pralka nie pobiera płynu do płukania, pralka ma problemy z pobraniem płynu, pralka nie pobiera płynu, awaria pralki, naprawa pralki, serwis pralek

Pralka jest obecna niemal w każdym mieszkaniu. Ze względu na stały kontakt z wodą i detergentami oraz częstotliwość użytkowania, jest jednym z najbardziej awaryjnych sprzętów AGD. Często zdarza się, że pralka ma problem z pobieraniem płynu do płukania, a odzież po wyjęciu z urządzenia zwyczajnie nie pachnie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, dlaczego pralka nie pobiera płynu do płukania.

Zabrudzona szuflada zasobnika

Niekiedy pralka nie pobiera płynu do płukania z błahych powodów, na przykład winna jest zabrudzona szuflada zasobnika. Osad z płynów do płukania oraz resztki proszku zaburzają prawidłową pracę pralki, zapychając otwory w szufladzie. Pobranie płynu przez strumień wody jest w tym przypadku niemożliwe przez zbyt niskie ciśnienie. Aby usunąć problem, nie trzeba korzystać ze specjalnych preparatów do czyszczenia pralki. Wystarczy umyć szufladę pod bieżącą wodą przy użyciu starej szczoteczki do zębów. Pomocny może okazać się również kwasek cytrynowy czy soda oczyszczona. Regularne czyszczenie pozwoli uniknąć tego typu awarii z urządzeniem.

Pralka Bosch nie pobiera płynu do płukania — zapchany dozownik

Dozownik to element znajdujący się nad szufladą. Posiada specjalne otwory regulujące strumień wody w szufladzie. Jeśli dozownik jest zatkany, woda nie przechodzi przez otwory z odpowiednim ciśnieniem, a co za tym idzie, płyn może nie zostać pobrany. Możesz spróbować wyczyścić dozownik za pomocą miękkiego drucika. Niekiedy nagromadzony brud i kamień w dozowniku sprawiają, że konieczna jest jego wymiana. Stan dozownika należy sprawdzać regularnie ze względu na jego stały kontakt z wodą i tendencję do osadzania się kamienia oraz detergentów.

Pralka Electrolux nie pobiera płynu do płukania — problemy z wężem dopływowym

Aby móc pobrać płyn do płukania, pralka potrzebuje stałego dopływu wody pod odpowiednim ciśnieniem. W przypadku problemów z pobieraniem płynu, zwróć uwagę na wąż dopływowy. Warto sprawdzić, czy nie jest on skręcony, przyciśnięty, zagięty lub pęknięty. Niekiedy dochodzi również do uszkodzenia lub zapchania sitka wewnątrz węża, co uniemożliwia swobodny przepływ wody. Z powodu zbyt niskiego ciśnienia płyn zwyczajnie nie trafia do bębna pralki. Jeśli przepchanie węża nie usunie problemu, być może konieczna będzie wymiana sitka lub całego węża.

Pralka Whirlpool nie pobiera płynu do płukania — wadliwy elektrozawór

Zdarza się, że przyczyna usterki wiąże się z problemami mechanicznymi. W przypadku niektórych modeli pralek woda jest kierowana do odpowiednich komór w szufladce dzięki podwójnym lub potrójnym elektrozaworom. Jeśli dojdzie do awarii jednego z zaworów, woda może pomijać środkową część komory, w której znajduje się płyn do płukania.  W tej sytuacji nie obędzie się bez wizyty serwisu AGD.

 

Teraz już wiesz co zrobić, gdy pralka nie pobiera płynu do płukania. Być może poradzisz sobie bez pomocy serwisanta i wystarczy gruntowne czyszczenie pralki. Jeśli te działania nie pomogą, warto, aby naprawą pralki zajął się sprawdzony fachowiec. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług.

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD