pralka nie wiruje

Awaria pralki to nierzadko nagłe wydarzenie, które całkowicie wytrąca nas z równowagi. Niedziałająca pralka psuje nasze plany na najbliższy tydzień, a także utrudnia realizację reszty podstawowych czynności. Nie dość, że nie mamy czystych ciuchów, to nie możemy się na niczym skupić. Twoja pralka nie wiruje lub domowa pralka nie działa? Przyczyn awarii pralki może być kilka, ale proces ich usuwania często okazuje się prostszy, niż się wydaje. Jeśli nie boisz się lekko ubrudzić i zaryzykować swojego czasu dla zepsutej pralki — doczytaj nasz najnowszy artykuł!

Dlaczego pralka nie wiruje?

Popularne awarie pralek najczęściej sprowadzają się do uszkodzeń pojedynczych elementów urządzenia. Jeśli pralka nie wiruje lub pralka nie działa, winnym może być zarówno zapchany filtr pompy odpływowej, jak i obluzowany pasek napędowy lub uszkodzenie kondensatora ruchowego — nie dowiemy się tego bez odpowiedniej diagnozy. Oczywiście, zdarza się, że pralka nie działa przez obecność ciała obcego w bębnie urządzenia lub znaczące ubrudzenie kanału hydrostatycznego. W takim wypadku naprawa pralki, czy to pralki Samsung, czy to pralki Whirlpool będzie łatwiejsza, ale wciąż wymagająca.

Pozbądź się ciał obcych z bębna pralki

Jest to zdecydowanie najprostsza i najskuteczniejsza porada. Pamiętaj, że niektóre elementy odzieży mogą blokować bęben, sprawiając, że ten nie będzie się poruszał. Pralka nie wiruje, ponieważ nie ma czym wirować. To chyba proste, prawda? Na całe szczęście, naprawa pralki z zablokowanym bębnem nie jest trudna. Dokładnie sprawdź okolice bębna, a następnie wydobądź z niego wszelkie wsuwki, spinki, spinacze lub zamki. Oprócz tego… nie zapominaj, aby przed praniem wyciągnąć z kieszeni wszystkie małe przedmioty!

Zapchany filtr pompy odpływowej

Czy zagubiona skarpetka lub majtki mogą zepsuć naszą pralkę? Okazuje się, że… tak! Małe elementy często blokują filtr pompy odpływowej, sprawiając, że pralka nie jest w stanie odprowadzić brudnej wody. Pralka nie wiruje, ponieważ brak ujścia brudnej wody zatrzymuje cały cykl prania. Co ciekawe, zapchany filtr możemy odetkać sami. Jak odetkać filtr pompy w pralcę?

  1. Jeśli pralka nie wiruje — odkręć filtr pompy odpływowej.
  2. Zabezpiecz okolicę pralki ręcznikami i papierem.
  3. Powoli odkręć filtr, zwracając uwagę na ilość brudnej wody, która wycieka.
  4. Zbieraj zanieczyszczoną wodę do miski, a następnie poszukaj głównego winowajcy – zagubionej skarpetki.

Zbyt duża ilość brudnego prania

Tak, nie pomyliliśmy się. Jeżeli Twoja pralka Samsung nie wiruje, prawdziwym winowajcą możesz okazać się właśnie Ty. Starsze oraz budżetowe pralki Whirlpool lub pralki Bosch nie poradzą sobie ze zbyt dużą ilością brudnego prania. Urządzenie zacznie skakać, buczeć, aż skończy się na tym, że pralka przestanie wirować. Nowoczesne pralki, gdy tylko wykryją zbyt wysoką wagę ładunku — samodzielnie zatrzymają proces wirowania. Prawdziwy problem zaczyna się, gdy nasza pralka tego nie zrobi. Obserwuj dokładnie fazę wirowania, zainterweniuj w odpowiednim momencie i wyciągnij nadmiarową odzież z bębna pralki.

Zużyte szczotki węglowe silnika pralki

Jeśli Twoja pralka działa i kończy cykl prania, ale zdarza się, że nie jest w stanie wprawić bębna w wirowanie, problemem mogą być zużyte szczotki. Głównym objawem zużycia tej części konstrukcji jest kołyszący się bęben, który czasem nie jest w stanie wykonać pełnego obrotu. Jeśli pralka nie wiruje, sprawdź, czy z pralki nie wydobywa się dźwięk nienaturalnego tarcia. Zużyte szczotki, oprócz kłopotów z wirowaniem, często odpowiadają za nieefektywne wykorzystanie energii oraz uszkodzenie silnika. Regularna wymiana szczotek zapewni Twojej pralce pełną sprawność i sprawi, że nie przerwie cyklu prania w najmniej spodziewanym momencie.

Pralka nie wiruje lub nie działa? – Sprawdź stan paska napędowego

Bęben pralki to nie jedyny element naszego ulubionego sprzętu AGD, który odpowiada za wirowanie. Jeśli pralka Samsung nie wiruje lub pralka Bosch nie działa — pamiętaj, aby przyjrzeć się paskowi napędowemu. To właśnie on odpowiada za koło pasowe, czyli w gruncie rzeczy za wirowanie. Uszkodzenie paska napędowego objawia się po jakimś czasie od rozpoczęcia programu prania. Urządzenie działa normalnie, a następnie pralka nie wiruje tylko buczy. Niekiedy okazuje się, że awaria jest poważniejsza, a pasek napędowy się urwał.

Zajrzyj do środka pralki i spróbuj zlokalizować pasek napędowy. Umieść pasek na właściwym miejscu lub wymień go na nowy. Stan paska możesz sprawdzić swoją dłonią. Dotknij bębna pralki, a następnie nim obróć. Jeśli bęben pralki obróci się bez oporu — pasek napędowy został zerwany. Możesz próbować naprawy na własną rękę, ale niemal zawsze najlepszym wyjściem będzie kontakt z profesjonalnym serwisem AGD.

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD