ekologiczne pranie, ekologiczne produkty do prania, ekologiczne kapsułki do prania, ekologiczny płyn do prania, ekologiczny proszek do prania

Regularnie używasz kapsułek do prania? Zdarzyło Ci się nie raz, że po praniu kapsułka nie rozpuściła się do końca, pozostawiając zabrudzenia na świeżo wypranych ubraniach? To dość częsty problem, jednak da się go szybko wyeliminować. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się dlaczego kapsułki do prania się nie rozpuszczają oraz jak sobie z tym poradzić, wprowadzając w życie podane przez nas porady.

Kapsułki do prania się nie rozpuszczają? Najczęstsze przyczyny

Dlaczego kapsułki do prania się nie rozpuszczają? Najczęściej przyczyną jest niewiedza dotycząca stosowania tego środka piorącego, choć powodem może być także przestarzały model pralki. Poniżej dowiesz się więcej na ten temat.

Łączenie kapsułek z innymi środkami piorącymi

Zdarza Ci się, że oprócz kapsułki do prania 3 w 1, dodajesz do prania płyn do płukania? To niepotrzebny zabieg, który może wpłynąć na gorsze rozpuszczanie się kapsułek. Zawierają one wszystkie potrzebne detergenty, aby cieszyć się idealnie czystym praniem. Ponadto pamiętaj o tym, aby nie wrzucać do bębna pralki więcej niż jednej kapsułki na jeden cykl prania.

Nieodpowiednia temperatura prania

Pranie w niskiej temperaturze utrudnia rozpuszczanie kapsułki. Choć w wielu nowoczesnych pralkach możliwe jest skutecznie usunięcie zabrudzeń z ubrań już w temperaturze 20 stopni Celsjusza, dla kapsułki taka temperatura może nie być wystarczająca, aby rozpuścić do końca pokrywającą ją membranę. Optymalna temperatura dla kapsułek to 30-40 stopni Celsjusza.

Stary model pralki

W starszych pralkach może występować problem z dopływem odpowiedniej ilości wody do bębna, co będzie miało wpływ na rozpuszczanie się kapsułki. Typ pralki także nie jest bez znaczenia. Większe problemy z rozpuszczaniem się kapsułki spotyka się częściej w pralkach ładowanych od góry.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zbyt duży wsad w pralce

Zapełniasz bęben pralki brudnymi ubraniami do pełna? To duży błąd, ponieważ zbyt duży wsad zabiera kapsułce przestrzeń umożliwiającą jej rozpuszczenie się. Jeśli do tego wybierzesz krótki program prania, możesz mieć pewność, że na ubraniach pozostaną resztki kapsułki.

Zbyt rzadkie czyszczenie pralki

Jeśli w pralce zalegają resztki detergentów lub znajduje się dużo kamienia, urządzenie pracuje mniej efektywnie. To może również powodować, że kapsułki do prania nie rozpuszczają się.

Kapsułki do prania nie rozpuszczają się? Poznaj rozwiązania

Już wiesz, dlaczego kapsułki do prania się nie rozpuszczają. Na szczęście łatwo pozbędziesz się tego problemu, stosując poniższe porady.

Nie rozcinaj powłoki kapsułki

Rozcinanie kapsułek, które słabo rozpuszczają się w pralce nie jest dobrym pomysłem. Co prawda środek rozpuści się z łatwością, ale wpłynie to negatywnie na jakość prania, ponieważ kapsułka uwolni detergent zbyt szybko. Właściwe środki piorące kapsułki są ukryte za specjalną membraną, która uwalnia je powoli, pod wpływem wody i ruchów bębna, wpływając na czystość ubrań.

Zwróć uwagę na jakość kapsułek

Na rynku jest dostępnych wiele różnych kapsułek. Nie wszystkie z nich są równie skuteczne, jak ich konkurencja. Dodatkowo są wykonane z gorszych materiałów, co wpływa na grubość membrany. Może ona rozpuszczać się znacznie trudniej, przez co pozostaje na ubraniach po praniu. W skrajnych przypadkach może doprowadzić do zatkania węża odprowadzającego wodę. Często resztki kapsułek osadzają się też na ściankach bębna oraz innych elementach. Jeśli zapominasz o regularnym czyszczeniu pralki, z czasem zjełczałe resztki detergentu wydzielają bardzo nieprzyjemny zapach, który może pozostawać również na praniu.

Zwiększ temperaturę prania

Jak wspominaliśmy już wcześniej, za słabe rozpuszczanie się kapsułki często odpowiada zbyt niska temperatura prania. Im wyższa temperatura, tym lepiej rozpuszcza się membrana kapsułki. Oczywiście większość tkanin powinno prać się w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza i taka temperatura w zupełności wystarczy, aby kapsułka uwolniła znajdujące się w niej detergenty.

Nie przeładowuj pralki

Staraj się zapełniać bęben do maksymalnie 3/4 jego wysokości. To umożliwi kapsułce swobodne ruchy, które pomagają rozpuścić membranę. Dzięki temu unikniesz osadzania się resztek detergentu na odzieży.

Dbaj o czystość pralki

Osad z detergentów oraz kamień zmniejszają efektywność prania. Pamiętaj, aby raz w miesiącu wyczyścić urządzenie, dzięki czemu posłuży Ci dłużej i będzie lepiej rozpuszczać kapsułki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zastąp kapsułki innymi środkami

Jeśli Twoja pralka jest ładowana od góry lub czasy świetności ma już za sobą, ale nadal działa i nie chcesz jej wymieniać na nową, być może warto rozejrzeć się za innym środkiem piorącym. Na rynku znajdziesz szeroki wybór produktów. Najbardziej popularne są płyny i proszki do prania, które rozpuszczają się znacznie łatwiej niż kapsułki, a osiągają często lepsze efekty prania. Możesz sprawdzić również ekologiczne środki – na przykład listki piorące, orzechy piorące czy boraks – naturalny odplamiacz.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Dlaczego kapsułki do prania się nie rozpuszczają? Najczęstsze powody to łączenie kapsułek z innymi detergentami, nieprzestrzeganie wsadu zalecanego przez producenta, ustawianie zbyt niskiej temperatury prania oraz rzadkie czyszczenie samej pralki.
  2. Ustawianie zbyt niskiej temperatury będzie skutkować tym, że kapsułki będą osadzać się na ubraniach oraz w pralce, ponieważ do rozpuszczenia membrany jest potrzebna temperatura minimum 30 stopni Celsjusza.
  3. Podobnie zadziała użycie kapsułek przy zbyt dużym wsadzie. Środek nie ma możliwości rozpuszczenia się, ponieważ przygniatają go ubrania.
  4. Powodem bywa również samo urządzenie – jeśli Twoja pralka ma więcej niż 10 lat, może mieć problem z pobieraniem wystarczającej ilości wody do danego cyklu, co będzie skutkować gorszym rozpuszczaniem się kapsułek.
  5. Ponadto częściej obserwuje się problemy z rozpuszczaniem membrany kapsułki w pralkach ładowanych od góry.
  6. Pamiętaj, aby prawidłowo używać kapsułek do prania, a więc ustawiaj odpowiednią temperaturę prania, nie przeładowuj pralki i wrzucaj tylko jedną kapsułkę na jeden cykl prania. Nigdy nie rozcinaj kapsułki przed włożeniem do bębna, ponieważ pogorszy to efekty prania.
  7. Dbaj również o regularne mycie pralki. Nagromadzone resztki detergentów, włosy i kamień zmniejszają skuteczność prania, a co za tym idzie, mogą wpływać niekorzystnie na rozpuszczanie się membrany kapsułki.
  8. Zwróć także uwagę na jakość samych kapsułek. Najtańsze z nich mogą mieć grubszą membranę, która rozpuszcza się znacznie wolniej.
  9. Jeśli powyższe rozwiązania nie działają, zrezygnuj ze stosowania kapsułek. Na rynku są dostępne dobre proszki czy płyny, które rozpuszczają się bez problemu i zapewniają świetne efekty prania.
  10. Warto rozważyć również stosowania ekologicznych środków, takich jak ekologiczne listki, łupiny orzechów czy boraks.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Kapsułki piorące powinny się rozpuszczać. Jeśli tak nie jest, zwiększ temperaturę prania oraz zmniejsz wsad. Konieczne może być również wyczyszczenie i odkamienienie pralki.

Kapsułki do prania rozpuszczają się w temperaturze 30-40 stopni Celsjusza.

Aby rozpuścić kapsułki do prania, zastosuj temperaturę minimum 30 stopni Celsjusza. Staraj się również nie przeładowywać bębna ubraniami, aby kapsułka mogła swobodnie się poruszać wewnątrz urządzenia w trakcie trwającego cyklu.

Kapsułkę do prania należy wrzucić do bębna przed włożeniem ubrań.

Kapsułki rozpuszczają się powoli w trakcie prania, pod wpływem wody i ruchów bębna.