dlaczego ekspres do kawy nie pobiera wody, nie leci kawa z ekspresu, ekspres nie pompuje wody

Świeża kawa z ekspresu to uczta dla podniebienia oraz gwarancja pięknego aromatu, roznoszącego się po całym mieszkaniu. Niekiedy zdarza się, że przygotowując małą czarną, z ekspresu nie leci kawa. Zobacz, dlaczego ekspres nie pobiera wody i co jest przyczyną takiej usterki. Dowiedz się również, co zrobić, gdy ekspres nie działa prawidłowo, ponieważ nie zawsze jest konieczna wizyta fachowca.

Dlaczego ekspres nie pobiera wody?

Istnieje wiele przyczyn problemów z pobieraniem wody. Niektóre powody związane są z naszym niedopatrzeniem, inne z nieodpowiednią pielęgnacją, a jeszcze inne wynikają z awarii podzespołów.

Ekspres nie pobiera wody – zbyt mało wody w zbiorniku

Upewnij się, że zbiornik na wodę jest napełniony odpowiednią ilością wody. Niektóre ekspresy posiadają czujnik poziomu wody, który zapobiega zaparzeniu, gdy poziom wody jest zbyt niski.

Ekspres nie pobiera wody – nieprawidłowy montaż zbiornika

Jeśli Twój ekspres nie pobiera wody, często przyczyną pozornej usterki jest zły montaż zbiornika na wodę. Sprawdź, czy został on zamontowany prawidłowo i w razie, jeśli dostały się pod niego jakieś zanieczyszczenia, dokładnie je usuń i spróbuj ponownie zaparzyć kawę.

Ekspres nie pobiera wody – zablokowany dopływ wody

Obieg wody może być utrudniony przez wężyki. Niekiedy dochodzi do ich uszkodzenia, poluzowania lub zapchania, dlatego warto je skontrolować, zanim wezwiesz serwis AGD. W niektórych ekspresach można wybrać ilość dozowanej wody, dlatego sprawdź, czy nie zresetowały się wybrane przez Ciebie ustawienia.

Ekspres nie pobiera wody – problemy z filtrem wody

Jeśli Twój ekspres do kawy jest wyposażony w filtr wody, warto sprawdzić, czy nie jest on zatkany i wymaga czyszczenia. Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi konserwacji filtra. Niekiedy konieczna jest wymiana filtra.

Ekspres nie pobiera wody – niesprawny przepływomierz

Nieprawidłowo działający przepływomierz może utrudniać przepływ wody przez ekspres do kawy, powodując znaczne spowolnienie procesu parzenia. Może to prowadzić do wydłużenia czasu oczekiwania na kawę. wpłynie na smak i jakość zaparzonej kawy. W niektórych przypadkach uszkodzony przepływomierz może całkowicie zablokować przepływ wody, uniemożliwiając w ogóle zaparzenie kawy. Gdy przepływomierz ma problemy z prawidłowym działaniem mogą wystąpić nietypowe dźwięki, takie jak odgłosy zgrzytania lub klikania.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Ekspres nie pobiera wody – zatkany kranik gorącej wody

Niekiedy ekspres do kawy może nie pobierać wody ze względu na zatkany kranik gorącej wody. Na jego dziobku może gromadzić się kamień, dlatego gdy zauważysz zmniejszony lub zbyt powolny przepływ wody podczas parzenia kawy, należy odkamienić ekspres.

Ekspres nie pobiera wody – awaria pompy w ekspresie

Jeśli Twój ekspres Delonghi nie pompuje wody, być może przyczyną jest wadliwa pompa. Odpowiada ona za tłoczenie płynu i właściwe ciśnienie. Bez odpowiedniego ciśnienia, urządzenie nie może pracować prawidłowo i dlatego nie leci kawa z ekspresu. Jeśli nie czujesz się na siłach, umów wizytę sprawdzonego serwisanta, który w razie konieczności wymieni pompę. Niestety wymiana pompy nie należy do najtańszych usług i często jest to nieopłacalna inwestycja, przewyższająca koszt nowego sprzętu.

Ekspres nie pobiera wody? – być może winny jest kamień

Niekiedy sami fundujemy sobie problemy z działaniem sprzętów AGD. Podobnie sprawa przedstawia się w przypadku ekspresów. Problem z niepobieraniem wody może wiązać się z nagromadzonymi osadami kamiennymi. Należy odkamieniać ekspres regularnie, stosując profesjonalne środki. Wspomniane preparaty usuwają wapienne osady i oczyszczają przewody z zalegających złogów. Często właśnie zapchane przewody powodują, że urządzenie nie pobiera wody.

Ekspres nie pobiera wody – powodem pęcherzyki powietrza

Czasami powietrze może zostać uwięzione w przewodzie, co powoduje, że ekspres nie podaje wody. Zapowietrzenie ekspresu to dość częsta przypadłość. Jak odpowietrzać ekspres? Wystarczy przepuścić przez urządzenie około pół litra gorącej wody. Otwórz zawór parowy, co pozwoli na wydostanie się powietrza z systemu i następnie zamknij zawór.

Ekspres nie pobiera wody – włączone mechanizmy bezpieczeństwa

Wiele ekspresów do kawy jest wyposażonych w zabezpieczenia, które zapobiegają zaparzeniu kawy, jeśli niektóre elementy nie są prawidłowo umieszczone lub jeśli ekspres nie jest prawidłowo zamknięty. Gdy ekspres nie pobiera wody, upewnij się, że wszystkie części są na swoim miejscu.

Jak sprawić, aby problem z ekspresem do kawy się nie pojawiał?

Ekspres nie pobiera wody z wielu powodów. Wyżej wymienione przyczyny to często efekt pewnych zaniedbań, których możesz uniknąć, wprowadzając kilka zapobiegawczych kroków do pielęgnacji ekspresu. Poniższe czynności sprawdzą się niezależnie od posiadanej marki ekspresu, dlatego nie ma znaczenia, czy masz ekspres Philips, Delonghi, Bosch czy Siemens.

Regularnie czyść i odkamieniaj ekspres

Postępuj zgodnie z zaleceniami producenta dotyczącymi czyszczenia i odkamieniania ekspresu do kawy. Odkamienianie pomaga usunąć osady mineralne, które mogą zatykać przewody wodne i komponenty.

Używaj filtrowanej wody

Rozważ użycie wody filtrowanej zamiast kranówki do parzenia kawy, szczególnie jeśli woda w Twojej okolicy jest twarda i zawiera dużo minerałów. Może to pomóc w ograniczeniu gromadzenia się kamienia w urządzeniu.

Zawsze opróżniaj zbiornik na wodę

Zbiornik na wodę należy opróżniać po każdym użyciu. Stojąca woda może sprzyjać rozwojowi bakterii i wpływać nie tylko na smak kawy, ale również wywoływać problemy zdrowotne. Pamiętaj również o regularnym czyszczeniu zbiornik na wodę ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń, aby zapobiec gromadzeniu się pleśni i osadów.

Wymień filtry wody

Jak już wspominaliśmy wcześniej, ekspres do kawy nie pobiera wody także z powodu filtra. Jeżeli w Twoim ekspresie zastosowano filtry do wody, należy je wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta. Świeży filtr może pomóc w utrzymaniu jakości wody i zapobiegnie zatorom.

Przepłucz system

Przed zaparzeniem kawy rozważ przepuszczenie przez urządzenie gorącej wody, aby wypłukać wszelkie pęcherzyki powietrza lub zanieczyszczenia, które mogą utrudniać przepływ wody.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Serwis i naprawa ekspresów

Gdy pomimo zastosowania powyższych środków zapobiegawczych nadal występują problemy z poborem wody, warto skontaktować się z serwisem AGD. Technik sprawdzi przyczyny awarii i usunie usterkę. Tym samym zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Przekonaj się, że naprawa ekspresów do kawy to nasza specjalność. Oferujemy szybkie terminy wizyt i najwyższą jakość usług.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Ekspres może nie pobierać wody z wielu powodów.
  2. Niepobieranie wody przez ekspres wiąże się również z nagromadzeniem osadów kamiennych. Warto użyć specjalnego środka do odkamieniania co kilka miesięcy.
  3. Najczęstsze przyczyny problemów z pobieraniem wody to zapchany filtr, uszkodzone wężyki, pęcherzyki powietrza lub niesprawny przepływomierz.
  4. Kolejną przyczyną usterki może być zatkany kranik gorącej wody, dlatego warto sprawdzić również czy końcówka nie jest pokryta kamieniem.
  5. Możesz zapobiec awariom w ekspresie wprowadzając kilka kroków. Pamiętaj o regularnym odkamienianiu ekspresu, opróżnianiu zbiornika na wodę, używaniu filtrowanej wody i wymianie filtrów.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Ekspres do kawy nie pobiera wody z wielu powodów. Częstą przyczyną jest kamień lub pęcherzyki powietrza. Powodem może być też źle zamontowany lub zabrudzony zbiornik na wodę, niesprawny przepływomierz, a także awaria pompy.

Do ekspresu należy wlać około pół litra wody i ją podgrzać. Otwórz zawór parowy, co pozwoli na wydostanie się powietrza z systemu i następnie go zamknij. Czynność wykonaj kilkukrotnie, aż zupełnie usuniesz pęcherzyki powietrza.

Oczywiście można wlewać wodę do ekspresu bezpośrednio z kranu, jednak będzie się to wiązać z częstszą potrzebą odkamieniania urządzenia. Warto pamiętać, że osady kamienne przyczyniają się do problemów z pobieraniem wody. Jeśli chcesz wydłużyć żywotność urządzenia i rzadziej stosować środki okamieniające, do parzenia kawy stosuj wodę filtrowaną.