pralka nie grzeje wody

Gdy ładujemy ubrania do pralki oznacza to, że oczekujemy, aby nasza odzież stała się krystalicznie czysta i pachnąca. Zdarza się jednak, że ubrania wyglądają jakby były jedynie lekko przepłukane. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy jest oczywiście brak ciepłej wody w pralce. Dowiedz się, co robić, gdy pralka nie grzeje wody oraz, co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy!

  • Awaria czujnika grzałki w pralce.
  • Przepalona lub zakamieniona grzałka.
  • Uszkodzenie hydrostatu pralki.
  • Awaria modułu grzałki lub modułu sterującego.

Zastanawiasz się, dlaczego Twoja pralka nie działa? Sprawdź nasz poradnik, dotyczący naprawy pralki, która nie wiruje!

Pralka nie grzeje wody – Uszkodzenie czujnika grzałki!

Czujnik grzałki to element pralki, odpowiadający za przekazywanie informacji o temperaturze wody. Praca czujnika pozwala głównemu modułowi sterującemu dostosować odpowiednią temperaturę wody, co skutkuje czystym i pachnącym praniem. Jeśli pralka nie grzeje wody lub pralka tylko płucze – sprawdź stan czujnika grzałki. Częstą przyczyną dysfunkcji grzałki jest… kamień osadowy.

Odkamienianie pralki to absolutna podstawa poprawnej pielęgnacji oraz prewencji uszkodzeń. Jeśli pralka nie podgrzewa wody – wyposaż się w środek odkamieniający do pralki. Pamiętaj o regularnym odkamienianiu nawet najbardziej ukrytych elementów Twojego urządzenia. Zapoznaj się również z domowymi sposobami na czyszczenie pralki!

Brak ciepłej wody w pralce? – Grzałka pokryta kamieniem

Jak już wspomnieliśmy, jedną z najczęstszych przyczyn braku ciepłej wody w pralce jest kamień. Zakamieniona lub przepalona grzała nie podgrzeje wody do odpowiedniej temperatury, a ubranie pozostanie pokryte plamami. Jeśli pralka nie podgrzewa wody, przyjrzyj się grzałce urządzenia. Szukaj wyżłobień, nierówności oraz widocznego kamienia. Szary nalot na grzałce również sprawia, że pralka nie grzeje wody. Jak wyczyścić grzałkę pralki?

  • Skorzystaj ze specjalnych środków chemicznych na kamień w pralce.
  • Wykorzystaj sodę oczyszczoną i ocet.
  • Puść „puste” pranie, wcześniej wsypując do dozownika sodę oczyszczoną.
  • Wymień grzałkę na nową.

Nie da się ukryć, że zarówno grzałka, jak i czujnik grzałki to elementy pralki, które ciężko jest doczyścić. Jeśli pralka nie grzeje wody, w lwiej części przypadków o wiele lepszym wyjściem z sytuacji będzie ich wymiana. Wymiana grzałki i czujnika to coś z czym możesz zwrócić się do serwisu AGD lub fachowca od sprzętu domowego.

Pralka nie grzeje wody? – Sprawdź działanie hydrostatu

Uszkodzenie hydrostatu to kolejna częsta przyczyna braku ciepłej wody w pralce. Awaria hydrostatu występuje stosunkowo rzadko, ale warto zwrócić na to uwagę. Dlaczego pralka nie podgrzewa wody po awarii hydrostatu? Informacja o poziomie wody nie jest przekazywana do modułu, a grzałka po prostu jej nie podgrzewa. Uszkodzenie modułu lub hydrostatu jest jednoznaczne z praniem ubrań w zimnej wodzie. Awaria hydrostatu może również powodować poważne uszkodzenie grzałki, która włącza się, gdy w pralce nie ma wody. Wymiana hydrostatu nie jest trudnym zadaniem, ale dobranie odpowiedniej części zamiennej i jej montaż najlepiej zostawić fachowcom od naprawy pralek.

Uszkodzenie modułu grzałki – Częsta przyczyna braku ciepłej wody w pralce

Moduł sterujący, programator, panel sterowania i moduł grzałki. Znaczenie elektroniki w pralce jest ogromne, a bez pełnej sprawności każdego z modułów nasza pralka po prostu nie zadziała. Awaria modułu sterującego może sprawiać, że grzałka pralki po prostu się nie włącza. Co to oznacza? A no to, że pralka nie grzeje wody. Wymiana poszczególnych podzespołów elektronicznych to wyjątkowo trudny i skomplikowany proces, który najlepiej pozostawić w rękach specjalistów. Nie zdziw się, jeśli okaże się, że wymiana modułu pralki jest kosztowniejsze od zakupu nowego urządzenia. Szybki kontakt z fachowcem i konsultacja kosztów powinny jednak w zupełności wystarczyć.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD