poradnik jak spuścić wodę z pralki, awaryjne spuszczanie wody z pralki

W Twojej pralce stoi woda i nie wiesz co zrobić? Pomoże Ci awaryjne spuszczanie wody z pralki. Nie czekaj, aż woda zacznie gnić! Jak spuścić wodę z pralki w kilka chwil? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis!

Woda stoi w pralce – przyczyny

Zanim dowiesz się, jak spuścić wodę z pralki, przedstawimy najczęstsze powodu zastojów wody w urządzeniu. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być zatkana pompa odpływowa lub wąż odpływowy. Objawem zatkanej pompy jest charakterystyczne buczenie. Najprawdopodobniej w wirniku znajduje się ciało obce uniemożliwiające uruchomienie się pompy. Na niewłaściwe działanie węża może mieć wpływ jego zagięcie. Zdarza się również, że poprowadzony wąż do odpływu jest zbyt długi. Choć nowoczesne pralki wyświetlają kod błędu, jeśli dojdzie do takiego problemu, w starszych modelach trzeba dochodzić do źródła usterki metodą prób i błędów. Zanim jednak skupisz się na naprawie urządzenia, należy usunąć zalegającą wodę.

Wiedza, jak spuścić wodę z pralki, przyda Ci się nie tylko w przypadku awarii konkretnych podzespołów. Zdarza się, że po nastawieniu prania nagle nie ma prądu. Jeśli sytuacja utrzymuje się kilka godzin, rozsądną decyzją będzie spuszczenie wody z pralki, ponieważ wielogodzinne leżakowanie w wodzie z detergentami może wpłynąć negatywnie na tkaniny oraz powodować, że ubrania będą brzydko pachnieć.

Jak spuścić wodę z pralki?

Zanim przystąpisz do prac, przygotuj miskę oraz szmatki. Następnie zlokalizuj klapkę serwisową. Jest to kwadratowy element, znajdujący się zwykle na dole pralki. Za klapką jest ukryty filtr pompy. Podstaw szmatki oraz miskę i odkręć filtr. Odkręcaj go bardzo powoli, ponieważ gwałtowne ruchy mogą spowodować niekontrolowane wytryśniecie wody pod ciśnieniem. Gdy woda ścieknie, należy zakręcić filtr i zamknąć klapkę. W urządzeniach niektórych producentów np. w pralkach Samsung znajduje się obok filtra wężyk spustowy. Odpowiada za spuszczanie wody z pralki i jest połączony bezpośrednio z bębnem. W tym przypadku spuszczanie wody z pralki jest znacznie bardziej ułatwione, nie wymaga stosowania ścierek i nie grozi zalaniem łazienki.

Już wiesz, jak spuścić wodę z pralki. Ta umiejętność może przydać Ci się niejednokrotnie, a poradzisz sobie z nią bez trudu samodzielnie.

Twoja pralka nie działa? Chcesz, aby jej naprawą zajął się dobry serwis pralek? Skorzystaj z naszej oferty już teraz! Zapewniamy wsparcie najlepszych serwisantów w Twojej okolicy!

 

To może Cię zainteresować:

Pierwsze pranie w nowej pralce

Czyszczenie filtra w pralce

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD