piasek w zmywarce

Piasek w zmywarce to problem, który prędzej lub później spotka każdego użytkownika zmywarki. Jest to o tyle problematyczne, że większość z nas nie ma pojęcia skąd ziarenka piasku się tam biorą. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, skąd bierze się piasek w zmywarce oraz co robić, aby więcej go nie spotkać!

Piasek w zmywarce – Wina detergentów do zmywania

Liczne detergenty, z których większość z nas korzysta codziennie, nierzadko zawierają w swoim składzie ziarenka piasku. Silne środki do zmywania naczyń potrafią je zatem porządnie porysować. Dzieje się tak zwykle ze szkłem, które początkowo matowieje, aby następnie pokryć się gęstą siecią maleńkich rys.

Kłopotu z rysowaniem naczyń nie rozwiązuje również intensywny program zmywania w zmywarce. Połączenie kapsułek do zmywarki z ziarenkami piasku i intensywnego programu zmywania często okazuje się wręcz druzgoczący dla szklanych naczyń. Sprawdź skład kapsułek do zmywania i zamień je na takie, które przystosowane są do czyszczenia szklanych naczyń.

Kapsułki do zmywarki to jednak nie wszystko

Nie zapominajmy, iż do poprawnego działania zmywarki nie są wymagane jedynie kapsułki lub płyn. Większość z nas równie często korzysta z wszelkiego rodzaju soli do zmywania i nabłyszczaczy. Głównym zadaniem soli w zmywarce jest zmiękczenie wody, w której myją sie naczynia. Sól do zmywarki nie bierze udziału w zmywaniu naczyń, lecz w cichy sposób usuwa z wody węglany wapnia. Piasek w zmywarce, który co jakiś czas znajdujesz na naczyniach może być w gruncie rzeczy właśnie solą do zmywarki. Pamiętaj, aby dokładnie zakręcić korek od zasobnika.

Piasek w zmywarce – Brudne filtry zmywarki

Zmywarka byłaby niczym bez filtrów. To właśnie one odpowiadają za prawidłowe wyłapanie resztek jedzenia, tłustych kawałków kolacji i lepiących się odpadów. Filtr zmywarki chroni urządzenie przed zatkaniem odpływu niechcianymi resztkami z naszych talerzy. Jednym zdaniem, dbają o swobodny odpływ brudnej wody.

Jak możesz się domyślać, piasek w zmywarce może być wynikiem dysfunkcji filtrów i zatkania odpływu. System filtrów pozostawiony na pastwę losu zapcha się, a powracające z odpływu zanieczyszczenia osiedlą się w komorze zmywarki. Pamiętaj, aby po każdym zmywaniu dokładnie przyjrzeć się tanowi filtrów w zmywarce. Jeżeli zależy Ci na bezawaryjnej pracy urządzenia, zrób z tego nawyk. Nie zajmie Ci to sporo czasu, a znacząco wydłuży żywotność Twojej zmywarki.

Pęknięcie zbiornika na sól – Jest się czego bać?

Zauważyłeś, że ostatnimi czasy na naczyniach odkłada się coś, co do złudzenia przypomina piasek? Dziwne, prawda? Jeżeli wyeliminowałeś już wszystkie powyższe przyczyny, które wynikają w piasek w zmywarce, zdejmij boczną obudowę zmywarki. To właśnie w tym miejscu znajduje się zbiornik na sól, który niekiedy okazuje się być… pęknięty. Jeśli zauważyłeś, że podczas zmywania na spód zmywarki sączy się wodą – czeka Cię wymiana czujnika przeciwzalaniowego.

Wymiana zasobnika na sól nie powinna być natomiast drogim przedsięwzięciem. Skontaktuj się z odpowiednim fachowcem i umów wizytę montażu części zamiennej. Po wymianie, pamiętaj o regularnym uzupełniania zasobnika, aby ustrzec się podobnych awarii w przyszłości.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek