suszarka nie suszy ubrań, suszarka nie dosusza ubrań

Jednym z najczęstszych problemów, jaki pojawia się w trakcie korzystania z suszarki do prania, są niedosuszone ubrania. Jednak w tej sytuacji  nie zawsze konieczna jest wizyta serwisu AGD. Zachęcamy do zapoznania się z naszym nowym wpisem. Sprawdź, dlaczego suszarka nie suszy ubrań. Być może poradzisz sobie samodzielnie z zaistniałym problemem.

Suszarka nie dosusza ubrań? – częste przyczyny, z którymi poradzisz sobie samodzielnie

Jeśli Twoja nowa suszarka Samsung nie suszy, nie jest to jednoznaczne z awarią sprzętu. Często winę za taki stan rzeczy ponoszą użytkownicy, a ściślej ujmując niewłaściwe korzystanie z urządzenia. Co powoduje, że po wyjęciu z suszarki ubrania nadal są mokre?

Zbyt duży wsad – jeśli Twoja suszarka nie suszy prawidłowo, być może wrzucasz zbyt dużo ubrań do urządzenia. Przez to odzież nie może obracać się swobodnie w bębnie, co powoduje, że znacznie wolniej schnie. Wielkość wsadu jest uzależniona od konkretnego programu suszenia. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w instrukcji obsługi Twojego urządzenia.

Zbiornik na wodę jest pełny – jeśli Twoja suszarka kondensacyjna nie suszy, sprawdź, czy zbiornik na wodę jest pełny. Suszarka może przerwać suszenie z powodu przepełnionego zbiornika, a tym samym odzież pozostanie mokra. Pamiętaj o regularnym opróżnianiu skroplin.

Zatkany filtr kłaczków – czy pamiętasz o regularnym usuwaniu kłaczków z filtra? Resztki tekstyliów pozostawione w filtrze zwiększają zużycie energii przez suszarkę, a tym samym konieczny może być dłuższy proces suszenia, dlatego pomimo wybrania odpowiedniego programu i upływu ustalonego czasu, pranie jest mokre.

Zabrudzone czujniki suszenia – to one decydują, czy pranie jest wystarczająco suche, czy nie oraz dostosowują automatycznie długość suszenia, aby zapewnić optymalne efekty. Ze względu na kontakt z wodą oraz resztkami detergentów, czujniki mogą ulec zabrudzeniu lub zakamienieniu. Warto czyścić je kilka razy w roku ściereczką zwilżoną octem.

Nieodpowiedni program suszenia – zastanów się, czy wybierasz odpowiedni rodzaj suszenia. Niektóre tkaniny, jak wiskoza, wymagają dłuższego czasu suszenia, niż na przykład bawełna. Staraj się wybierać uniwersalne programy suszenia, bez względu na rodzaj tkanin lub susz ze sobą wyłącznie te materiały, które potrzebują podobnego czasu suszenia.

Suszarka nie suszy ubrań – przyczyny awarii

Jeśli powyższe sposoby nie zdają egzaminu i problem niedosuszonych ubrań powraca, najprawdopodobniej awarii uległ jeden z elementów urządzenia. Oczywiście ostateczną diagnozę oraz naprawę należy zlecić wykwalifikowanemu serwisantowi. Poniżej przedstawiamy niektóre z najczęstszych przyczyn.

Awaria termostatu – ten element reguluje włączanie i wyłączanie suszarki. Jeśli ulegnie uszkodzeniu, efektem jest niedosuszony wsad. Ciągłość termostatu można sprawdzić za pomocą multimetru. Pamiętaj, że wymiana termostatu to zadanie dla fachowca.

Przepalona grzałkasuszarka nie suszy ubrań, jeśli awarii uległa grzałka. W przypadku, gdy grzałka uległa przepaleniu, konieczna będzie wymiana grzałki w suszarce.

Uszkodzony element grzewczy – jest to podzespół odpowiedzialny za podgrzewanie powietrza w suszarce. Jeśli jeden z bloków grzewczych ulegnie uszkodzeniu, urządzenie nie może osiągnąć wymaganej temperatury, a tym samym proces suszenia trwa znacznie dłużej i suszarka nie dosusza ubrań.

Zerwany pasek napędowy – jest to element odpowiedzialny za prawidłowe obracanie się bębna. W przypadku zerwania się paska, bęben urządzenia nie może obracać się, a tym samym ubrania po suszeniu w suszarce są mokre.

Uszkodzona sonda lambda – niektóre suszarki posiadają metalowy pręt – lambdę. Znajduje się ona przy mocowaniu filtra. Jeśli sonda lambda jest uszkodzona, program suszenia zakończy się szybciej. Niekiedy pomaga samo wyczyszczenie pręta i nie będzie konieczna jego wymiana.

Uszkodzony moduł – moduł jest odpowiedzialny za kontrolę wszystkich funkcji suszarki. Jeśli suszarka nie suszy ubrań, a inne przyczyny zostały wykluczone, być może konieczna będzie jego wymiana.

Teraz już wiesz, dlaczego suszarka nie dosusza ubrań. Nie zawsze problem wynika z niewłaściwego użytkowania i awarii ulega jeden z podzespołów urządzenia. Jeśli szukasz dobrego serwisu suszarek do ubrań, zachęcamy do skorzystania z naszej oferty.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD