co zrobić, żeby pranie z suszarki pachniało

Coraz więcej osób suszy ubrania przy użyciu suszarki elektrycznej ze względu na dużą oszczędność czasu. Zdarza się jednak, że wygoda pociąga za sobą pewien minus, ponieważ zazwyczaj pranie z suszarki nie pachnie, a wręcz wydziela nieprzyjemną woń… Jeśli Ty także masz podobny problem, konieczne zapoznaj się z naszym dzisiejszym wpisem. Dowiesz się, jakie są przyczyny brzydkiego zapachu oraz co robić, żeby cieszyć się świeżością tkanin wysuszonych w suszarce bębnowej.

Pranie z suszarki nie pachnie – przyczyny

Istnieje kilka głównych przyczyn nieprzyjemnego zapachu ubrań z suszarki. Właściwie niemal wszystkie są rezultatem niewłaściwego użytkowania oraz niedostatecznej pielęgnacji urządzenia. Poznaj najczęstsze przyczyny brzydkiego zapachu z suszarki.

Przeładowanie suszarki

Zazwyczaj wrzucasz do bębna suszarki wszystkie wyprane ubrania i uruchamiasz wybrany program suszenia? To duży błąd, ponieważ suszarki mają mniejszy wsad niż pralka. Gdy bęben suszarki do ubrań jest przeładowany, nie może obracać się swobodnie. Ponadto ściśnięte ubrania ograniczają cyrkulację powietrza wewnątrz urządzenia. To powoduje, że tkaniny suszą się wolniej, tracą zapach detergentu i w konsekwencji pranie z suszarki nie pachnie.

Pozostawianie ubrań w suszarce po zakończonym cyklu

Zdarza Ci się uruchomić cykl suszenia, który zwykle trwa od 2 do 4 godzin i pozostawić ubrania w suszarce na cały dzień? Gorące ubrania powinny zostać wyjęte bezpośrednio po skończonym suszeniu. Warto zakładać ubrania od razu na wieszaki, dzięki czemu nie trzeba już ich prasować. Zostawianie rozgrzanych tkanin w bębnie, do tego przy zamkniętych drzwiach, może być przyczyną przykrego zapachu, ponieważ wilgotne środowisko i brak świeżego powietrza to doskonała pożywka dla pleśni.

Podobnie nie należy wrzucać do suszarki mokrej odzieży i odwlekać procesu suszenia. Pozostawianie mokrych tekstyliów w bębnie powoduje, że ubrania brzydko pachną stęchlizną i bardzo trudno pozbyć się tej woni.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Nieprawidłowa pielęgnacja urządzenia

Często pranie z suszarki nie pachnie z powodu samego urządzenia. Nagromadzone resztki środków piorących z ubrań oraz wilgoć sprzyjają rozwojowi grzybów, powodując nieprzyjemne zapachy z suszarki. Te z kolei przenoszą się na suszoną odzież. Dlatego przede wszystkim należy regularnie zadbać o czystość bębna oraz filtrów, a raz na jakiś czas sprawdzić kondensator, na którym także gromadzą się zanieczyszczenia. W kolejnym rozdziale poznasz kilka sposobów na właściwą i skuteczną pielęgnację suszarki bębnowej.

Brzydki zapach ubrań po praniu

Nierzadko ubrania śmierdzą tuż po wyjęciu z pralki i brzydki zapach nie jest spowodowany suszeniem. Tkaniny chłoną przykrą woń na etapie prania. Resztki środków piorących, zwłaszcza kapsułek, osadzają się wewnątrz bębna i z czasem zaczynają dostarczać nieprzyjemnych wrażeń węchowych… Jeśli dodatkowo pozostawiasz odzież w pralce na kilka godzin po skończonym praniu, efekt śmierdzących ubrań jest gwarantowany. Trzeba regularnie czyścić bęben pralki i wyjmować odzież bezpośrednio po skończonym cyklu prania, tak, aby tkaniny miały możliwie najkrótszy kontakt z wilgocią.

Co robić, żeby zawsze mieć pachnące pranie z suszarki?

Jeśli Twoje pranie z suszarki śmierdzi, być może konieczna będzie zmiana nawyków dotyczących korzystania z tego urządzenia. Przyjemny zapach ubrań z suszarki możesz osiągnąć stosując się do poniższych zaleceń.

Zwróć uwagę na wsad

Staraj się suszyć mniej ubrań, a z pewnością Twoja odzież odzyska ładny zapach i świeżość. Przeczytaj dane znamionowe znajdującą się na suszarce i dowiedz się, jaki maksymalny wsad przewiduje Twoje urządzenie. Ponadto warto podzielić świeżo wyprane pranie na dwie części i suszyć je partiami. Czekające na suszenie ubrania możesz rozwiesić tymczasowo na balkonie lub kaloryferze.

Wyjmuj ubrania bezpośrednio po zakończeniu suszenia

Jak wspominaliśmy już wcześniej, pozostawianie wysuszonej lub mokrej odzieży w bębnie urządzenia może powodować, że pranie z suszarki nie pachnie. Zawsze wyjmuj tkaniny od razu po zakończonym suszeniu. Wyrób sobie także nawyk opróżniania filtra kłaczków i zbiornika wody po każdym cyklu.

Wietrz wnętrze bębna

Pozostaw otwarte drzwi po zakończonej pracy urządzenia. Suszarka wykorzystuje naprawdę wysokie temperatury, dlatego należy dokładnie przewietrzyć jej wnętrze. Zapobiegnie to namnażaniu się grzybów.

Dbaj o konserwację urządzenia

Jeśli chcesz, żeby pranie zawsze było czyste i pachnące, pamiętaj o myciu wnętrze bębna wodą z odrobiną sody oczyszczonej przynajmniej raz w miesiącu. Po umyciu urządzenia takim roztworem, od razu wytrzyj go suchą ściereczką. Należy także systematycznie wyczyścić przestrzeń wokół bębna, nie zapominając o zagłębieniach i szczelinach, w których mogą gromadzić się resztki detergentów z mokrych ubrań. Nie zapominaj również o regularnym czyszczeniu filtra kłaczków. Co 8-10 cykli suszenia warto zajrzeć także do skraplacza i usunąć zanieczyszczenia. Znajduje się on z przodu, na dole suszarki (jeśli posiadasz suszarkę LG, skraplacz jest umiejscowiony z tyłu).

Sposoby na pachnące pranie z suszarki

Powyższe sposoby spowodują, że odzież będzie mieć przyjemny zapach po suszeniu w suszarce. Jednak jeśli zależy Ci na efekcie jak po wyjęciu ubrań świeżo z pralki, musisz zastosować specjalne chusteczki. Na rynku są dostępne chusteczki o najróżniejszych zapachach, od cytrusowych, po lawendowe. Jeśli jednak masz odrobinę czasu, w kilka chwil przygotujesz domowym sposobem gąbeczki pachnące Twoim ulubionym płynem do płukania.

Gotowe chusteczki zapachowe

Wiele osób preferuje odzież wyraźnie pachnącą praniem. Jeśli Twoje pranie z suszarki nie pachnie, a chcesz osiągnąć efekt jak po wywieszeniu ubrań na powietrzu, zacznij korzystać ze specjalnych chusteczek do suszarek. Nie tylko powodują, że pranie nie traci na zapachu, ale również zapobiegają elektryzowaniu się odzieży i jej gnieceniu. Chusteczki do suszarek są popularne szczególnie za granicą, jednak w Polsce można je zakupić bez problemu przez Internet. Zapach utrzymuje się na ubraniach do kolejnego prania.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Samodzielnie zrobione chusteczki zapachowe

Jak już wspomnieliśmy, możesz z powodzeniem zrobić chusteczki zapachowe w domu. Jest to tani i prosty sposób, aby utrzymać zapach świeżo wypranych ubrań. Jak zrobić zapachowe chusteczki do suszarki samodzielnie w domu? Do zrobienia pachnących chusteczek będziesz potrzebować gąbczastych ściereczek, ulubionego płynu do płukania, wody oraz plastikowego pojemnika do przechowywania. Ściereczki należy pociąć na mniejsze prostokąty, tak aby swobodnie zmieściły się w przygotowanym przez Ciebie pojemniku. Pół litra wody wymieszaj z jedną nakrętkę płynu do płukania tkanin i tak powstałą mieszanką zalej ściereczki ułożone w pojemniku. I gotowe! Jedna ściereczka wystarcza na jedno suszenie. Przed uruchomieniem suszarki z praniem, dodaj ściereczkę odciśniętą z nadmiaru płynu i wody i susz odzież jak zazwyczaj. Gwarantujemy, że pranie będzie mieć piękny zapach. UWAGA! Chusteczki przechowuj w suchym i chłodnym miejscu maksymalnie miesiąc.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa suszarek do ubrań, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Pranie z suszarki nie pachnie z wielu powodów.
  2. Najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu tkanin jest pozostawianie ubrań w bębnie suszarki na pranie po zakończonym cyklu suszenia.
  3. Jednym z powodów przykrego zapachu jest także przeładowywanie suszarki zbyt dużą ilością ubrań. Zwróć uwagę na maksymalny załadunek w suszarce, zwykle jest on mniejszy niż w przypadku pralki.
  4. Brzydki zapach może powstawać na etapie prania, dlatego warto zadbać o odpowiednie użytkowanie i czyszczenie pralki.
  5. Aby cieszyć się zapachem świeżego prania należy pamiętać o kilku krokach. Są to: regularna konserwacja, wietrzenie, ograniczanie wsadu oraz wyjmowanie tekstyliów z suszarki od razu po zakończonym suszeniu.
  6. Jeśli chcesz zintensyfikować zapach suszonych ubrań, stosuj gotowe lub samodzielnie wykonane chusteczki zapachowe do prania. Wystarczy wrzucić jedną chusteczkę lub gąbeczkę, aby uzyskać optymalne efekty.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Aby cieszyć się świeżością wysuszonej odzieży, należy dbać o czystość urządzenia, unikać jego przeładowywania, wyjmować odzież bezpośrednio po suszeniu i wietrzyć bęben suszarki.

Aby poprawić zapach w suszarce, warto zastosować sodę oczyszczoną. Wystarczy połączyć pół szklanki wody z łyżeczką sody i tak przygotowany roztwór rozprowadzić wewnątrz bębna przy pomocy szmatki. Następnie wytrzyj wnętrze suszarki czystą ściereczką.

Pranie z suszarki nie pachnie z powodu przeładowywania urządzenia zbyt dużą ilością ubrań. Nie należy również pozostawiać ich wewnątrz bębna po zakończonym cyklu suszenia.