pierwsze uruchomienie zmywarki

Ceny zmywarek spadają, więc kupno nowego urządzenia jest coraz częstszym i korzystniejszym wyborem. Mimo to, wielu użytkowników zmywarki nie ma pojęcia, jak wygląda pierwsze uruchomienie zmywarki. Jeśli Ty również siłujesz się z podłączeniem nowego urządzenia, przeczytaj nasz najnowszy poradnik!

Pierwsze włączenie zmywarki jest już za Tobą, ale zastanawiasz się co robić, gdy zmywarka nie pobiera wody? Zapoznaj się z naszym poradnikiem!

Pierwsze uruchomienie zmywarki – Od czego zacząć?

Skoro interesuje Cię podłączanie zmywarki, zakładamy, że dobrałeś urządzenie pod kątem rozmiarów, poboru energii oraz typu. Zanim podłączysz zmywarki, sprawdź twardość wody w swoim mieszkaniu. Podłączanie zmywarki zacznij od doprowadzenia urządzenia do zaworu zimnej wody. Dlaczego możesz pominąć zawór ciepłej wody? Zmywarka sama podgrzeje wodę do wymaganej temperatury, dlatego pierwsze uruchomienie zmywarki jest nieco prostsze niż mogłoby się to wydawać.

Oprócz tego, zapoznaj się z funkcjami nowego urządzenia. Sprawdź, czy zmywarka dysponuje odmiennymi trybami zmywania oraz upewnij się, że posiadasz wszelkie środki chemiczne potrzebne do zmywania naczyń.

Co dokupić do nowej zmywarki?

Nie będzie żadnym sekretem fakt, iż zmywarka bez środków chemicznych nie zmyje nawet najmniejszej plamy na naczyniach. Dobór odpowiednich środków jest więc kluczowy, aby urządzenie spełniło swoją kluczową funkcję. W co należy się wyposażyć?

 • Nabłyszczacz
  Zakup nabłyszczacza ułatwi zapobieganie powstawaniu smug na talerzach i sztućcach. Korzystanie z nabłyszczacza jest również banalnie proste. Wlej płyn do wyznaczonego do tego pojemnika w zmywarce, zwykle oznaczonego gwiazdką. Jeśli nie możesz go zlokalizować, spójrz do instrukcji dołączonej do urządzenia.
 • Sól do zmywarki
  Pierwsze uruchomienie zmywarki powinno być wzorem do przyszłego naśladowania. Aby uniknąć kamienia na talerzach i sztućcach, od samego początku korzystaj z soli do zmywarki. Zacieki oraz skrócenie żywotności urządzenia nie jest czymś, z czym chciałbyś mieć do czynienia. Pierwsze uruchomienie zmywarki wymaga wsypania soli do momentu, aż woda ze specjalnego pojemnika zacznie wyciekać.

Pierwsze uruchomienie zmywarki – Uruchomić bez naczyń?

Czy pierwsze zmywanie powinno być tzw. pustym płukaniem? Odpowiedź na to mącące głowy pytanie jest zasadniczo prosta – tak. Puste płukanie pozwoli zmywarce oczyścić wnętrze i odpowiednio wyparzyć wszelkie elementy, które w przyszłości będą miały styczność z talerzami i sztućcami. Pamiętaj jednak, że puste płukanie nie jest do końca puste. W zmywarce powinny znaleźć się wszelkie niezbędne artykuły chemii domowej np. sól do zmywarki.

Jeśli masz za sobą pierwsze uruchomienie zmywarki w formie pustego płukania, włóż naczynia do urządzenia, a następnie wybierz odpowiedni program. Gdy urządzenie się wyłączy, nie otwieraj jego drzwiczek. Odczekaj aż zawartość pralki odparuje, a w środki zostaną jedynie ciepłe naczynia. Ulatniająca się z otwartej od razu zmywarki para może zniszczyć Twoje kuchenne meble.

Uruchamianie zmywarki Beko, Electrolux lub Whirlpool

Niezależnie od tego, jakim urządzeniem aktualnie dysponujesz, uruchamianie zmywarki będzie wyglądało niemal identycznie. Od czego zacząć?

 1. Podłącz zmywarkę do dopływu wody oraz prądu.
 2. Dozownik zmywarki wypełnij solą oraz nabłyszczaczem.
 3. Wykonaj tzw. puste płukanie.
 4. Pierwsze uruchomienie zmywarki jest już za Tobą, więc możesz śmiało wypełnić urządzenie naczyniami.
 5. Wybierz odpowiedni program i rozpocznij zmywanie swoich talerzy, misek i sztućców.

 

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD