twoje urządzenie nie było czyszczone od lat, konieczne może być odkamienianie pralki przy użyciu specjalistycznych środków czyszczących.
  4. Pamiętaj również, aby dokładnie wyczyścić części pralki, które są szczególnie narażone na powstawanie zabrudzeń, czyli uszczelkę, filtr oraz szufladę na detergenty.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Do czyszczenia pralki świetnie sprawdza się ocet. Wystarczy wlać szklankę octu bezpośrednio do bębna pralki lub szuflady na proszek i nastawić najdłuższy cykl prania w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Innym sposobem jest czyszczenie pralki domestosem. Do bębna pralki wlej jedną nakrętkę tego preparatu i w zależności od stopnia zabrudzenia urządzenia, wybierz cykl prania z temperaturą 60 lub 90 stopni Celsjusza.

Brzydki zapach z pralki może przenieść się również na praną odzież, dlatego należy jak najszybciej pozbyć się przykrej woni. W tym celu wsyp do szuflady na proszek 1/3 szklanki kwasku cytrynowego lub pół szklanki sody oczyszczonej i ustaw program prania z najwyższą temperaturą. Możesz również zastosować ocet, wlewając szklankę tego produktu do pojemnika na proszek lub bezpośrednio do bębna, a następnie nastaw pranie w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Przykry zapach zniweluje również tabletka do zmywarki. Jedną tabletkę wrzuć do bębna, drugą do pojemnika na proszek i wybierz cykl prania wykorzystujący możliwie najwyższą temperaturę.

Wsyp pół szklanki sody lub wlej szklankę octu do szuflady na proszek i ustaw program prania w temperaturze 90 stopni Celsjusza. Ocet możesz wlać również bezpośrednio do bębna.

Wnętrze pralki możesz wyczyścić używając tabletek do zmywarki. Jedną tabletkę należy umieścić w szufladzie na proszek, a drugą w bębnie urządzenia. Następnie wybierz najdłuższy cykl prania w możliwie najwyższej temperaturze.

Ocet wlewamy do szuflady na proszek lub bezpośrednio do bębna pralki.

Aby wyczyścić pralkę, wystarczy wlać do bębna urządzenia lub szufladki na proszek szklankę octu.