dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki, dlaczego zmywarka nie pobiera tabletki, zmywarka bosch nie rozpuszcza tabletki

Zdarza się, że Twoja zmywarka nie rozpuszcza tabletki? Powodów takiej sytuacji może być naprawdę wiele i nie zawsze wiążą się one z niewłaściwym użytkowaniem urządzenia lub jego awarią. Jeśli chcesz dowiedzieć się, dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki i jakie rozwiązania rekomendujemy w tej sytuacji, zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem.

Dlaczego zmywarka nie rozpuszcza tabletki?

Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny nierozpuszczania tabletki przez zmywarkę. Niekiedy powodem problemu jest błahostka, którą jesteś w stanie wyeliminować niemal natychmiast.

Nieodpowiednia temperatura wody

Większość kapsułek do zmywarki potrzebuje odpowiedniej temperatury do rozpuszczenia się. Zazwyczaj wymagana temperatura to 40-45°C. Bardzo często nowoczesne zmywarki umożliwiają zmywanie w niższych temperaturach, proponując programy energooszczędne i ekologiczne. Niższa temperatura programu może powodować, że zmywarka nie rozpuszcza tabletki.

Twarda woda

Twardość wody także może wpływać na rozpuszczanie się tabletek. Jeśli w Twojej okolicy woda jest wyjątkowo twarda, sięgaj po tabletki z większą zawartością soli zmiękczającej oraz nie zapominaj o regularnym uzupełnianiu zbiornika na sól.

Przeterminowany środek

Jeśli zmywarka nie rozpuszcza tabletki, a dotąd ten problem nigdy się nie pojawiał, warto sprawdzić termin przydatności produktu. Często kupujemy duże zapasy kapsułek, a mają one określony termin przydatności i zwyczajnie nie rozpuszczają się jak dawniej, ponieważ utraciły swoje właściwości.

Zbyt niskie ciśnienie

Bardzo często zmywarka nie rozpuszcza tabletki ze względu na zbyt niskie ciśnienie wody, które powinno wynosić od 0,5 do 10 barów. Zakamieniałe lub zabrudzone sitka na dopływie mogą zmniejszyć ciśnienie wody, dlatego warto sprawdzić ich stan i w razie konieczności usunąć zanieczyszczenia. Przyczyną nieprawidłowego ciśnienia może być również niewłaściwy montaż zmywarki.

Zbyt duża ilość detergentów

Czasami zmywarka nie rozpuszcza tabletki z powodu naszej nadgorliwości. Stosowanie soli i nabłyszczacza do kilkuskładnikowych tabletek nie jest wskazane, ponieważ poszczególne składniki wymienionych detergentów mogą oddziaływać na siebie, utrudniając rozpuszczanie tabletki.

Zbyt krótki lub nieodpowiedni program

Nowsze zmywarki dopasowują automatycznie program do stopnia zabrudzenia i ilości naczyń. Jeśli posiadasz mniej zaawansowaną zmywarkę, musisz dobierać program samodzielnie. Gdy Twoja zmywarka jest wypełniona po brzegi brudnymi naczyniami, zrezygnuj z krótkich programów oraz tych wykorzystujących niską temperaturę. Skrócony czas zmywania lub program wykorzystujący temperaturę poniżej 40 stopni uniemożliwia skuteczne rozpuszczenie kapsułki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Przeładowanie zmywarki

Gdy tabletka nie rozpuszcza się podczas cyklu, winne może być przeładowywanie zmywarki. Zbyt duża liczba naczyń nie tylko utrudnia przepływ wody, ale również blokuje ramiona spryskujące.

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – potencjalne usterki techniczne

Jeśli wykluczysz powyższe przyczyny problemów z rozpuszczaniem tabletki, być może doszło do uszkodzenia jednego z elementów zmywarki. Poniżej poznasz najczęstsze usterki techniczne, które powodują, że zmywarka nie rozpuszcza tabletki.

Uszkodzone ramię spryskujące

Zwykle zmywarki posiadają 2 lub 3 ramiona spryskujące, które myją naczynia w koszach. Są one podatne na działanie kamienia i mogą ulec zabrudzeniu resztkami jedzenia, dlatego należy je regularnie czyścić. Niekiedy dochodzi także do rozszczelnienia śmigła spryskiwacza. Usunięciem tej usterki możesz zająć się samodzielnie lub zlecić to zadanie specjaliście.

Uszkodzona grzałka w zmywarce

W sytuacji, gdy zmywarka nie rozpuszcza tabletki, warto zwrócić uwagę na grzałkę lub przekaźnik grzałki, znajdujący się w module sterującym. W przypadku ich uszkodzenia zmywarka nie podgrzewa wody, a niska temperatura nie jest w stanie skutecznie rozpuścić kapsułki.

Nie otwiera się dozownik detergentów

Dozownik detergentów mógł ulec zakamienieniu lub zabrudzeniu, co powoduje, że zmywarka nie pobiera tabletki, ponieważ element nie jest w stanie poprawnie się otworzyć. Powodem trudności z otwieraniem może być też zaburzona praca siłownika w dozowniku. W tej sytuacji konieczna będzie wymiana całej części lub jej poszczególnych elementów.

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – rozwiązania

Jeśli Twoja zmywarka nie rozpuszcza tabletki, spróbuj znaleźć przyczynę na własną rękę. Być może powodem nie jest usterka urządzenia i jesteś w stanie wyeliminować problem samodzielnie.

Wrzucanie tabletki na dno zmywarki

Jeśli umieszczasz kapsułki w dozowniku i po skończonym cyklu pozostają w nim resztki tabletki, wypróbuj umieszczenie detergentu na dnie zmywarki. Aby kapsułka rozpuściła się we właściwym momencie, a nie na początku zmywania, wybierz program bez mycia wstępnego.

Stosowanie odpowiedniej ilości detergentów

Pamiętaj, że mniej znaczy więcej. Jeśli stosujesz kapsułki wieloskładnikowe, czyli 3w1 lub 5w1, nie musisz już stosować nabłyszczacza i soli. Zbyt duża ilość detergentów może bowiem utrudnić rozpuszczanie się tabletek.

Skontroluj dozownik na detergent

Upewnij się, że dozownik otwiera się i w razie konieczności wyczyść go. Pamiętaj również, aby jego wnętrze było suche przed umieszczeniem kapsułki, ponieważ tabletka może przykleić się do mokrego podłoża, co będzie skutkować problemami z jej rozpuszczeniem.

Wybieranie odpowiedniego programu

Gdy zmywarka nie rozpuszcza tabletki, być może używasz programu wykorzystującego zbyt niską temperaturę. Zmień ustawienia na program z wyższą temperaturą, np. wybierając tryb intensywny i sprawdź, czy problem z rozpuszczaniem kapsułki minie.

Czyszczenie ramion spryskujących zmywarki

Ramiona spryskiwaczy mogą być zanieczyszczone i dlatego nie spełniają swojej funkcji. Sprawdź, czy spryskiwacze nie są uszkodzone i dokładnie je wyczyść przed kolejnym uruchomieniem cyklu.

Zmywarka nie rozpuszcza tabletki – kiedy wezwać fachowca?

Jeśli powyższe sposoby na rozwiązanie problemu nie przynoszą efektów i zmywarka nie rozpuszcza tabletki w dalszym ciągu, skorzystaj ze wsparcia serwisu AGD. Fachowiec sprawnie oceni, co jest przyczyną problemu i równie szybko usunie usterkę. Tym samym zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Przekonaj się, że naprawa zmywarek to nasza specjalność!

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Zmywarka nie rozpuszcza tabletki z wielu powodów. Częstym powodem jest nieodpowiednio dobrany program zmywania lub użycie zbyt dużej ilości detergentów.
  2. Jeśli tabletki z detergentem nie rozpuszczają się, warto również zwrócić uwagę na twardość wody i pamiętać o regularnym uzupełnianiu soli zmiękczającej.
  3. Jeśli problem pojawia się od niedawna, sprawdź ważność kapsułek – być może uległy przeterminowaniu.
  4. Unikaj także przeładowywania zmywarki, które utrudnia swobodny przepływ wody i może blokować ramiona spryskujące.
  5. Gdy zmywarka nie rozpuszcza tabletki, powodem bywa też zbyt niskie ciśnienie wody.
  6. Przyczyną problemów z rozpuszczaniem tabletki są także usterki techniczne, między innymi uszkodzenie spryskiwaczy, grzałki lub dozownika na detergent.
  7. Warto regularnie czyścić ramiona spryskujące i dozownik na detergent, ponieważ mogą gromadzić się na nich zanieczyszczenia oraz kamień.
  8. Choć jest to uznawane za mniej wydajne, możesz umieścić tabletkę bezpośrednio na dnie zmywarki. Pamiętaj jednak, aby wybrać program bez mycia wstępnego.
  9. Gdy samodzielnie próby usunięcia problemu zawodzą, skontaktuj się z serwisantem AGD.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Gdy tabletka w zmywarce się nie rozpuszcza, powodem może być między innymi zbyt niskie ciśnienie, źle dobrany program zmywania, twarda woda czy przeterminowany detergent. Niekiedy przyczyną jest uszkodzony dozownik, ramię spryskiwacza lub spalona grzałka.

Tabletkę powinno wrzucać się do komory dozownika detergentu. Alternatywnie możesz umieścić kapsułkę bezpośrednio na dnie zmywarki, ustawiając program bez mycia wstępnego.

Tabletki z detergentem umieszczaj w komorze dozownika detergentu. Jeśli chcesz wrzucić tabletkę na dno zmywarki, skorzystaj z programu bez mycia wstępnego, w innym przypadku detergent rozpuści się zbyt szybko.

Tabletki zapakowane pojedynczo w osłonki z tworzywa sztucznego należy rozpakować przed umieszczeniem w dozowniku na detergent. Kapsułki pokryte przezroczystą, gumową powłoką rozpuszczają się podczas zmywania, dlatego nie próbuj zdejmować z nich osłonki.