zmywarka nie działa

Poprawne działanie zmywarki zakłada bezproblemowy przepływ wody przez cały czas trwania zmywania. Niekiedy dochodzi do szeregu błędów, które uniemożliwiają swobodny przepływ wody, a oznaczenie wielu z nich jest zależne od modelu i marki urządzenia. Co powinieneś zrobić, gdy zmywarka nie pobiera wody? Co zrobić kiedy zmywarka nie działa, ale wyświetlany kod błędu jest niezrozumiały? Kiedy naprawa zmywarek powinna pozostać w rękach specjalisty?

Zmywarka nie pobiera wody?  – najczęstsze przyczyny usterek

Nieprawidłowe funkcjonowanie zmywarki nie oznacza od razu konieczności oddania urządzenia do serwisu. Niektóre z przyczyn awarii są na tyle proste, że można pokusić się o naprawę na własną rękę. Poniżej znajdują się jedne z najczęstszych przyczyn awarii zmywarek. Pamiętaj, że mimo pozornej łatwości naprawy niektórych usterek, zawsze zalecamy kontakt z odpowiednim serwisem, aby nie nabawić się dodatkowych zniszczeń.

Brud gromadzący się na stykach zmywarki

Zmywarka jest urządzeniem szczególnie narażonym na negatywne czynniki zewnętrzne. Używana kilka razy tygodniowo, naturalnie nagromadzi w zakamarkach brud, który utrudnia przepływ informacji w zmywarce np. o przepełnieniu zmywarki wodą. Jeśli zmywarka nie pobiera wody lub zdaje się nie działać, spróbuj rozmontować pływak zmywarki i sprawdź czy nie zalega na nim brud z naczyń. Oczywiście, zabieg ten jest trudny i zaleca się kontakt z profesjonalnym serwisem.

Awaria elektrozaworu

Jeśli zmywarka nie pobiera wody, bardzo możliwe, że elektrozawór urządzenia uległ awarii. Zmywarka nie otrzymuje informacji i poleceń co do kolejnych działań, a w efekcie nie pobiera wody. Jeśli podejrzewasz, że zmywarka nie działa z tego powodu, koniecznością może okazać się wymiana elektrozaworu na nowy. Rozkręcenie zmywarki można przeprowadzić samodzielnie, ale dużo bezpieczniejszym, i prawdopodobnie tańszym rozwiązaniem będzie oddanie problemu w ręce fachowców z serwisu AGD.

Uszkodzenie programatora zmywarki

Kolejną niezwykle częstą przyczyną awarii zmywarki jest uszkodzenie programatora. Zmywarka z uszkodzonym programatorem będzie samoistnie zmieniać program zmywania, a co za tym idzie, wysyłać błędne informacje do elektrozaworu. Programatory ulegają usterce na skutek zwarcia lub mechanicznego uszkodzenia. W takim wypadku, jedynym skutecznym wyjściem z sytuacji jest wymiana wadliwej części. Podobnie jak w innych przypadkach, naprawą można zająć się samemu, ale jeśli nie posiadasz doświadczenia w rozkręcaniu zmywarki, skontaktuj się ze sprawdzonym serwisem.

Zmywarka nie pobiera wody? – inne przyczyny awarii

Poza wyżej wymienionymi przyczynami złego funkcjonowania zmywarki, urządzenie może ulec uszkodzeniu na kilka innych sposobów. Na co zwracać uwagę podczas diagnozy zmywarki?

  • Płaszcz wodny uległ zapchaniu– płaszcz wodny jest elementem składającym się z małych kanałów, do których bardzo łatwo trafia brud i resztki jedzenia z talerzy. Aby go przeczyścić, wyjmij płaszcz wodny i przepłucz go odpowiednim preparatem.
  • Awaria węża dopływowego – działanie zmywarki może zostać utrudnione, jeśli wąż przepływowy uległ zagięciu lub uszkodzeniu. Sprawdź, czy wąż został odpowiednio podpięty oraz czy w żadnym miejscu się nie zagina.

Diagnoza awarii zmywarki może być nie lada wyzwaniem dla kogoś nieposiadającego żadnego doświadczenia w obsłudze urządzeń AGD. Jeśli nie potrafisz na pierwszy rzut oka stwierdzić, dlaczego zmywarka nie pobiera wody, skontaktuj się z serwisem, który zdiagnozuje i usunie usterkę za Ciebie.

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD