pralka nie pobiera płynu do płukania, pralka ma problemy z pobraniem płynu, pralka nie pobiera płynu, awaria pralki, naprawa pralki, serwis pralek

Często zdarza się, że pralka ma problem z pobieraniem płynu do płukania, a odzież po wyjęciu z urządzenia zwyczajnie nie pachnie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania oraz co możesz zrobić w tej sytuacji.

Dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania? Najczęstsze przyczyny

Niepobieranie płynu przez pralkę może być spowodowane wieloma czynnikami. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny tego problemu.

Zabrudzona szuflada na detergenty

Często pralka nie pobiera płynu do płukania z powodu naszych zaniedbań. Jeśli szuflada jest mocno zabrudzona, a otwór na płyn do płukania zwyczajnie zatkany, strumień wody nie jest w stanie pobrać detergentu z dozownika. Pamiętaj, aby czyścić szufladę na detergenty raz w miesiącu, przy okazji konserwacji całej pralki. Wystarczy użyć sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego i starej szczoteczki do zębów, aby usunąć nagromadzone osady. W ten sposób pozbędziesz się również brzydkiego zapachu z pralki.

Niesprawny wąż dopływowy

Do pobrania płynu z szuflady pralka wymaga wody pod odpowiednim ciśnieniem. Jeśli w dozowniku po skończonym cyklu pozostaje płyn do płukania, zwróć uwagę na stan węża dopływowego. Być może zagiął się lub został zbyt mocno przyciśnięty. W skrajnych przypadkach dochodzi również do jego pęknięcia. Zdarza się także, że stan węża jest bez zarzutu, a problem dotyczy znajdującego się wewnątrz niego sitka. Często zapycha się ono zanieczyszczeniami i wymaga przepłukania. Niekiedy ulega uszkodzeniom i wtedy konieczna jest jego wymiana.

Uszkodzony podajnik na detergenty

Jeśli pralka nie pobiera płynu do płukania, jedną z przyczyn może być również uszkodzony podajnik na detergenty. W fazie płukania pralka nie jest w stanie pobrać płynu, ponieważ nie ma go w przegrodzie. W przypadku uszkodzenia podajnika, płyn wylewa się już na początku prania. Objawem usterki podajnika może być brak zapachu płynu na wypranej odzieży.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zapchany dozownik detergentów

Dozownik jest elementem znajdującym się tuż nad zasobnikiem detergentów. To właśnie przez specjalne otwory w dozowniku przepływa strumień wody, który pobiera płyn. Jeśli dojdzie do zatkania dozownika, pralka nie pobiera płynu do płukania. Czasami wystarczy wyczyścić dozownik korzystając z miękkiego drucika. Jednak zdarza się, że jest on pokryty tak grubą warstwą kamienia, że nie pozostaje nic innego, jak wymienić ten element na nowy.

Błąd w programie prania

Często pralka nie pobiera płynu do płukania w wyniku błędu w programie prania. Sprawdź, czy na wyświetlaczu nie pojawia się kod błędu. Jeśli korzystasz z dedykowanej aplikacji do obsługi pralki, możesz bez problemu sprawdzić w niej wszystkie aktualne ustawienia oraz potencjalne błędy.

Winny płyn do płukania

Nalewanie zbyt dużej ilości płynu przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Przekraczanie maksymalnej zalecanej ilości detergentu będzie skutkować jego spływaniem do bębna już na początku cyklu. Zdarza się również, że problemem może być sama konsystencja detergentu. Zbyt rzadki płyn także wypływa od razu po wlaniu go do przegrody.

Awaria elektrozaworu

Niekiedy pralka nie pobiera płynu do płukania w wyniku awarii elektrozaworu. W przypadku niektórych modeli pralek, woda jest kierowana do odpowiednich komór w szufladce dzięki podwójnym lub potrójnym elektrozaworom. Jeśli dojdzie do awarii jednego z zaworów, woda może pomijać środkową część komory, w której znajduje się płyn do płukania.

Pralka nie pobiera płynu do płukania – jak rozwiązać problem samodzielnie?

Jeśli Twoja pralka nie pobiera płynu do płukania, możesz podjąć kilka kroków, aby spróbować przywrócić jej poprawne działanie. Poniżej dowiesz się, co możesz zrobić w tej sytuacji.

