piasek w zmywarce

W ostatnim czasie zauważyłeś wewnątrz zmywarki nalot do złudzenia przypominający piasek? Martwisz się, co może być przyczyną takiego problemu? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, skąd bierze się piasek w zmywarce. Ponadto podpowiemy, jak pozbyć się uporczywego osadu.

Piasek w zmywarce – najczęstsze przyczyny

Piasek we wnętrzu zmywarki to dość powszechny problem. Istnieje kilka przyczyn jego obecności w urządzeniu. Poniżej znajdziesz najczęstsze z nich.

Piasek w zmywarce – Wina detergentów do zmywania

Wiele detergentów, które stosuje się na co dzień do zmywania, zawierają drobinki przypominające ziarenka piasku. Mogą one osadzać się na naczyniach lub na ściankach w wyniku niedokładnego spłukiwania przez zmywarkę. Jednak stosowanie mocnych preparatów nawet w połączeniu z bardzo intensywnym programem zmywania bywa opłakane w skutkach. Detergenty z drobinkami to zwykle silnie działające środki, które mogą porysować bardziej delikatne talerze lub szklanki, choć zanim spowodują rysy, zwykle w pierwszej kolejności prowadzą do matowienia naczyń.

Ponadto staraj się również zwracać uwagę na jakość używanych produktów oraz wybierać te dedykowane do modelu zmywarki. Słabej jakości kapsułki do zmywarki często źle się wypłukują i mogą powodować, że w zmywarce zbiera się osad przypominający piasek.

Dodatkowo warto bardziej przyjrzeć się soli do zmywarki, a dokładniej niedokręconemu korkowi na sól. Choć sól nie bierze udziału w zmywaniu naczyń, jej zadaniem jest usuwanie z wody węglanów wapnia, w celu jej zmiękczenia. Jest zatem nieodzownym preparatem dla przedłużenia żywotności zmywarki. Jeśli pojawia się piasek w zmywarce, może to być tak naprawdę sól, dlatego dokładnie zakręć korek od zasobnika.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Piasek w zmywarce – Brudne filtry zmywarki

Filtry w zmywarce odpowiadają za wyłapywanie resztek jedzenia i innych drobnych zanieczyszczeń. Filtr zmywarki zapobiega zatem zatykaniu się odpływu odpadami z naszych talerzy, dbając o właściwy, swobodny odpływ brudnej wody ze zmywania. Jeśli pojawia się piasek w zmywarce, powodem może być brudny lub uszkodzony filtr, dlatego warto regularnie sprawdzać jego stan, najlepiej po każdym zmywaniu. Taki nawyk zapobiegnie zatkaniu odpływu i znacząco wydłuży życie Twojej zmywarki.

Uszkodzenie pompy myjącej

Nieprawidłowo działająca pompa w zmywarce może być potencjalną przyczyną przedostawania się piasku lub innych ciał obcych do zmywarki. Pompa zmywarki odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu odpowiedniego obiegu wody w całym urządzeniu, zarówno podczas mycia naczyń, jak i spuszczania wody po zakończeniu cyklu. Jeśli pompa nie działa prawidłowo, może to prowadzić do różnych problemów, w tym do wprowadzenia do zmywarki zanieczyszczeń, między innymi takich jak piasek.

Słaba filtracja wody

Choć prawdziwy piasek w zmywarce pojawia się rzadko, jest to możliwe. Jeśli system filtracji wody w zmywarce nie działa prawidłowo, podczas cyklu zmywania do zmywarki mogą przedostać się małe cząsteczki, takie jak piasek.

Uszkodzone uszczelki

Uszczelki drzwiczek zmywarki lub ramion spryskujących mogą z czasem ulec zużyciu. Może to spowodować przedostanie się piasku i innych zanieczyszczeń do zmywarki podczas cyklu zmywania.

Pęknięcie zbiornika na sól – Jest się czego bać?

Piasek w zmywarce może być wynikiem pękniętego zbiornika na sól do zmywarki. Wydostawanie się soli skutkuje osadzaniem się drobin wewnątrz komory urządzenia.  Jeśli na spodzie zmywarki pojawia się woda po zakończonym cyklu zmywania, najprawdopodobniej to może być przyczyna tej usterki. Na szczęście wymiana pękniętego elementu jest możliwa i warto zlecić ją sprawdzonemu fachowcowi. Zachęcamy tym samym do skorzystania z oferty naszego serwisu AGD.

Jak pozbyć się piasku w zmywarce?

Piasek w zmywarce uniemożliwia dokładne zmywanie naczyń. Warto pozbyć się go, stosując kilka metod. Poniżej znajdziesz skuteczne sposoby na jego usunięcie, dzięki czemu piasek w zmywarce przestanie być Twoim problemem.

Wybieraj odpowiednie kapsułki

Stosuj dedykowane do Twojego urządzenia kapsułki. Dzięki temu zyskujesz pewność, ze detergent współpracuje z Twoim urządzeniem i zostanie odpowiednio wypłukany bez względu na wybrany przez Ciebie program. Postaw również na jakość. Zwykle tańsze kapsułki nie wypłukują się tak dobrze, jak ich droższe odpowiedniki, pozostawiając nalot na szkle czy ściankach zmywarki.

Dbaj o stan zmywarki

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu zmywarki, co wydłuży jej życie. Regularnie sprawdzaj stan filtrów oraz pojemnika na sól. Usuwaj z talerzy większe resztki jedzenia, aby zapobiegać zatykaniu się filtra.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek

Podsumowanie

  1. Piasek w zmywarce jest dość powszechnym problemem i może on pojawiać się z kilku powodów.
  2. Najczęstsze z nich to stosowanie silnych detergentów oraz nieodpowiednich lub słabej jakości kapsułek do zmywania.
  3. Warto również upewnić się, że korek od zasobnika soli jest zakręcony oraz sprawdzić, czy zbiornik na sól nie posiada pęknięć.
  4. Piasek w zmywarce może być również efektem uszkodzonego lub zabrudzonego filtra, dlatego warto regularnie sprawdzać jego stan oraz usuwać nagromadzony brud.
  5. Innym powodem piasku w zmywarce może być słaba filtracja wody.
  6. Przyczyną bywają także uszkodzone uszczelki drzwi zmywarki lub ramion spryskujących.
  7. Niekiedy piasek w zmywarce jest efektem niedziałającej pompy zmywarki.
  8. Aby zapobiegać powstawaniu piasku w zmywarce, należy dbać o czystość urządzenia oraz zwracać uwagę na jakość kapsułek.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby pozbyć się piasku ze zmywarki, należy regularnie czyścić urządzenie, sprawdzać stan filtra, uszczelek oraz ramion spryskujących. Ponadto warto stosować mniej agresywne środki czyszczące oraz kapsułki dedykowane do posiadanej zmywarki.

Powodem gromadzenia się piasku w zmywarce może być słaba filtracja wody bądź uszkodzone uszczelki drzwi lub ramion spryskujących. Inne przyczyny to uszkodzenie pompy, pęknięty zbiornik na sól lub niedokręcony korek od zasobnika soli. Często powstający osad przypominający piasek to efekt stosowania słabej jakości kapsułek.