zmywarka nie domywa naczyń

Zdarza się, że naczynia po wyjęciu ze zmywarki są brudne lub niedostatecznie umyte? Przyczyn takiego zjawiska może być wiele. Niekiedy powodem jest niewłaściwe użytkowanie sprzętu, ale zdarza się także, że problem wynika z awarii jednego z podzespołów. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń i co możesz zrobić, żeby uniknąć niedomytych naczyń ze zmywarki w przyszłości.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? – najczęstsze przyczyny

Najpierw skupmy się na przyczynach związanych z niewłaściwą eksploatacją lub niedostateczną dbałością o zmywarkę. Unikając tych pomyłek, jeśli oczywiście powodem nie jest usterka jednego z elementów, szybko możesz wyeliminować problem niedomytych naczyń.

Niewłaściwe ułożenie naczyń

Często staramy się załadować do zmywarki wszystkie brudne naczynia, tak, aby uniknąć kolejnego uruchamiania urządzenia. Ciasno włożone naczynia do koszy, często nachodząc na siebie, nie mogą zostać poprawnie umyte, ponieważ nie dociera do nich woda z detergentem. Kluczową rolę w nieskazitelnej czystości naczyń odgrywa poprawne rozmieszczenie naczyń w koszach. Pamiętaj, aby w dolnym koszu układać garnki, patelnie, większe miski oraz talerze. Górny kosz przeznacz na mniejsze naczynia, takie jak kubki, miseczki, szklanki czy filiżanki. Jeśli Twoja zmywarka nie posiada szuflady na sztućce i umieszczasz je w specjalnym koszu, pamiętaj, aby skierować je trzonkami do dołu. Ponadto upewnij się, że zraszacze nie są zablokowane i mogą swobodnie się poruszać, aby dotrzeć do wszystkich zanieczyszczeń.

Nieodpowiednio dobrany program zmywania

Gdy zmywarka nie domywa naczyń, kolejnym powodem jest dobieranie nieodpowiedniego programu zmywania. Zwykle posiadacze zmywarek korzystają z programów krótkich, które nie są dopasowane do mocno zanieczyszczonych naczyń. Korzystając z programów krótkich, możemy umyć jedynie naczynia lekko zabrudzone. Jeśli na patelniach czy talerzach znajdują się zaschnięte resztki, należy wybrać program wykorzystujący wysoką temperaturę, dzięki której lepiej działają środki czystości. To sprawia, że łatwiej usuwają przywierające resztki czy tłuszcz.

Brak soli zmiękczającej

Często po wyjęciu naczyń ze zmywarki na talerzach co prawda nie widać resztek brudu, ale znajduje się na nich biały osad. Taki objaw świadczy o twardej wodzie i ryzyku odkładania się kamienia w zmywarce. Jeśli rzadko uzupełniasz solą zbiornik na sól, być może jest to przyczyna problemu. Sól odpowiada za zmiękczanie wody i utrudnia odkładanie się kamienia. Nie zapominaj zatem o jej uzupełnianiu średnio raz na 4-6 tygodni.

Brak nabłyszczacza

Zdarza się, że na szklankach i talerzach widoczne są zacieki, co może wskazywać na brak nabłyszczacza. Warto myć naczynia z nabłyszczaczem, ponieważ nie tylko ładnie się błyszczą, ale również szybciej wysychają. Większość nowych zmywarek informuje o braku nabłyszczacza, jeśli jednak posiadasz starsze urządzenie, pamiętaj o regularnym uzupełnianiu zbiornika na ten detergent.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Słabej jakości środki myjące

Jeśli Twoja zmywarka nie domywa naczyń, za nieskuteczność mycia może odpowiadać niska jakość stosowanych detergentów. Korzystaj z nabłyszczaczy i tabletek polecanych przez producenta oraz znanych marek, które radzą sobie z plamami oraz innymi zabrudzeniami.

Zanieczyszczony filtr zmywarki

Częstym powodem niedomytych naczyń jest zanieczyszczony filtr zmywarki. Warto sprawdzić, czy nie zalegają w nim resztki jedzenia i zadbać o jego regularne opróżnianie w przyszłości. Żeby go wyczyścić, należy odkręcić filtr. Znajduje się on na dnie zmywarki. Wyjmij z niego resztki i opłucz go dokładnie pod bieżącą wodą. Staraj się również przynajmniej raz w miesiącu umyć całą zmywarkę, stosując gotowe środki lub sięgając po domowe sposoby na mycie zmywarki, np. z wykorzystaniem sody oczyszczonej, octu lub kwasku cytrynowego.

Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń? – Winne awarie podzespołów

Jeśli wykluczysz powyższe przyczyny, powodem niedomywania naczyń może być awaria jednego z podzespołów. Dowiedz się, które elementy zmywarki mogą wpływać na niedostateczną czystość naczyń.

Uszkodzony elektrozawór

W sytuacji, gdy zmywarka nie domywa naczyń, winny może być uszkodzony elektrozawór. Ten element odpowiada za dopływ wody do zmywarki. Gdy dochodzi do jego usterki lub zapchania, do zmywarki może dostawać się niewystarczająca ilość wody do umycia naczyń.

Uszkodzony dozownik detergentu

Niekiedy dochodzi do uszkodzenia dozownika na detergenty, np. nie działa prawidłowo klapka lub mikrozłącznik. Zmywarka nie pobiera w trakcie cyklu detergentów, co skutkuje niższą efektywnością zmywania.

Zapchane spryskiwacze

Zdarza się, że do spryskiwacza górnego lub dolnego dostają się resztki jedzenia. To powoduje, że ciśnienie wody wypływającej przez spryskiwacze jest zaburzone i nie są one w stanie usunąć zanieczyszczeń z naczyń. Warto dokładnie sprawdzić otwory spryskiwaczy, być może zalega w nich jedzenie, uniemożliwiając im skuteczną pracę.

Niedziałająca pompa

Za niedomywanie naczyń w zmywarce może odpowiadać również pompa myjąca. Wykorzystując silnik i wirnik, pompuje ona wodę do spryskiwaczy, Gdy dojdzie do jej uszkodzenia, woda nie jest odpowiednio dystrybuowana.

Spalona lub uszkodzona grzałka

Jeśli zmywarka nie domywa naczyń, warto przyjrzeć się grzałce. Jeśli dojdzie do jej uszkodzenia lub spalenia, nie podgrzewa wody do odpowiedniej temperatury. Zimna woda nie jest w stanie rozpuścić detergentów i dokładnie usunąć zanieczyszczeń z naczyń.

Wadliwy rozdzielacz wody

Niektóre zmywarki posiadają silniczek sterujący przepływem wody, czyli rozdzielacz. Gdy problem z niedomywaniem naczyń pojawia się zwłaszcza w dolnym koszu, być może to właśnie rozdzielacz jest odpowiedzialny za ten stan. Rozdzielacz mógł się zatkać i aby go odblokować, warto uruchomić program czyszczący.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zmywarka nie domywa naczyń – kiedy wezwać fachowca?

Jeśli Twoja zmywarka Beko lub Bosch nie myje dokładnie naczyń i wykluczyłeś powody związane z jej niewłaściwą pielęgnacją lub eksploatacją, warto, aby urządzeniu przyjrzał się serwis AGD. Dobry serwisant AGD jest w stanie szybko ocenić, czy powodem problemów nie jest przypadkiem uszkodzenie jednego z podzespołów. W razie awarii szybko usunie jej przyczynę lub wymieni zużytą część na nową. Szukasz sprawdzonego fachowca do naprawy zmywarek? Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami, oferując najwyższą jakość usług.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Zmywarka nie domywa naczyń z wielu powodów.
  2. Zanim wezwiesz fachowca, upewnij się, że przyczyną nie jest niewłaściwe użytkowanie zmywarki lub niedostateczna dbałość o urządzenie.
  3. Często zdarza się, że powodem problemów jest przeładowywanie zmywarki. Układanie naczyń zbyt blisko siebie powoduje, że woda z detergentem nie może dokładnie usunąć zanieczyszczeń, ponieważ nie jest w stanie dostać się do brudnego talerza lub patelni.
  4. Także nieodpowiedni, zbyt krótki program zmywania może przyczyniać się do pozostawania zabrudzeń na naczyniach.
  5. Inny powodem niedomywania naczyń bywa również niestosowanie nabłyszczacza oraz soli zmiękczającej. Zdarza się też, że za niedostateczne domywanie odpowiada niska jakość stosowanych detergentów.
  6. Warto również sprawdzić, czy w filtrze nie zalegają resztki. Jeśli tak, należy go wyjąć i dokładnie opłukać pod bieżącą wodą. Pamiętaj, aby sprawdzać stan filtra przynajmniej raz w miesiącu. Z podobną częstotliwością staraj się także myć zmywarkę. Możesz w tym celu użyć profesjonalnych środków lub sięgnąć po domowe sposoby z użyciem sody, octu lub kwasku cytrynowego.
  7. Zmywarka nie domywa naczyń także wtedy, gdy dojdzie do awarii jednego z jej podzespołów. Przyczyną niewłaściwej pracy mogą być między innymi elektrozawór, pompa myjąca, grzałka, rozdzielacz wody, dozownik na detergenty lub spryskiwacze.
  8. Ustaleniem przyczyny awarii oraz ewentualną naprawą zmywarki powinien zająć się serwis AGD.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Przede wszystkim należy korzystać z programów zmywania dopasowanych do stopnia zabrudzenia naczyń. Ponadto ważną rolę odgrywa odpowiednie, niezbyt ciasne rozmieszczenie naczyń w koszach, tak, aby woda mogła dotrzeć bez problemu do ich wszystkich zakamarków. Nie zapominaj także o stosowaniu nabłyszczacza i soli zmiękczającej. Raz w miesiącu sprawdzaj filtr i umyj zmywarkę. Korzystaj również ze środków myjących polecanych przez producenta, które usuną wszelkie zabrudzenia.

Zmywarka nie domywa talerzy i zostawia osad z wielu przyczyn. Niewłaściwe rozmieszczenie naczyń w koszach, nieodpowiedni program mycia czy stosowanie słabej jakości detergentów to tylko niektóre z nich. Powodem bywa również zbyt rzadkie mycie zmywarki, nieopróżnianie filtra, niestosowanie nabłyszczacza czy soli zmiękczającej. Jeśli wykluczysz te czynniki, przyczyną problemów może być uszkodzenie jednego z podzespołów, na przykład elektrozaworu, pompy myjącej lub grzałki.

Jeśli wykluczysz przyczyny związane z niedostateczną dbałością o urządzenie oraz niewłaściwą eksploatacją, być może doszło do uszkodzenia jednego z elementów zmywarki. W tej sytuacji najlepiej skontaktuj się z serwisem AGD.

Jeśli chcesz, żeby zmywarka lepiej myła, pamiętaj o prawidłowym układaniu naczyń w koszach oraz dobieraniu programów zmywania dostosowanych do stopnia zabrudzenia naczyń. Sięgaj również po dobrej jakości detergenty, najlepiej te polecane przez producenta. Staraj się myć zmywarkę raz w miesiącu i zaglądać do jej filtra. Często gromadzą się w nim resztki jedzenia, które mogą odpowiadać za niedomywanie naczyń. Ponadto nie zapominaj o używaniu nabłyszczacza i soli zmiękczającej.