Sprawdź ustawienia prania

W pierwszej kolejności sprawdź ustawienia prania. Być może przez przypadek lub w wyniku błędu urządzenia doszło do zmiany ustawień programu. Jeśli korzystasz z aplikacji do obsługi pralki, z pewnością masz dostęp do wszystkich aktualnych ustawień. Ponadto aplikacja pozwala zdiagnozować podstawowe problemy z urządzeniem. Jeśli nie posiadasz aplikacji, sprawdź, czy na wyświetlaczu pralki nie pojawia się kod błędu.

Wyczyść filtr i przewód

Jeśli pralka nie pobiera płynu do płukania, wyczyść filtr. Aby wyczyścić filtr, warto wyposażyć się w szczotkę do zębów. Niekiedy wystarczy przeczyścić go szczotką i wypłukać pod bieżącą wodą, Jeśli widać na nim osad kamienny, przed czyszczeniem wymocz filtr przez minimum 30 minut w wodzie z octem lub kwaskiem cytrynowym. Przewód wypłucz kilkukrotnie, najlepiej pod prysznicem. Jeśli wyczuwasz w nim zabrudzenia, możesz spróbować go wyczyścić od środka podłużną szczotką.

Umyj szufladę na detergenty

Pomijanie szuflady na detergenty podczas czyszczenia pralki może skutkować powstawaniem trudnego do usunięcia osadu. W tej sytuacji nie wystarczy przepłukanie zasobnika pod bieżącą wodą. Zaopatrz się w szczoteczkę do zębów i sodę lub kwasek cytrynowy. Wcieraj kwasek lub sodę w zabrudzenia za pomocą szczoteczki i pozostaw wybrany środek na szufladzie na minimum 30-60 minut, a następnie wypłucz zasobnik pod bieżącą wodą. Możesz również wymoczyć szufladę w misce z wodą i płynem do mycia naczyń na całą noc.

Stosuj mniej płynu do płukania

Pamiętaj, aby nie przekroczyć zaznaczonego maksimum w podajniku na płyn do płukania podczas kolejnych prań. Staraj się również sięgać po detergenty o niezbyt rzadkiej konsystencji.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pralka nie pobiera płynu do płukania… Kiedy wezwać fachowca?

W sytuacji, gdy umycie filtra, węża, dozownika i szuflady na detergenty nie przynosi poprawy, a ustawienia prania są właściwe, należy skontaktować się z serwisem AGD. Być może doszło do uszkodzenia szuflady lub elektrozaworu. Czasami przyczyna bywa jeszcze bardziej skomplikowana, dlatego warto, aby urządzeniu przyjrzał się wykwalifikowany serwisant AGD. Tym samym zachęcamy do skorzystania z naszej oferty – serwis pralek. Współpracujemy z najlepszymi fachowcami na rynku, oferując szybką i trwałą naprawę sprzętu.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Problem z pobieraniem płynu może wynikać z zabrudzenia szuflady lub dozownika na detergenty. Zdarza się także, że dochodzi do uszkodzenia zasobnika, przez co płyn wylewa się z komory już na początku rozpoczętego cyklu.
  2. Innym powodem może być niesprawny wąż dopływowy lub zabrudzenie znajdującego się w nim sitka. Sitko może ulec również trwałemu uszkodzeniu i konieczna jest jego wymiana.
  3. Jeśli pralka nie pobiera płynu do płukania, warto sprawdzić, czy przyczyną nie jest błąd w programie prania.
  4. Czynnikiem wywołującym problemy z pobieraniem płynu może być także nadużywanie płynu lub stosowanie produktu o zbyt rzadkiej konsystencji.
  5. Niekiedy dochodzi do poważniejszej usterki pralki, jak na przykład do uszkodzenia elektrozaworu, która może skutkować niepobieraniem płynu do płukania.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Gdy pralka nie pobiera płynu do płukania, warto wyczyścić filtr, przewód oraz szufladę na detergenty. Przy okazji sprawdź, czy nie doszło do zatkania otworów w dozowniku detergentu i w razie konieczności spróbuj usunąć zabrudzenia miękkim drucikiem. Ponadto sprawdź ustawienia pralki. Jeśli problem nadal się pojawia, skontaktuj się z serwisem AGD.

Płyn do płukania zwykle pozostaje w szufladzie w przypadku zatkanego dozownika detergentów oraz niesprawnego węża dopływowego.

Pralka nie pobiera płynu z wielu powodów. Przyczynami mogą być między innymi: zabrudzenie lub uszkodzenie szuflady na detergenty, zatkanie dozownika detergentów, niesprawny wąż dopływowy, zatkany filtr, błędy programu prania lub awaria elektrozaworu. Zdarza się także, że przyczyną jest stosowanie zbyt dużej ilości płynu do płukania lub detergentu o zbyt rzadkiej konsystencji.