czyszczenie suszarki, czyszczenie suszarki do ubrań, jak czyścić suszarkę do ubrań

Kontakt z mokrymi ubraniami i znajdującymi się na nich detergentami powoduje, że suszarka bębnowa, podobnie jak pralka, wymaga regularnej pielęgnacji. Czyszczenie suszarki do ubrań jest łatwe i nie wymaga użycia profesjonalnych środków. Chcesz dowiedzieć się, jak wyczyścić suszarkę bębnową? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i poznaj nasze sprawdzone sposoby.

Najważniejsze zasady czyszczenia suszarki

Choć czyszczenie suszarki do ubrań nie jest skomplikowane, należy trzymać się kilku zasad, które spowodują, że ta czynność nie będzie przykrym obowiązkiem.

Czyszczenie suszarki – ważna jest regularność

W zależności od częstotliwości użytkowania, należy wyczyścić suszarkę bębnową średnio raz w miesiącu, nie zapominając o bębnie czy uszczelkach. Im częstsza eksploatacja, tym konieczność czyszczenia suszarki zwiększa się. Nieco rzadziej można czyścić kondensator. Z kolei po każdym cyklu suszenia należy wyczyścić filtr kłaczków oraz opróżnić zbiornik na wodę.

Opróżnianie wody i kłaczków po każdym suszeniu

Opróżnianie zbiornika na wodę należy przeprowadzać po każdym suszeniu ubrań. W przypadku, gdy Twoja suszarka nie jest podłączona do kanalizacji, posiada specjalny zbiornik na wodę. Może on mieścić się w szufladzie na górze lub drzwiach suszarki. Również czyszczenie filtra z kłaczków powinno odbywać się po każdym suszeniu.  Pozostawianie kłaczków w filtrze spowoduje, że po kolejnym suszeniu na ubraniach i wewnątrz urządzenia może pojawić się więcej włókien z tkanin i włosków.

Zrezygnuj z agresywnej chemii

Jeśli zastanawiasz się, czym i jak czyścić suszarkę bębnową, odrzuć pomysł z użyciem środków z drogerii. Właściwie nie potrzebujesz nic poza wodą oraz octem, który kosztuje grosze i jest obecny niemal w każdym domu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Co trzeba wyczyścić w suszarce?

Jak wyczyścić suszarkę bębnową, żeby lśniła czystością? Suszarka składa się z wielu elementów, które należy regularnie opróżniać, czyścić lub myć. Poniżej znajdziesz całą listę do odhaczenia podczas najbliższych porządków.

Opróżnianie zbiornika ze skondensowaną wodą

W pojemniku gromadzi się woda po suszeniu i często pływają w niej kłaczki z ubrań, których nie zebrał filtr. Pamiętaj jednak, aby nie wylewać wody od razu po zakończonym cyklu suszenia, ponieważ woda może być bardzo ciepła. A teraz praktyczna porada – woda z suszarki nadaje się do prasowania, dlatego, gdy nie chcesz jej wylewać, przelej ją do butelki, nie zapominając o jej uprzednim przefiltrowaniu.

Czyszczenie filtra kłaczków

Filtr kłaczków należy wyczyścić ręcznie lub przy pomocy odkurzacza. Niektóre suszarki posiadają podwójny filtr kłaczków, dlatego podczas czyszczenia suszarki bębnowej należy ściągać resztki włókien z obu z nich. Raz na kilka cyklów warto wyczyścić filtr mokrą ściereczką, a będzie wyglądać jak nowy.

Czyszczenie filtra przed wymiennikiem ciepła

Włókna i inne zanieczyszczenia, których nie wyłapał filtr kłaczków, zatrzymują się na filtrze przed wymiennikiem ciepła. Znajduje się on w dolnej części suszarki. Może być wykonany z różnych materiałów i należy go regularnie odkurzać lub przecierać wilgotną ściereczką.

Czyszczenie wymiennika ciepła

Raz na kilka miesięcy należy wyczyść wymiennik ciepła, czyli kondensator znajdujący się w dolnej części suszarki. Na jego żeberkach osadzają się kłaczki, których nie wychwyciły filtry. Możesz je wciągnąć rurą odkurzacza, starą szczoteczką do zębów lub lekko zwilżoną szmatką. Nie rób tego nigdy bezpośrednio po skończonym czasie suszenia, ponieważ kondensator może być zbyt gorący. Należy także obchodzić się z nim delikatnie, żeby nie zagiąć blaszek. Ten krok możesz pominąć, jeśli posiadasz suszarkę z kondensatorem samoczyszczącym.

Czyszczenie filtra w szufladzie na skondensowaną wodę

Posiadając suszarkę z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła należy czyścić filtr znajdujący się w szufladzie na skondensowaną wodę. Myjemy go pod bieżącą wodą, ponieważ mogą gromadzić się na nim zanieczyszczenia pochodzące z obmywania kondensatora.

Czyszczenie czujników wilgoci

Czujniki wilgoci w suszarce bębnowej Bosch, Whirlpool, LG lub innego producenta dostosowują czas suszenia do stopnia wilgotności ubrania. Są wykonane ze stali nierdzewnej i z powodu kontaktu z wodą i detergentami mogą zalegać na nich resztki środków piorących oraz osad z kamienia. To z kolei może zaburzyć pracę suszarki, dlatego kilka razy w roku należy przetrzeć czujniki ściereczką zwilżoną wodą z octem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Czym czyścić suszarkę do ubrań?

Czyszczenie suszarki do ubrań możesz przeprowadzić bez żadnych specjalistycznych środków do sprzętu AGD. Czyszczenie bębna suszarki, drzwiczek suszarki, uszczelek, czujników wilgoci przeprowadzamy używając miękkiej ściereczki, na przykład z mikfrofibry, zwilżonej wodą z dodatkiem octu, ewentualnie kwasku cytrynowego. Następnie przecieramy poszczególne elementy suchą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Raz na jakiś czas warto także przetrzeć obudowę suszarki ściereczką zwilżoną wodą z płynem do mycia naczyń lub mydłem.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Czyszczenie suszarki do ubrań nie jest skomplikowane, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania.
  2. Do czyszczenia suszarki należy używać miękkich ściereczek. Niewskazane jest również stosowanie środków chemicznych, zamiast nich wykorzystaj wodę z dodatkiem octu.
  3. Pamiętaj, aby bezpośrednio po suszeniu opróżnić pojemnik na wodę.
  4. Ponadto po każdym cyklu suszenia usuń włókna i inne zabrudzenia z filtra na kłaczki.
  5. Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu filtra przed kondensatorem oraz samego wymiennika ciepła. Warto go czyścić raz na kilka miesięcy przy pomocy starej szczotki do zębów. Można go również odkurzyć rurą odkurzacza.
  6. Jeśli posiadasz suszarkę z samoczyszczącym się wymiennikiem ciepła, należy umyć filtr znajdujący się w szufladzie na skondensowaną wodę pod kranem.
  7. Jak wyczyścić suszarkę do ubrań w środku? Wykorzystaj ściereczkę zwilżoną wodą z octem, umyj dokładnie wszystkie zakamarki urządzenia, a następnie wytrzyj je suchą szmatką.
  8. Podczas mycia bębna suszarki nie zapominaj o czujnikach wilgoci, które są szczególnie narażone na osadzanie się kamienia. Producenci zalecają, aby co kilka miesięcy przemyć je wodą z dodatkiem octu.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Suszarkę bębnową czyścimy delikatnymi szmatkami i gąbkami. Zamiast środków chemicznych, do mycia warto zastosować roztwór z wody i octu.

Na kratce w suszarce bębnowej gromadzą się włókna tkanin oraz kurz. Bez problemu wyczyścisz kratkę za pomocą rury od odkurzacza.

Czyszczenie suszarki w środku jest niezwykle proste. Wystarczy miękka szmatka, zwilżona wodą z dodatkiem octu. Szmatką wycieramy całe wnętrze suszarki, nie zapominając o czujnikach wilgoci, uszczelkach i drzwiach. Następnie wycieramy urządzenie suchą ściereczką.

Filtr w suszarce wymaga czyszczenia ręcznego lub przy pomocy odkurzacza. Raz na jakiś czas warto przetrzeć go wilgotną szmatką. Pamiętaj o czyszczeniu filtra po każdym suszeniu.