awaria pralki

Pralka to jedno z najpopularniejszych urządzeń w każdym domu. Dzięki niej można z łatwością odświeżyć wszelkie ubrania i inne produkty materiałowe, a także usunąć zabrudzenia i uporczywe plamy. Z uwagi na bardzo częste użytkowanie, niektóre elementy w pralkach mogą ulec awarii. Warto wiedzieć jakie są najpopularniejsze usterki pralek oraz jakie są ich przyczyny.

Najczęstsze objawy awarii pralki

Robiąc pranie należy sprawdzać, czy wszystko przebiega prawidłowo. Drobne symptomy mogą zasugerować, że pralka nie działa we właściwy sposób. Niepokojąca jest pojawienie się, któregoś z następujących problemów, gdy do bębna włoży się brudne ubrania:

  1. nietypowe dźwięki pralki, 
  2. za mocne drgania w trakcie pracy pralki, 
  3. wycieki, 
  4. uszkodzenia odzieży, 
  5. nie doprane zabrudzenia. 

Objawy tego typu świadczą o awarii. Nie powinno się ich zlekceważyć, a dokonać dokładnej diagnostyki.

Uszkodzenie pralki – Z pralki wycieka woda?

Jednym z najczęstszych problemów dotyczących działania pralki są wycieki wody. W takiej sytuacji w pierwszej kolejności trzeba sprawdzić w jakim stanie jest wężyk doprowadzający wodę. Jeśli jest on całkiem szczelny, a zawory dokręcone, może się okazać, że problem dotyczy uszkodzonej pompy.

Innym problemem jest niepobieranie wody. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić stan wszystkich przewodów. Jeśli nie są one powyginane powodem może być uszkodzenie elektrozaworu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pralka nie działa? – Uszkodzenia mechaniczne

Czasem zdarza się tak, że podczas prania bęben wydaje z siebie niestandardowe, dość głośne hałasy. Taka sytuacja może być związana z:

  1. niedokręceniem śruby, która mocuje bęben, 
  2. nierównościami podłoża, 
  3. uszkodzeniami łożyska. 

Łożysko to element pralki, który psuje się najczęściej z uwagi na zbyt duża twardość wody wykorzystywanej podczas prania. Jeśli nie zauważy się problemów dotyczących łożyska może dojść do uszkodzenia bębna. Warto zaznaczyć, że awarie bębnów bardzo często występują z powodu niewłaściwego postępowania klientów. Nie powinno się więc wkładać do pralki więcej ubrań niż określona pojemność.

Jeśli podczas korzystania z urządzenia wylewa się nadmierna ilość wody, powodem może być zapchany filtr, który wystarczy jedynie wyczyścić lub w razie konieczności wymienić. Ponadto nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w pralkach podobnie jak w samochodach znajduje się pasek klinowy. Jeśli bęben nieprawidłowo się kręci najprawdopodobniej będzie trzeba wyregulować pasek klinowy. Warto skorzystać z usług portalu usterka.pl i znaleźć specjalistę, który naprawi awarię pralki.

Pralka nie włącza się? – Uszkodzenie elektroniki

Najtrudniejszymi do opanowania są usterki związane z elektroniką pralki. W trakcie długotrwałego użytkowania urządzenia awarii mogą ulec niemal wszystkie elementy m.in. grzałka, elektrozawór czy programator. W takiej sytuacji trudno poradzić sobie z problemem samemu i z pewnością przyda się pomoc specjalisty ze strony usterka.pl.

O awarii elektrozaworu można mówić, jeśli urządzenie nagle przestanie pobierać wodę i wyeliminowano wszelkie inne przyczyny. Z kolei usterka dotycząca programatora występuje jeśli urządzenie nie reaguje na polecenia lub nie działa zgodnie z zaprogramowaną kolejnością. W takiej sytuacji konieczne może się okazać wymienienie silniczka lub także całego programatora.

Warto także zaznaczyć, że jeżeli w trakcie działania urządzenia dojdzie do zwarcia lub pralka doprowadzi do wybicia bezpiecznika najprawdopodobniej powodem jest awaria grzałki. Specjalista za pomocą tzw. omomierza rozwiąże problem lub wymieni element na nowy.

Awaria pralki – Jakie są najczęstsze przyczyny awarii pralek?

Chcąc wiedzieć jakie czynniki doprowadzają do poszczególnych awarii pralek, w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że w najnowszych modelach urządzeń znajduje się bardzo dużo elementów elektroniki, która w trakcie działania może zostać uszkodzona. Nowoczesne urządzenia są nie tylko energooszczędne, ale także coraz bardziej ułatwiają realizowanie codziennych obowiązków.

Awarie pralek mogą się także wiązać z ich niewłaściwą obsługą. Wrzucanie do bębna zbyt dużej ilości ubrań, nie sprawdzanie kieszeń przed praniem, a także nie używanie zmiękczacza czy nieregularne czyszczenie urządzenia może doprowadzić do różnego typu awarii. Z niektórymi problemami użytkownicy mogą sobie poradzić samodzielnie, jednak, aby mieć pewność, że problem zostanie prawidłowo rozwiązany warto skorzystać z usług specjalistów oferujących się na stronie usterki.pl.

Pralka to urządzenie niezbędne w każdym domu. Dzięki niemu można skutecznie odświeżać ubrania i usuwać nawet najcięższe uszkodzenia. Aby sprzęt działał prawidłowo należy użytkować go zgodnie z zaleceniami producenta, stosować bezpieczne środki piorące, a także systematycznie czyścić i odkamieniać. Jeśli mimo wszystko dojdzie do jakiejś awarii, należy zlokalizować jej przyczynę i skonsultować się ze specjalistą. 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD