głośny wentylator w piekarniku, głośna praca wentylatora w piekarniku

Głośny wentylator w piekarniku z pewnością nie jest przyjemnym dźwiękiem dla ucha, zwłaszcza jeśli piekarnik znajduje się w aneksie kuchennym połączonym z salonem i chcemy odpocząć po całym dniu pracy. Z czego wynika jego głośna praca? Czy zawsze konieczna jest wizyta fachowca?

Głośny wentylator w piekarniku wymaga czyszczenia

Piekarnik wymaga regularnego czyszczenia. Głośna praca wentylatora w piekarniku może wiązać się ze znajdującymi na nim zanieczyszczeniami. Podczas pieczenia niektóre potrawy pryskają oraz wytrąca się tłuszcz, który oblepia ściany piekarnika oraz wentylator. Jak wyczyścić wentylator? Wystarczy odkręcić śruby mocujące i przeczyścić element przy pomocy dedykowanych środków do konserwacji piekarnika, wodą z sodą i dodatkiem octu czy zwyczajnie płynem do mycia naczyń. Po wytarciu zamontuj wentylator ponownie. Jeśli wyczyszczenie nie pomogło, należy poszukać innej przyczyny problemu.

Głośny wentylator w piekarniku – widoczne uszkodzenia

Zwróć uwagę, czy wentylator jest stabilnie zamocowany, nie jest wykrzywiony oraz nie ma żadnych ubytków. Głośna praca wentylatora piekarnika może bowiem wynikać z uszkodzeń mechanicznych i niezbędna będzie wymiana wentylatora termoobiegu na nowy. Jeśli usterka dotyczy na przykład pokrywy lub śmigła, sprawdź w Internecie, czy Twój model piekarnika daje możliwość wymiany poszczególnych elementów wentylatora.

Głośny wentylator w piekarniku – uszkodzony silnik

Jeśli często korzystasz z funkcji termoobiegu, z czasem wentylator może się zużyć, na przykład dochodzi do zatarcia łożysk. Wedy piekarnik zaczyna głośniej pracować i jedynie wymiana wentylatora jest w stanie przywrócić cichą pracę urządzenia.

Głośny wentylator w piekarniku to częsta usterka, która dotyka osób korzystających z funkcji termo obiegu. Jest ona niezwykle popularna, ponieważ umożliwia szybsze przygotowywanie potraw oraz przypiekanie dań z wierzchu. Najczęstszą przyczyną głośnej pracy jest awaria silnika lub uszkodzenie pojedynczych elementów wentylatora. Jeśli pomimo wyczyszczenia wentylator głośno chodzi, skorzystaj z pomocy fachowca. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – naprawa piekarników. Nasz serwis AGD dokona szybkiej i trafnej diagnozy oraz wymieni uszkodzony podzespół w kilka chwil.

To może Cię zainteresować:

Jaki piekarnik do pieczenia ciast będzie najlepszy?

Czyszczenie piekarnika – pyroliza, kataliza czy para?

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa piekarników, Serwis AGD