zmywarka nabiera wodę

Powszechnie wiadomo, iż jeden cykl zmywania w zmywarce zużywa o wiele mniej wody niż zmywanie ręczne. Zdarza się jednak, że mimo specjalnej budowie – zmywarka nabiera wodę lub zmywarka nie odprowadza wody. Co więcej, w takim wypadku urządzenie zamiast pomagać nam w oszczędzaniu, dorzuca swoje trzy grosze do comiesięcznych rachunków. Jak poradzić sobie ze zmywarką, która samoczynnie pobiera wodę, nawet po jej wyłączeniu? Zapoznaj się z naszym artykułem poradnikowym! Co w nim znajdziesz?

  • Jak zdiagnozować wadliwy elektrozawór?
  • Dlaczego w zmywarce zostaje woda?
  • Czy hydrostat zmywarki może się zepsuć?

Masz problem z prawidłowym działaniem zmywarki? Zajrzyj do naszego poradnika jaką sól do zmywarki wybrać!

Zmywarki wyposażone są w kilka elementów, których głównym zadaniem jest kontrolowanie ilości pobieranej wody. To właśnie od nich zależy, czy zmywarka działa prawidłowo, czy nie. Podstawowym elementem decydującym o ilości wody w zmywarce jest elektrozawór znajdujący się na wężu dopływowym urządzenia. Elektrozawór pełni ważną rolę w każdym cyklu zmywania naczyń. Nic więc dziwnego, że jego uszkodzenie skutecznie utrudnia satysfakcjonujące efekty pracy zmywarki. Zepsuty elektrozawór sprawia, że:

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca
  • Do zmywarki nie dociera dostatecznie duża ilość wody;
  • Do urządzenia dociera zbyt duża ilość wody;
  • Naczynia pozostają źle umyte;
  • W zmywarce zbiera się woda.

Zdarza się, że nieprawidłowa praca elektrozaworu to wynik zbyt słabego lub silnego ciśnienia wody, ale najczęstszą przypadłością jest jednak jego uszkodzenie. W takim wypadku zaleca się jak najszybszą wymianę elektrozaworu na nowy.

Dlaczego elektrozawór w zmywarce nie działa? – Zmywarka nabiera wodę

Istnieje wiele przyczyn awarii węża dopływowego z elektrozaworem. Główną przyczyną usterki jest najzwyklejsze w świecie zatkanie. Sprawdź, czy zawór nie jest oblepiony resztkami jedzenia, które dostały się tam na skutek nieprawidłowego korzystania ze zmywarki. Pamiętaj, aby do komory zmywarki nie wkładać naczyń z resztkami jedzenia. Zatkany wąż z aquastopem to tylko jedna z potencjalnych awarii będących skutkiem wkładania do zmywarki brudnych naczyń.

Ponadto, upewnij się, że na elektrozaworze nie jest widoczny kamień, który skutecznie zaburza jego działanie. Najczęstszymi objawami uszkodzonego zaworu aquastop jest zbyt duża ilość wody w zmywarce, duże zużycie wody oraz niedomyte naczynia.

W zmywarce zostaje woda – Dlaczego?

Ograniczenie drożności kanałów to kolejna poważna przyczyna zbyt dużej ilości wody. Kamień, który powstaje na skutek braku odpowiedniej pielęgnacji zmywarki zatyka węże wewnętrzne, zbiorniki na sól, a nawet wąż łączący płaszcz wodny i elektrozawór. Właśnie z tego powodu warto raz na jakiś czas dokładnie wyczyścić zmywarkę. Ponadto, jeżeli w zmywarka nabiera wodę, upewnij się, że winowajcą nie jest uszkodzona elektronika urządzenia.

Moduł sterowania zmywarki to swoisty mózg urządzenia, który decyduje o prawidłowym działaniu reszty podzespołach. Zdarza się, że duża ilość wody w zmywarce to skutek przepalenia się modułu. W takim wypadku naprawa elektroniki może być jednak utrudniona, a większość producentów zaleca wymianę podzespołów.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD