dlaczego ekspres do kawy nie pobiera wody, nie leci kawa z ekspresu, ekspres nie pompuje wody

Świeża kawa z ekspresu to uczta dla podniebienia oraz gwarancja pięknego aromatu, roznoszącego się po całym mieszkaniu. Niekiedy zdarza się, że przygotowując małą czarną, z ekspresu nie leci kawa. Zobacz, dlaczego ekspres nie pobiera wody i co jest przyczyną takiej usterki. Dowiedz się również, co zrobić w tej sytuacji, ponieważ nie zawsze jest konieczna wizyta fachowca.

Ekspres nie pobiera wody – utrudniony obieg wody

Dopływ wody może być utrudniony przez wężyki. Niekiedy dochodzi do ich uszkodzenia, poluzowania lub zapchania, dlatego warto je skontrolować, zanim wezwiesz serwis AGD. W niektórych ekspresach można wybrać ilość dozowanej wody, dlatego sprawdź, czy nie zresetowały się wybrane przez Ciebie ustawienia.

Nieprawidłowy montaż zbiornika na wodę

Jeśli Twój ekspres nie pobiera wody, często przyczyną pozornej usterki jest zły montaż zbiornika na wodę. Sprawdź, czy został on zamontowany prawidłowo i w razie, jeśli dostały się pod niego jakieś zanieczyszczenia, dokładnie je usuń i spróbuj ponownie zaparzyć kawę.

Zapowietrzony ekspres do kawy

Niekiedy przyczyną problemów z pobieraniem wody jest zapowietrzenie ekspresu. Z pozbyciem się nadmiaru powietrza poradzi sobie każdy użytkownik ekspresu. Szczegółowe informacje na temat odpowietrzania Twojego urządzenia znajdziesz w instrukcji obsługi producenta.

Awaria pompy w ekspresie

Jeśli Twój ekspres nie pompuje wody, być może przyczyną jest wadliwa pompa. Odpowiada ona za tłoczenie płynu i właściwe ciśnienie. Bez odpowiedniego ciśnienia, urządzenie nie może pracować prawidłowo i dlatego nie leci kawa z ekspresu. Jeśli nie czujesz się na siłach, umów wizytę sprawdzonego serwisanta, który w razie konieczności wymieni pompę. Niestety wymiana pompy nie należy do najtańszych usług i często jest to nieopłacalna inwestycja, przewyższająca koszt nowego sprzętu.

Ekspres nie pobiera wody? – być może winny jest kamień

Niekiedy sami fundujemy sobie problemy z działaniem sprzętów AGD. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku ekspresów. Należy pamiętać o regularnym stosowaniu środków odkamieniających. Wspomniane preparaty usuwają wapienne osady i oczyszczają przewody z zalegających złogów. Często właśnie zapchane przewody powodują, że ekspres nie pobiera wody. Warto również sprawdzić, czy nie jest zatkany kranik gorącej wody, ponieważ na jego dziobku może gromadzić się kamień.

Już teraz wiesz, dlaczego ekspres nie pobiera wody. Z wieloma problemami poradzisz sobie samodzielnie, ponieważ nie wymagają wiedzy eksperckiej, a wynikają jedynie ze stałego, nie zawsze właściwego użytkowania. W przypadku poważniejszych awarii możesz liczyć na wsparcie naszych serwisantów AGD.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa ekspresów do kawy, Serwis AGD