dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki, dlaczego zmywarka nie pobiera tabletki, zmywarka bosch nie rozpuszcza tabletki

Twoja zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Czy jest to wina źle dopasowanego środka czyszczącego, czy awaria urządzenia? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się, dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki i co możesz zrobić w tej sytuacji.

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – zmień detergent

Gdy zmywarka nie rozpuszcza tabletki, w pierwszej kolejności warto przyjrzeć się stosowanym dotąd środkom. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na termin przydatności, ponieważ tabletki mogły się przeterminować i utracić swoje właściwości. Duże znaczenie ma również twardość wody w Twoim mieszkaniu. Jeśli woda jest bardzo twarda, nie zapominaj, że oprócz tabletek konieczne będzie stosowanie soli zmiękczającej wodę. Wybierając tabletki, warto wybierać również te, które zawierają więcej soli zmiękczającej niż nabłyszczacza.

Zmywarka nie domywa i nie rozpuszcza tabletek – niewłaściwie użytkowanie

Zastanów się, czy zawsze wybierasz odpowiedni program do wsadu? O ile sytuacja w wielu nowych zmywarkach jest ułatwiona, ponieważ automatycznie dopasowują program do rodzaju zabrudzeń i liczby naczyń, o tyle w starszych modelach trzeba polegać na własnym wyczuciu. Zbyt krótki program lub zbyt niska temperatura nie domyją naczyń, a tym samym prowadzą do tego, że tabletka nie rozpuszcza się w zmywarce. Podobnie zadziała przeładowywanie zmywarki zbyt wieloma naczyniami, które utrudniają przepływ wody i blokują spryskiwacze.

Nowa zmywarka nie rozpuszcza tabletki – sprawdź ciśnienie wody

Kupiłeś nową zmywarkę i urządzenie od początku sprawia problemy? Najprawdopodobniej wina nie leży po stronie zmywarki, a niewłaściwego ciśnienia. Im więcej rurek i przejść ma do pokonania woda, tym większe ryzyko zbyt niskiego ciśnienia. Minimalne ciśnienie powinno wynosić od 0,5 do maksymalnie 10 barów. W przypadku, gdy posiadamy zmywarkę już dłużej i do tej pory podobny problem nie występował, warto sprawdzić sitka na dopływie, które być może pokrył kamień, skutecznie zmniejszając ciśnienie wody.

Zmywarka nie pobiera tabletki przyczyny techniczne

Zdarza się, że zmywarka nie rozpuszcza tabletek nie z powodu zbyt niskiego ciśnienia czy źle dopasowanego programu lub środka czyszczącego. Istnieje kilka awarii, mogących wpłynąć na nierozpuszczanie się tabletki. Poniżej przedstawiamy najczęstsze z nich.

Nie działa ramię spryskujące

W zmywarkach występują dwa lub trzy ramiona spryskujące i odpowiadają za umycie naczyń w koszach. Jeśli Twoja zmywarka Bosch nie rozpuszcza tabletki, być może jedno z ramion jest zapchane i nie leci z niego woda. Zdarza się również, że rozszczelnieniu ulega śmigło i woda nie jest w stanie tryskać ze spryskiwacza. Usterkę możesz usunąć samodzielnie, lub zdać się na pomoc naszego serwisu AGD.

Nie otwiera się dozownik

Wiele osób wrzuca tabletkę na dno zmywarki, jednak na drzwiczkach urządzenia znajduje się specjalny dozownik na tabletkę i nabłyszczać. Być może jest on zakamieniony lub zabrudzony, dlatego zmywarka nie pobiera tabletki Bosch. Regularne czyszczenie urządzenia pozwoli Ci uniknąć tego problemu. Jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać, przeczytaj nasz artykuł na ten temat. Jeśli dozownik jest czysty, usterka może wskazywać na zaburzoną pracę siłownika w dozowniku i konieczna będzie wymiana całej części lub poszczególnych elementów.

Uszkodzona grzałka

Gdy zmywarka Electrolux nie rozpuszcza tabletki, być może woda, w której są zmywane naczynia nie zostaje podgrzana. To z kolei może sugerować awarię grzałki, która mogła ulec przepaleniu lub zwarciu. Winny może być również uszkodzony przekaźnik grzałki, znajdujący się w module sterującym. Do odkrycia tego typu usterki, warto wezwać dobrego serwisanta, gdyż usunięcie awarii wymaga wiedzy technicznej.

Już wiesz, dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być naprawdę wiele i nie zawsze wymagają one interwencji fachowca. Zanim wezwiesz pomoc, postaraj się wyeliminować potencjalne źródła problemu na własną rękę.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD