czyszczenie suszarki, czyszczenie suszarki do ubrań, jak czyścić suszarkę do ubrań

Regularne dbanie o suszarkę do ubrań wydłuża jej żywotność, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych urządzeń. Na szczęście czyszczenie suszarki do ubrań nie jest skomplikowane i nie wymaga użycia profesjonalnych środków. Jak czyścić suszarkę do ubrań? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, jak profesjonalnie dbać o to urządzenie.

Czyszczenie suszarki – ważna jest regularność

Opróżnianie filtra i zbiornika na wodę powinno odbywać się w zasadzie po każdym suszeniu ubrań. W przypadku, gdy Twoja suszarka nie jest podłączona do kanalizacji, posiada specjalny zbiornik na wodę. Gromadzi się w nim woda po suszeniu, w której nierzadko pływają drobne nitki i inne zabrudzenia pochodzące z tkanin. Woda nie nadaje się do dalszego użycia i należy ją wylać. Nie należy także opróżniać zbiornika bezpośrednio po skończonym cyklu suszenia, ponieważ możemy poparzyć się gorącą wodą podczas jej wylewania.

Kolejnym ważnym elementem suszarki, który wymaga regularnej pielęgnacji, jest filtr kłaczków. Nowsze modele posiadają także podwójny filtr kłaczków, który zbiera je jeszcze dokładniej. Filtr należy czyścić ręcznie lub za pomocą odkurzacza. Raz na jakiś czas warto przetrzeć go mokrą ściereczką, która zbierze mikroskopijne włoski i po wysuszeniu ponownie umieścić go na miejscu.

Czyszczenie suszarki do ubrań – zwróć uwagę na kondensator

W zależności od częstotliwości suszenia, raz na kilka miesięcy warto skontrolować stan wymiennika ciepła, czyli kondensatora. Znajduje się on z przodu suszarki, w jej dolnej części. Na żeberkach kondensatora osadzają się kłaczki, dlatego trzeba je usunąć rurą odkurzacza lub mokrą szmatką. Zadanie należy wykonać delikatnie, aby nie zagiąć blaszek. Nigdy nie zajmuj się tym również bezpośrednio po suszeniu, ponieważ kondensator jest wtedy mocno rozgrzany. Tę czynność możesz pominąć, jeśli posiadasz suszarkę z kondensatorem samoczyszczącym.

Czym czyścic suszarkę do ubrań?

Czyszczenie suszarki do ubrań nie wymaga korzystania ze specjalistycznych środków. Czyszczenie bębna suszarki warto przeprowadzić przy użyciu ściereczki z mikrofibry nasączonej wodą z octem. Warto zwrócić szczególną uwagę na czujniki wilgoci, na których z czasem może pojawiać się osad kamienny. Następnie należy przetrzeć wnętrze suchą ścierką lub ręcznikiem papierowym. Obudowa suszarki wymaga również regularnego sprzątania, ponieważ gromadzą się na niej kłaczki pochodzące z ubrań. Do umycia obudowy wystarczy woda z odrobiną mydła lub płynu do mycia naczyń. I gotowe!

Jak widać, czyszczenie suszarki jest dziecinnie proste i nie wymaga użycia specjalistycznych środków. Należy jednak pamiętać o każdorazowym opróżnianiu filtra kłaczków i zbiornika kondensacyjnego, aby urządzenie działało bez zakłóceń.

To może Cię zainteresować:

Suszarka do prania głośno chodzi?

Pranie z suszarki nie pachnie

Dlaczego suszarka nie suszy?

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD