piekarnik nie grzeje

Sporządzanie posiłków bez piekarnika często wydaje się nam niemożliwe. Awaria piekarnika jest natomiast na tyle rzadka, że często nie mamy planu zapasowego. Jeśli piekarnik nie grzeje, ale da się go włączyć, to znak, że spotkała Cię popularna usterka urządzenia AGD. Diagnoza problemu to pierwszy krok do jego naprawy, dlatego prześledź dokładnie najczęstsze przyczyny awarii piekarników i weź sprawy w swoje ręce!

Osoby, które poszukują fachowców od piekarników, z pewnością powinny zainteresować się naszym zespołem z serwis AGD. Zapraszamy do skorzystania z formularza kontaktowego.

Piekarnik nie grzeje? – uszkodzenie modułu sterującego

Jedną z najpoważniejszych awarii piekarnika jest całkowite uszkodzenie głównego modułu sterującego urządzeniem. Niedziałający moduł nie prześle informacji do grzałek, co sprawia, że piekarnik nie grzeje lub do termostatu, co uniemożliwi ustawienie odpowiedniej temperatury. Naprawę modułu sterującego warto jednak pozostawić fachowcom z serwisu AGD. Nieumiejętne obchodzenie się z tak wrażliwą elektroniką może prowadzić do jeszcze większych uszkodzeń.

Usterka grzałki piekarnika

OK. Wiemy, że piekarnik nie grzeje, ale większość funkcji, za które odpowiada moduł sterujący zdaje się działać. Na co następnie zwrócić uwagę? Oczywiście na grzałkę piekarnika! Grzałka jest jednym z najbardziej obciążonych elementów urządzenia. Jej budowa pozwala na długą pracę pod pełnym obciążeniem, ale również grzałce zdarzają się awarie. Pamiętaj, że grzałka podczas pracy nie wydaje żadnego dźwięku. Jeśli słyszysz więc syczenie lub cichy pisk, czas na wymianę grzałki. Przeprowadź wstępną diagnozę tego elementu konstrukcji piekarnika zmieniając programy na pokrętle funkcyjnym:

 1. Sprawdź czy w trybie termoobiegu działa wentylator.
 2. Zdiagnozuj czy po włączeniu programu światło w piekarniku się zapala.
 3. Przetestuj czy pozostałe grzałki działają na innych programach pieczenia.

Niesprawny zegar w piekarniku

Chwilowy brak zasilania w domowej instalacji elektrycznej może spowodować zresetowanie się zegara w piekarniku. Większość piekarników nie uruchomi się jeżeli zegar został zresetowany i pozostał nienastawiony. Jeśli w ostatnim czasie zauważyłeś brak prądu w mieszkaniu, nastaw zegar urządzenia i przetestuj jego funkcje. Warto pamiętać o tym, że niesprawny zegar zachowuje się tak jak nienastawiony zegar. Przetestuj wszystkie funkcje piekarnika, w tym:

 • Działanie światła w piekarniku;
 • Działanie wentylatorów w termoobiegu;
 • Prawidłowe ustawienie programów piekarnika.

Piekarnik nie grzeje, czyli problem z drzwiczkami

Szczelność drzwiczek piekarnika to rzadki, ale wciąż powracający problem użytkowników tego sprzętu. Starsze piekarniki nie posiadały żadnego zabezpieczenia przed niedomknięciem drzwiczek, dlatego na skutek ulatującego przez szczeliny ciepłego powietrza piekły o wiele dłużej. Większość nowoczesnych piekarników została wyposażona w specjalne czujniki, monitorujące szczelność całego urządzenia. Jeśli jednak piekarnik nie grzeje, a jesteś pewien, że drzwiczki są domknięte, przyczyną awarii może być uszczelka drzwiczek piekarnika lub uszkodzenie zawiasów. W obu przypadkach sugerujemy niezwłoczne skontaktowanie się z serwisem AGD.

Piekarnik i wybijanie bezpieczników?

Spotkała Cię sytuacja, gdy próbujesz upiec swoje ulubione ciasto i uruchamiasz piekarnik, a cała instalacja elektryczna w Twoim domu nagle odmawia posłuszeństwa? No cóż, prawdopodobnie masz do czynienia z wybitymi korkami. Spięcia w piekarniku czy przesilenie instalacji to niezwykle częste przyczyny awarii prądu w domu. Powodów usterki, sprzężonych z piekarnikiem, jest sporo, ale wyróżnijmy te najpopularniejsze:

 1. Zalanie przewodów w piekarniku – zwracaj uwagę na to co dzieje się z kipiącymi garnkami stojącymi bezpośrednio na piekarniku. Jeśli piekarnik nie grzeje, być może winowajcą jest ciągle skapująca woda?
 2. Zalanie łącznika krzywkowego funkcji.
 3. Przepalenie grzałek.
 4. Stan styku w w piekarniku.
 5. Niedoskonałe połączenia przewodów.

 

 

 

 

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa piekarników, Serwis AGD