Zmywarka nie pobiera wody? Przyczyny i zalecenia • usterka.pl

Zmywarka nie pobiera wody – przyczyny i rozwiązania problemu

Data publikacji:
Autor: Justyna Art
zmywarka nie działa

Jeśli zmywarka nie pobiera wody, problem ten może wynikać z różnych przyczyn – od prostych, takich jak zagięty wąż doprowadzający wodę, po bardziej złożone, na przykład związane z uszkodzeniem elektrozaworu lub pływaka. Wstępna diagnostyka często pozwala szybko znaleźć źródło usterki. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny niedziałania zmywarki oraz sposoby na sprawne usunięcie usterki.

Dlaczego zmywarka nie pobiera wody? – najczęstsze przyczyny awarii

Dopływ wody do zmywarki może być utrudniony z wielu powodów. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny problemu.

Przyjrzyj się wężowi doprowadzającemu wodę

Jeśli urządzenie nie pobiera wody, warto sprawdzić wąż doprowadzający wodę. Mógł on ulec zagięciu lub uszkodzeniu. W przypadku nowej zmywarki, która nie doprowadza wody do urządzenia, warto sprawdzić, czy wąż został prawidłowo podpięty.

Problem z elektrozaworem

Gdy zmywarka nie pobiera wody, bardzo możliwe, że uszkodzeniu uległ elektrozawór. W tej sytuacji urządzenie nie otrzymuje informacji i poleceń co do kolejnych etapów cyklu. Jeśli rzeczywiście winowajcą okaże się ten podzespół, konieczna będzie wymiana elektrozaworu na nowy.

Usterka programatora

Kolejną częstą przyczyną awarii zmywarki jest usterka programatora. Niesprawny programator nie wyśle sygnału do elektrozaworu, więc woda nie zostanie pobrana. Ponadto uszkodzony moduł sterowania odczytuje błędnie dane z czujników (np. poziomu wody, pływaka, hydrostatu) i blokuje pobór wody, aby nie doprowadzić do zalania.

Awaria pompy wodnej

Awaria pompy wodnej zazwyczaj nie jest bezpośrednią przyczyną problemów z pobieraniem wody, ponieważ to zadanie innych podzespołów. Jednak jeśli pompa odpływowa ulegnie awarii i zmywarka nie może wypompować „starej” wody, zablokuje to pobieranie nowej.

Potrzebujesz pomocy?
Zamów fachowca

Czujnik poziomu wody

Czujnik poziomu wody, zwany również hydrostatem, może powodować, że zmywarka nie pobiera wody. To bardzo częsta przyczyna, szczególnie gdy zmywarka przestaje pobierać wodę mimo działającego zaworu i prawidłowego ciśnienia wody. Hydrostat monitoruje poziom wody w zmywarce i wysyła informację do modułu sterującego, kiedy do komory napłynie jej odpowiednia ilość. Gdy hydrostat ulegnie awarii, może nie pobrać wody, ponieważ uzna, że w zmywarce jest jej już wystarczająco.

Problem z ciśnieniem wody

Zawór elektrozaworu (aquastop) potrzebuje odpowiedniego ciśnienia, by się poprawnie otworzyć. Jeśli ciśnienie jest za niskie, zawór nie otwiera się w ogóle lub tylko częściowo – wtedy zmywarka pobiera zbyt mało wody lub wcale.

Zapchany płaszcz wodny w zmywarce

Płaszcz wodny jest elementem składającym się z małych kanałów. Niestety bardzo łatwo trafiają do nich brud i resztki jedzenia z talerzy. Można go zdemontować i wyczyścić, sięgając po dowolny detergent.

Uszkodzony pływak

Pływak w zmywarce pełni funkcję ochronną i zapobiega zalaniu urządzenia. Znajduje się na dnie zmywarki i jego zadaniem jest monitorowanie poziomu wody w urządzeniu. W przypadku zbyt dużej ilości wody w komorze, pływak unosi się. To z kolei uruchamia mechanizm blokujący wodę. Jeśli pływak jest zablokowany przez kamień lub inne zanieczyszczenia, spowoduje to błędne odczyty i doprowadzi do nieprawidłowego działania urządzenia.

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

Jeśli zmywarka nie pobiera wody, nie zawsze musisz od razu wzywać serwis AGD. Możesz sprawdzić samodzielnie kilka rzeczy, a być może zdiagnozujesz przyczynę usterki na własną rękę.

Sprawdź dopływ wody

Przede wszystkim rozpocznij od skontrolowania dopływu wody. Upewnij się, że zawór wody jest w pełni odkręcony. Dodatkowo sprawdź, czy wąż dopływowy nie jest zagięty, przyciśnięty lub uszkodzony. Warto przy okazji obejrzeć filtr siatkowy na wężu. Niekiedy dochodzi do jego zapchania, co może powodować, że zmywarka nie pobiera wody. Jak wyczyścić filtr siatkowy? Przede wszystkim odłącz urządzenie od zasilania i zakręć zawór wody. Odkręć wąż doprowadzający wodę – ręcznie lub używając klucza nastawnego. Zajrzyj do końcówki, która była przykręcona do zaworu. To właśnie tu znajduje się filtr. Wyjmij go delikatnie, tak, aby nie uszkodzić siateczki. Dobrze sprawdzą się w tej sytuacji szczypce lub pęseta. Filtr opłucz pod bieżącą wodą. Jeśli znajduje się na nim kamień, warto pozostawić go w wodzie z octem na 30-60 minut. Po dokładnym wyczyszczeniu ponownie zamontuj filtr i przykręć wąż.

Skontroluj elektrozawór

Elektrozawór odpowiada za przepływ wody do zmywarki. Gdy dochodzi do jego uszkodzenia, zmywarka nie pobiera wody. Warto go sprawdzić miernikiem, czy napięcie dochodzi podczas uruchomienia cyklu.

Wyczyść filtry

Jeśli zmywarka nie pobiera wody, winę za ten stan mogą ponosić zanieczyszczenia nagromadzone na filtrach oraz dnie zmywarki. Przeważnie znajdują się tam resztki jedzenia oraz tłuszcz. Jak dostać się do filtrów? Przede wszystkim wyjmij dolny kosz, aby mieć swobodny dostęp do komory. Filtr znajduje się przeważnie na środku dna zmywarki. Aby go odkręcić, wystarczy przekręcić go w lewo, czyli odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Przeważnie filtr składa się z zespołu filtrów – siatkowego i dolnego. Wszystkie części wyczyść pod strumieniem wody i osusz ściereczką. W przypadku tłustych osadów warto zastosować płyn do mycia naczyń. Zamontuj ponownie czyste filtry, pamiętając o ich szczelnym dokręceniu.

Sprawdź hydrostat (czujnik poziomu wody)

Jeśli hydrostat uległ zabrudzeniu lub jest zapchany, może błędnie odczytać, że w zmywarce znajduje się już woda. W tej sytuacji warto wyczyścić komorę hydrostatu oraz cienką rurkę, która łączy go z dnem zmywarki. Aby tego dokonać, w pierwszej kolejności odłącz zmywarkę od prądu. Następnie wyjmij dolny kosz na naczynia oraz filtry. Jeśli są brudne, to dobry moment, żeby je wypłukać pod bieżącą wodą. Teraz zlokalizuj komorę hydrostatu – przeważnie znajduje się w okolicy odpływu. To mała rurka lub kanał, który prowadzi do samego hydrostatu. Wyczyść komorę używając na przykład wykałaczki owiniętej miękką szmatką. Możesz też wypłukać zabrudzenia pod ciśnieniem, korzystając ze strzykawki z ciepłą wodą. Następnie zamontuj ponownie filtry, załóż kosz, podłącz urządzenie do prądu i nastaw krótki program zmywania, żeby sprawdzić, czy zmywarka do zabudowy działa poprawnie.

Posłuchaj pracy pompy

Gdy pompa odpływowa się zablokuje, nie wypompuje wody z poprzedniego zmywania, przez co nie uruchomi się nowy cykl. Nastaw uszu i skontroluj, czy po włączeniu zmywarki pompa buczy. Jeśli tak, może to wskazywać na jej zablokowanie.

Zresetuj zmywarkę

Niekiedy najprostsze rozwiązania są najbardziej skuteczne. Jeśli zmywarka nie pobiera wody, może być to chwilowy błąd ze strony elektroniki. W tej sytuacji warto zresetować urządzenie. Jak to zrobić? Wystarczy odłączyć zmywarkę na kilka minut od prądu.

Potrzebujesz pomocy?
Zamów fachowca

Zmywarka nie pobiera wody – skorzystaj z pomocy fachowca

Oczywiście powyższe kroki wymagają choć minimalnej wiedzy na temat zmywarek. Jeśli wolisz zlecić naprawę fachowcowi, polecamy nasz serwis zmywarek. Nasi specjaliści szybo zdiagnozują problem i usuną zaistniałą usterkę niezależnie od modelu zmywarki. Oferujemy szybkie terminy, nawet na ten sam dzień, a za wizytę możesz zapłacić wygodnie kartą.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Jeśli zmywarka nie pobiera wody, przyczyną może być kilka problemów.
  2. Powodem może być między innymi zbyt słabe ciśnienie wody, awaria elektrozaworu, hydrostatu czy pompy odpływowej.
  3. Często problem tkwi w zatkanym płaszcz wodnym lub filtrach, które warto regularnie czyścić, aby zapewnić prawidłowy przepływ wody.
  4. W przypadku starszych modeli, przyczyną może być pływak. Zdarza się, ze zostaje zablokowany przez resztki jedzenia lub brud, co uniemożliwia jego prawidłowe działanie.
  5. Jeśli Twoja nowa zmywarka Bosch lub Siemens nie pobiera wody, sprawdź podłączenie węża.
  6. Gdy zmywarka nie pobiera wody, może to również wskazywać na awarię programatora, który błędnie wskazuje na brak wody.
  7. W sytuacji, gdy dochodzi do awarii zmywarki, warto skontaktować się z serwisem AGD, który szybko zdiagnozuje problem i usunie usterkę.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Co zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

Jeśli zmywarka nie pobiera wody, w pierwszej kolejności upewnij się, że zawór dopływu wody jest całkowicie odkręcony. Sprawdź też wąż dopływowy. Niekiedy dochodzi do jego zagięcia lub zatkania. Warto wyczyścić również znajdujący się na jego końcówce filtr siatkowy. W przypadku problemów z poborem wody, wyczyść także filtry zmywarki. Możesz również spróbować zresetować urządzenie, odłączając je od źródła prądu na kilka minut. Jeśli powyższe kroki nie przyniosą poprawy, konieczna będzie naprawa zmywarki. Być może doszło do uszkodzenia hydrostatu, elektrozaworu lub pompy.

Jak sprawdzić czy działa elektrozawór w zmywarce?

Aby sprawdzić, czy działa elektrozawór w zmywarce, odłącz urządzenie od źródła zasilania i zakręć wodę. Teraz musisz dostać się do miejsca podłączenia węża dopływowego, ponieważ to właśnie tam znajduje się elektrozawór. W tym celu należy zdjąć dolną lub boczną obudowę zmywarki. Następnie odłącz przewody od zaworu i przyłóż do jego styków miernik. Powinien on być ustawiony na pomiar oporu (Ω). Jeśli elektrozawór działa poprawnie, jego oporność powinna mieścić się w granicach 2–5 kΩ. Gdy miernik pokazuje zero lub nieskończoność, doszło do uszkodzenia elektrozaworu.

Jak odblokować dopływ wody w zmywarce?

Aby odblokować dopływ wody w zmywarce, możesz spróbować kilku sposobów. Jednym z nich jest sprawdzenie węża dopływowego pod kątem zagięć lub uszkodzeń. Warto odkręcić go także od zaworu wodnego, ponieważ na jego końcu znajduje się mały filtr siatkowy, na którym mogą gromadzić się zabrudzenia lub kamień. Należy go ostrożnie wyjąć, na przykład pęsetą i dokładnie oczyścić. Pomocne może się okazać również wyczyszczenie filtrów znajdujących się na dnie zmywarki oraz komory hydrostatu. Niekiedy dochodzi do chwilowego problemu ze strony elektroniki, dlatego możesz także spróbować zresetować urządzenie, odłączając je od prądu.

Jak naprawić zmywarkę, która nie pobiera wody?

Aby naprawić zmywarkę, która nie pobiera wody, zacznij od sprawdzenia, czy zawór wody jest odkręcony. Następnie odłącz wąż dopływowy i oczyść filtr siatkowy znajdujący się na jego końcu. Wyjmij i wyczyść filtry oraz komorę hydrostatu. Po wykonaniu tych czynności możesz zresetować zmywarkę, a jeśli problem nadal występuje, wezwij serwisanta AGD.