Jak otworzyć zablokowane drzwi pralki, blokada drzwi pralki, jak odblokować drzwi pralki, pralka nie otwiera się po praniu

Niekiedy zdarza się, że po zakończonym cyklu prania, pralka nie chce się otworzyć. Otwieranie drzwi na siłę może doprowadzić do ich uszkodzenia, dlatego pośpiech i pochopne decyzje nie są wskazane w tej sytuacji. Blokada drzwi pralki nie zawsze musi wiązać się z wizytą fachowca. Jak otworzyć zablokowane drzwi pralki Beko lub innego producenta? Jakie są przyczyny tej awarii? Przeczytaj koniecznie nasz dzisiejszy wpis.

Problemy z zasilaniem

Zazwyczaj blokada drzwi pralki nie wiąże się z awarią konkretnych podzespołów, a wynika z przerwy w dostawie prądu. Jeśli w trakcie prania doszło do chwilowego odcięcia prądu, programator może nie zarejestrować ukończenia cyklu prania. W tym przypadku należy odłączyć kabel urządzenia od zasilania i po chwili ponownie włączyć wtyczkę. Można także nastawić ponownie szybkie pranie.

Włączona blokada rodzicielska w pralce

To inna błaha przyczyna, która powoduje, że pralka nie chce się otworzyć po praniu. Jeśli Twoje urządzenie jest wyposażone w blokadę zabezpieczającą przed dziećmi, być może niechcący włączyłeś tę funkcję. Sprawdź instrukcję obsługi Twojego urządzenia, jak wyłączyć blokadę zabezpieczającą.

Pralka nie chce się otworzyć – uszkodzony mechanizm blokady drzwi lub zamka

Jeśli Twoja pralka nie otwiera się po praniu, być może doszło do uszkodzenia mechanizmu blokady drzwi. Niekiedy dochodzi również do uszkodzenia zamka, który jest połączony z elektronicznym mechanizmem blokady. Pęknięty lub ułamany zamek może powodować problemy z otwieraniem drzwi. Być może konieczna będzie wymiana zamka lub usunięcie ułamanego elementu z gniazda.

Blokada drzwi pralki – woda w filtrze pompy odpływowej

W niektórych modelach pralek włącza się blokada drzwi, jeżeli w filtrze znajduje się woda. Możesz spróbować oczyścić filtr z zanieczyszczeń, które powodują zatrzymywanie się wody. Filtr znajduje się zwykle w dolnej części pralki. Niekiedy samo czyszczenie nie przynosi oczekiwanego efektu i konieczna jest jego wymiana.

Pralka nie chce się otworzyć – awaria modułu elektronicznego

Problemy z otwieraniem drzwi pralki mogą pojawić się także w przypadku uszkodzenia modułu elektronicznego, a dokładnie jego ścieżki odpowiedzialnej za załączanie się blokady. Jest to rzadka usterka, która wymaga wymiany modułu.

Już wiesz, jak odblokować drzwi pralki. Ta usterka rzadko wymaga wizyty serwisu AGD i bez większego problemu jesteś w stanie poradzić sobie z nią samodzielnie. W przypadku innych awarii zachęcamy do rezerwowania wizyt naszych serwisantów.

 

Przeczytaj również:

Woda w przegrodzie na płyn do płukania?

Pralka nie grzeje wody?

Pralka nie pobiera proszku do prania?

Twoje ubrania śmierdzą po praniu?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD