dlaczego pralka nie wypompowuje wody, pralka nie odpompowuje wody

Twoja pralka nie wypompowuje wody? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, co najczęściej powoduje ten problem. Podpowiemy również co możesz zrobić w tej sytuacji oraz jak awaryjnie spuścić wodę z pralki. Nie zawsze wizyta specjalisty jest konieczna.

 Pralka nie wypompowuje wody – przyczyny

Powodów niewypompowywania wody przez pralkę może być kilka. Poniżej dowiesz się, co najczęściej przyczynia się do pozostawania wody w urządzeniu. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów w postaci mokrej odzieży, stojącej wody w pralce lub wyświetlania kodu błędu, nie należy zwlekać z interwencją, ponieważ może to skończyć się nawet zalaniem łazienki.

Niesprawna pompa

Jeśli Twoja pralka nie wypompowuje wody, być może doszło do uszkodzenia pompy odpływowej. W pierwszej kolejności warto jednak dokładnie ją wyczyść, ponieważ zabrudzenie pompy bywa często źródłem problemu. Jeśli to nie pomoże, konieczna będzie wymiana pompy na nową. Do tej czynności należy wezwać fachowca, gdyż jest to skomplikowana czynność.

Zapchany wąż odpływowy

Zanieczyszczenia zalegające wewnątrz węża odpływowego to powód, przez który pralka nie odpompowuje wody. Warto sprawdzić, czy w środku nie znajduje się brud lub ciało obce, demontując węża. W tym celu należy odkręcić obejmę ściskającą, a pod węża podstawić naczynie, np. miskę, ponieważ najprawdopodobniej wypłynie z niego woda. Drugi koniec węża odkręć od zaworu i przepłucz go pod bieżącą wodą, a następnie zamontuj element ponownie. Innymi przyczynami problemów z wężem może być jego skręcenie, przygniecenie lub uszkodzenie.

Zatkany filtr

Jeśli pralka nie wypompowuje wody, warto zerknąć do filtra pompy odpływowej. Gromadzą się na nim resztki środków piorących, nitki, drobne przedmioty, piasek, włosy oraz wiele innych zanieczyszczeń pochodzących z prania. Gdy zabrudzenia blokują filtr, odprowadzenie wody z pralki nie jest możliwe. Filtr pompy wystarczy przepłukać pod bieżącą wodą. Zdarza się również, że dochodzi do jego uszkodzenia i konieczna będzie wymiana filtra na nowy.

Uszkodzony silnik napędzający bęben

Gdy pralka nie wypompowuje wody, kolejnym winowajcą może być silnik napędzający bęben. Niekiedy dochodzi do jego uszkodzenia, co powoduje, że pralka pomija wirowanie, zacina się podczas pracy lub nie osiąga maksymalnych obrotów. To z kolei przyczynia się do tego, że po otwarciu pralki odzież jest mokra i wymaga dodatkowego wirowania.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pralka nie wypompowuje wody – rozwiązania

Zanim wezwiesz serwis AGD, możesz spróbować rozwiązać problem samodzielnie. Poniżej znajdziesz skuteczne sposoby, które okażą się pomocne, gdy pralka nie wypompowuje wody.

Włączanie programu do odwirowania

Czasami zdarza się, że ubrania po praniu wymagają dodatkowego odwirowania. Być może pralka była przeładowana lub wybrano cykl ze zbyt niskimi obrotami. Nie musisz wyciskać wody ręcznie ani nastawiać następnego prania. Większość pralek posiada program obejmujący wyłącznie wirowanie.

Wyczyszczenie filtra

Jeśli pralka nie wypompowuje wody, warto wyczyścić zanieczyszczony filtr. Przygotuj wiadro lub miskę, do którego wypłynie nadmiar wody zalegającej w pralce. Filtr znajduje się przeważnie poniżej drzwiczek pralki, delikatnie otwórz jego zaślepkę. Wyciągnij wężyk awaryjny i umieść jego końcówkę w przygotowanej misce. Po odpłynięciu całej wody wyjmij filtr i dokładnie go oczyść pod bieżącą wodą lub korzystając z miękkiej szczoteczki do zębów.

Czyszczenie węża odpływowego

Aby wyczyść węża, w pierwszej kolejności odłącz urządzenie od zasilania i odkręć nakrętkę zaciskową łączącą przewód odpływowy z pralką. Demontując węża, skieruj jego wylot ku górze, ponieważ może gromadzić się w nim woda. Następnie wylej wodę do wiadra lub miski. Przepłucz węża pod dużym ciśnieniem i upewnij się, że woda przypływa przez niego bez problemu. W kolejnym kroku zamontuj element ponownie, sprawdzając, czy wąż nie jest skręcony ani przygnieciony.

Jak awaryjnie spuścić wodę z pralki?

Gdy pralka nie wypompowuje wody, należy pozbyć się jej nadmiaru. Poniżej dowiesz się, jak awaryjnie spuścić wodę z pralki.

Krok 1

Poczekaj aż wystygnie woda w pralce. Następnie spróbuj otworzyć i wyjąć klapę serwisową.

Krok 2

Wyjmij z uchwytu wąż odpływowy. Podstaw miskę lub wiadro, zdejmij nasadkę uszczelniającą i zlej nagromadzoną wodą do przygotowanego naczynia. Gdy woda wypłynie, załóż ponownie nasadkę.

Krok 3

Następnie spuść całą wodę przy użycia węża odpływowego.

Pralka nie wypompowuje wody – kiedy wezwać specjalistę?

Jeśli Twoja pralka nie wypompowuje wody, a Ty nie chcesz szukać przyczyny problemu na własną rękę, skorzystaj z pomocy profesjonalnego serwisu AGD. Fachowiec szybko znajdzie powód usterki i poradzi sobie z naprawą urządzenia. Zachęcamy do skorzystania z oferty naszego serwisu. Przekonaj się, że naprawa pralek to nasza specjalność.

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Jeśli pralka nie wypompowuje wody, powodem może być zanieczyszczona lub uszkodzona pompa.
  2. Pralka nie odprowadza wody także wtedy, gdy dojdzie do zatkania filtra lub węża odpływowego.
  3. Przyczyną może być również uszkodzony silnik napędzający bęben.
  4. Aby usunąć wodę z pralki oraz jej nadmiar z odzieży, spróbuj włączyć dodatkowe wirowanie.
  5. Sprawdź wąż odpływowy pod kątem skręcenia, zagnieceń lub zanieczyszczeń.
  6. Wyjmij i opłucz filtr pralki, na którym gromadzą się zabrudzenia uniemożliwiające odprowadzenie wody z pralki.
  7. Gdy jest to konieczne, przeprowadź awaryjne spuszczanie wody z pralki.
  8. W sytuacji, gdy samodzielne sposoby usunięcia problemu nie pomagają, wezwij serwis AGD.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Jeśli Twoja pralka nie wypompowuje wody, warto sprawdzić, czy do filtra, pompy lub węża odpływowego nie dostały się zanieczyszczenia, które są częstą przyczyną tego problemu.

Pralki posiadają specjalną klapkę serwisową, za którą znajduje się filtr pompy. Aby spuścić wodę, należy odkręcić filtr pompy. Warto to robić powoli, ponieważ woda może wypłynąć pod dużym ciśnieniem. Pod pralkę należy także podłożyć szmatki oraz miskę. Dużo nowoczesnych pralek posiada specjalny wężyk spustowy znajdujący się obok filtra, który ułatwia awaryjne spuszczanie wody z pralki.

Gdy woda stoi w pralce, możesz spróbować uruchomić wirowanie. Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie awaryjne spuszczanie wody z pralki.

Woda zbiera się w pralce, gdy dojdzie do zatkania węża odpływowego, filtra lub pompy odpływowej. Powodem bywa również awaria silnika napędzającego bęben.

Aby sprawdzić pompę w pralce, można podłączyć ją bezpośrednio pod gniazdko, korzystając z kabla.