dlaczego lodówka jest gorąca, gorące boki lodowki, gorący tył lodówki, cieple boki lodówki, ciepły tył lodówki

Wiele osób utożsamia lodówkę z zimnem i odkrywa zupełnie przypadkiem, na przykład w trakcie sprzątania, że boki lodówki są gorące, martwiąc się, że z urządzeniem dzieje się coś złego. Czy rzeczywiście gorąca lodówka to powód do obaw? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, dlaczego lodówka jest gorąca.

Ciepłe boki i tył lodówki ze skraplaczem

To, że lodówka jest ciepła, jest zupełnie normalnym zjawiskiem i wynika z jej działania. Jeśli posiadasz lodówkę ze skraplaczem, czyli krętymi rurami znajdującymi się z tyłu urządzenia, nic w tym dziwnego, że boki lodówki są gorące. Skraplacz odpowiada bowiem za rozpraszanie ciepła, aby umożliwić chłodzenie wnętrza chłodziarki. Jeśli dojdzie do uszkodzenia lub zanieczyszczenia tego podzespołu, lodówka będzie pracować mniej efektywnie lub zupełnie przestanie chłodzić żywność.

Gorące boki lodówki No Frost

Na rynku dostępne są także chłodziarki bez skraplacza, wyposażone w system No Frost. Ta technologia zabezpiecza urządzenie przed osiadaniem szronu. Efektem takiego działania są gorące boki lodówki, dlatego, jeśli posiadasz chłodziarkę z systemem No Frost, nie martw się, tak po prostu musi być😊

Dlaczego lodówka jest gorąca – kiedy należy się martwić i jak naprawić problem?

Oczywiście, jeśli urządzenie nagrzewa się zbyt mocno, a dodatkowo niedostatecznie chłodzi żywność, nie należy bagatelizować sytuacji, ponieważ zwykle powodem jest złe umiejscowienie lodówki i brak prawidłowej wentylacji. Urządzenie nie powinno stykać się z innymi urządzeniami lub szafkami, dlatego należy zachować odstęp 5 cm. Lodówka powinna stanąć również w dobrze wentylowanym miejscu, jednak nie przy samym oknie oraz być ustawiona w odstępie minimum 10 centymetrów od ściany. Nieprzestrzeganie tych zasad może powodować, że lodówka jest gorąca oraz w dalszej perspektywie przyczynić się do uszkodzenia jej kompresora. Taka awaria nie tylko zwiększa głośność lodówki, ale również powoduje wahania temperatury wewnątrz komory.

Równie istotną kwestią jest ustawienie lodówki z dala od źródła grzania. Podczas urządzania nowej kuchni uwzględnij zachowanie odpowiedniej odległości chłodziarki od grzejnika, piekarnika czy kuchenki. Podczas sprzątania nie zapominaj o usunięciu kurzu ze skraplacza chłodziarki oraz czyszczeniu uszczelek drzwi. Uszkodzone uszczelki mogą powodować niedomykanie się drzwi, a tym samym lodówka będzie potrzebować więcej energii do ochłodzenia wnętrza komory. To z kolei może powodować, że lodówka będzie nadmiernie się nagrzewać.

Już wiesz, dlaczego lodówka jest gorąca. Świadczy to o dobrej pracy urządzania oraz odpowiednim krążeniu czynnika chłodzącego. Jeśli jednak lodówka jest niepokojąco gorąca, a jedzenie wewnątrz ciepłe, zastosuj się do powyższych zaleceń. W przypadku, gdy problem nie ustąpi, wezwij nasz serwis lodówek.

To może Cię zainteresować:

Dlaczego lodówka się nie wyłącza?

Zamrażarka nie mrozi

Woda w lodówce

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa lodówek, Serwis AGD