gorące pranie z pralki

Pralka to jedno z najpopularniejszych i najbardziej docenianych urządzeń w każdym gospodarstwie domowym. Producenci prześcigają się w pomysłach jak stworzyć ekonomiczne oraz inteligentne urządzenie, które spełni wszystkie nasze oczekiwania. Niestety, czasami pralka ulega mniej lub bardziej poważnemu uszkodzeniu. Jednym z objawów, których nie należy bagatelizować, jest wyciąganie gorących ubrań po praniu. Zastanawiasz się, dlaczego wyciągasz gorące pranie z pralki? Zapoznaj się z naszym artykułem, a dowiesz się:

  • Jak zdiagnozować uszkodzoną grzałkę pralki?
  • Czy prawidłowo podłączyłeś nowe urządzenie?
  • Dlaczego naprawa tej awarii może być nieopłacalna?

Zamierasz kupić nową pralkę, ale nie wiesz w jakie urządzenie się wyposażyć? Dowiedz się, jaką małą pralkę kupić!

Gorące pranie z pralki – Sprawdź grzałkę!

Jeżeli wyprane ubrania są gorące, a co gorsza zauważymy skurczenie lub zniszczenie materiału, bardzo częsta winna temu jest grzałka. Mogło dojść do osadzenia kamienia, który uniemożliwia prawidłową pracę elementu grzejnego. Grzałkę można odkamienić odpowiednim preparatem. Inną przyczyną jest uszkodzenie lub też przepalenie grzałki, które objawia się osadzeniem czarnego nalotu. Uszkodzona grzałka może spowodować zwarcie w instalacji, więc czym prędzej trzeba ją wymienić na nową.

Wymiana grzałki w pralce nie należy do najprostszych napraw. Jeżeli nie chcesz ryzykować uszkodzeniem pralki podczas samodzielnej naprawy – zadzwoń po odpowiedniego fachowca.

Uszkodzony czujnik temperatury

Jeżeli Twoje pranie jest wiecznie gorące, ale wiesz, że nie jest to wina grzałki – czas na diagnozę czujnika temperatury. Zaśniedziały lub uszkodzony czujnik temperatury również może być przyczyną nieprawidłowego nagrzewania wody podczas prania. Niektóre czujniki są fabrycznie połączone z grzałką, więc wymianę elementów warto zlecić specjaliście. Czujnik temperatury odpowiada za prawidłowy odczyt temperatury wewnątrz urządzenia. Jeżeli jest uszkodzone – pralka będzie podgrzewać wodę niezależnie od etapu programu prania.

Gorące pranie z pralki – Czy to wina jej podłączenia?

Jeśli grzałka i czujnik temperatury działają prawidłowo, kolejnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy pralka jest podłączona do zimnej wody. Przypadkowe podłączenie do wody ciepłej powoduje, że ubrania cały czas piorą i płukają się w ciepłej wodzie, a grzałka nie spełnia swojej roli. Jak prawidłowo podłączyć pralkę?

  1. Znajdź odpowiednie pomieszczenie. Podłączenie pralki wymaga obecności przyłącza zimnej wody, odpływu oraz gniazdka elektrycznego. Idealnym miejscem na pralkę będzie zatem łazienka, kuchnia lub piwnica.
  2. Zdejmij zabezpieczenie transportowe. Każda nowa pralka transportowana jest w specjalnym zabezpieczeniu. Włączenie pralki z zabezpieczeniami grozi trwałym uszkodzeniem urządzenia.
  3. Podłączenie pralki do wody. Jeżeli gorące pranie z pralki to problem, z którym użerasz się na co dzień, sprawdź, czy podłączyłeś pralkę do odpowiedniego dopływu wody. Pralki podłączamy do dopływu zimnej wody, którą następnie grzałka podgrzewa do odpowiedniej temperatury.
  4. Nie zapominaj o odpływie. To oczywiste, że pralka podczas pracy wymaga stałego dostępu do wody. Skorzystaj ze specjalnego przyłącza oraz węża doprowadzającego wodę.

Uszkodzony przekaźnik grzałki na module elektronicznym

Nieczęstą, ale równie możliwą przyczyną usterki jest uszkodzenie przekaźnika odpowiadającego za podgrzewanie wody w pralce. Przekaźnik umiejscowiony jest na module sterowania, dlatego pracę trzeba zlecić wykwalifikowanemu elektronikowi.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD