Czas na większe zakupy? Skorzystaj z promocji Allegro
dlaczego pralka nie wypompowuje wody, pralka nie odpompowuje wody

Twoja pralka nie wypompowuje wody? Chcesz dowiedzieć się co jest przyczyną problemu, zanim wezwiesz fachowca? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej na ten temat. Wizyta serwisu AGD nie zawsze będzie konieczna!

Pralka nie wypompowuje wody – jakie objawy?

Objawy problemu są widoczne gołym okiem. Po zakończeniu cyklu prania odzież jest zwyczajnie mokra i wymaga dodatkowego wirowania. Mogą pojawiać się na niej również resztki detergentów, które świadczą o trudnościach z wypompowaniem wody. W nowszych modelach pralek o problemie poinformuje Cię samo urządzenie, wyświetlając odpowiedni kod błędu. Bagatelizowanie objawów może skończyć się nawet zalaniem łazienki, dlatego działaj od razu, gdy zaniepokoi Cię działanie pralki.

Pralka nie wypompowuje wody – zatkany filtr

Najczęstszą przyczyną problemów z odpompowywaniem wody jest zatkany filtr pompy odpływowej. Warto zaglądać do niego raz na jakiś czas, ponieważ na filtrze mogą gromadzić się resztki detergentów, włosy czy nitki z ubrań. Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą zaburzyć pracę urządzenia, uniemożliwiając odprowadzenie wody. Konieczne będzie dokładne wyczyszczenie filtra pod bieżącą, a w przypadku widocznego gołym okiem uszkodzenia, wymiana filtra pompy odpływowej na nowy. Znajdziesz go zwykle po zdjęciu górnej pokrywy pralki.

Pralka nie wypompowuje wody – zatkany wąż odpływowy

Zdarza się również, że zanieczyszczenia zalegają wewnątrz węża odpływowego i konieczny będzie jego demontaż w celu usunięcia zalegającego w nim przedmiotu. Zwykle wystarczy odkręcić obejmę ściskającą. Pamiętaj, że wewnątrz węża może znajdować się woda, dlatego podstaw wiadro lub miskę. Drugi koniec węża odkręć od zaworu i przepłucz element pod bieżącą wodą, a następnie zamontuj go ponownie. Przed demontażem sprawdź również, czy wąż nie jest skręcony lub przygnieciony, zdarza się bowiem, że w takiej sytuacji nie odpompowuje wody i wystarczy zadbać o jego odpowiednie ułożenie.

Pralka nie wypompowuje wody – awaria pompy odpływowej

Jeśli wykluczyłeś powyższe powody niedziałania pralki, być może doszło do uszkodzenia pompy odpływowej. Czasami wystarczy ją dokładnie przeczyścić, jednak zazwyczaj nie obędzie się bez wymiany tej części na nową. Jest to dość skomplikowana czynność, do której powinniśmy wezwać sprawdzony serwis AGD.

Jak można zauważyć, pralka nie wypompowuje wody zwykle z powodu zabrudzenia poszczególnych elementów urządzenia. Aby uniknąć takiej sytuacji, pamiętaj o regularnym czyszczeniu pralki i zaglądania do jej poszczególnych podzespołów, na których może gromadzić się uporczywy brud.

Twoja pralka nie działa i szukasz sprawdzonego specjalisty do jej naprawy? Wybierz naszą usługę – naprawa pralek i poznaj najlepszy serwis AGD w Twojej okolicy! Umów wizytę w kilka chwil wypełniając nasz formularz online.

To może Cię zainteresować:

Co zrobić, gdy pralka nie wiruje?

Pralka parowa – czy warto ją kupić?

Mata antywibracyjna pod pralkę

Dlaczego pralka kurczy ubrania?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD