zmywarka nie domywa naczyń

Gdy zmywarka nie domywa naczyń, nie zawsze przyczyną takiego stanu jest awaria podzespołów. Niekiedy winne jest niewłaściwe użytkowanie zmywarki. Jeśli również borykasz się z problemem niedomytych naczyń, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, być może wizyta fachowca lub wymiana zmywarki nie będzie konieczna. Podpowiemy również, jakie usterki zmywarek odpowiadają za niedomywanie naczyń.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? – zbyt duży wsad

Zanim wezwiesz fachowca, zastanów się, czy na pewno prawidłowo korzystasz z urządzenia. Przeładowywanie zmywarki i układanie jednych naczyń na drugich uniemożliwia przedostanie się wody do całej komory urządzenia. To może skutkować niedomytymi garnkami lub sztućcami. Nawet najlepszy sprzęt nie poradzi sobie w tym przypadku z zabrudzeniami, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na maksymalną ładowność zmywarki. Lepiej wykonać dwa cykle zmywania, niż domywać nieusunięte resztki podczas zmywania ręcznego 😊

Nieodpowiedni program zmywania

Jeśli Twoja zmywarka nie domywa naczyń, być może wybierasz zbyt krótki program zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń. Niestety krótki program jest dedykowany do mycia naczyń lekko zabrudzonych i może okazać się nieefektywny w przypadku mocno zaschniętych resztek.

Brudna lub zakamieniona zmywarka

Innym powodem niedomywania naczyń może być brudna zmywarka. Jeśli urządzenie nie jest poddawane regularnym czynnościom pielęgnacyjnym czy odkamienianiu, zmniejsza się jego efektywność. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, odsyłamy do naszego innego artykułu: „Zmywarka – jak o nią dbać?”.

Zmywarka nie domywa naczyń – najczęstsze awarie

Jeśli odpowiednio korzystasz ze zmywarki i nie zapominasz o jej regularnym czyszczeniu, a problem niedomytych talerzy czy szklanek powraca, można przypuszczać, że przyczyną problemu jest usterka urządzenia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze awarie przyczyniające się do niedomywania naczyń.

Uszkodzenie elektrozaworu

Jest to element odpowiadający za dopływ wody. W przypadku uszkodzenia lub zatkania elektrozaworu do zmywarki dostanie się niedostateczna ilość wody do umycia naczyń.

Zapchane spryskiwacze

Jeśli zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu lub tylko w dolnym, być może powodem usterki jest spryskiwacz górny, znajdujący się w górnej części kosza lub spryskiwacz dolny, znajdujący się w dolnej części komory. Warto spróbować wyczyścić otwory spryskiwaczy, ponieważ mogły zostać zatkane przez resztki jedzenia.

Uszkodzona grzałka

Aby skutecznie umyć naczynia, zmywarka myje je w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Jeśli grzałka jest uszkodzona, nie podgrzeje wody do pożądanej temperatury i tym samym urządzenie nie poradzi sobie z domyciem wszystkich zabrudzeń.

Uszkodzona pompa myjąca

W przypadku, gdy zmywarka nie domywa naczyń, być może winę za ten stan rzeczy ponosi pompa myjąca. Ma ona za zadanie przepompowanie wody do spryskiwaczy, wykorzystując silnik i wirnik.

Uszkodzony dozownik detergentu

Być może doszło do uszkodzenia klapki lub mikrozłącznika w dozowniku detergentów. Taka usterka uniemożliwia umycie naczyń z użyciem detergentów, a tym samym skutkuje niedomytymi sztućcami czy garnkami.

Oczywiście nie są to wszystkie awarie, które odpowiadają za to, że zmywarka nie domywa naczyń. Jeśli odpowiednio dbasz o urządzenie, a problem stale się pojawia, nie czekaj i już teraz wezwij nasz serwis zmywarek. Szybko znajdziemy przyczynę usterki i usuniemy awarię.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD