Pralkę można śmiało nazwać jednym z najważniejszych urządzeń AGD w domu. Pomyślmy co się dzieje, gdy pralka nie działa. Jej brak jest  nie do wyobrażenia, a nagła awaria oznacza masę stresu i szybkie szukanie odpowiedniego serwisu. Jako że z pralki korzystamy niemal codziennie, rzadko zwracamy uwagę na mniejsze usterki czy błędy, które w przyszłości mogą zadecydować o życiu pralki. Poprzez świadomą profilaktykę można jednak w prosty sposób zapobiegać uszkodzeniom tego urządzenia. Jak przedłużyć żywotność pralki, optymalizując codzienne obowiązki? Kiedy pójść z małą awarią do serwisu AGD, aby wydłużyć życie pralki i w bliskiej przyszłości nie narażać się na konieczność zakupu zupełnie nowego urządzenia?

Jak skutecznie przedłużyć żywotność pralki? – najważniejsze porady

Wydłużenie życia pralki jest świetną inwestycją swoich pieniędzy. Obniżanie wydatków w przyszłości, o cenę zakupu potencjalnego nowego sprzętu, pozwoli przeznaczyć pieniądze na bardziej palące potrzeby. Oto kilka najważniejszych porad dotyczących świadomego użytkowania pralki:

Pilnuj ustawienia pralki w domu

Przed rozpoczęciem właściwego działania pralki, warto zadbać, aby stała we właściwym miejscu.  Żywotność pralki znacząco się wydłuży, jeśli ustawimy urządzenie prostej powierzchni. Pozwoli to na zminimalizowanie drgań, które niekorzystnie wpływają na pracę bębna. Oprócz tego, pamiętaj, aby nie stawiać pralki w ciasnych przestrzeniach oraz w towarzystwie innych działających na co dzień urządzeń AGD. Jeśli zauważyłeś, że bęben pralki działa w niewłaściwy sposób, skontaktuj się z odpowiednim serwisem zanim dojdzie do poważniejszych awarii.

Staraj się nie przeładowywać pralki

Pralka służy długo, jeśli odpowiednio się z nią obchodzimy. Wrzucenie dużej ilości brudnej odzieży na raz jest kuszące, ale może spowodować przeciążenie bębna. Dostosuj ilość wrzucanych ubrań do sugerowanego przez producenta ciężaru, a unikniesz panicznego: “O nie, pralka nie działa!”. Uszkodzenia, które powstają w skutek przeciążenia bębna są niezwykle trudne do naprawy i będą wymagać skorzystania z usługi naprawa pralek u odpowiedniego specjalisty.

Nie pierz zbyt często i zwracaj uwagę na filtr pralki

Zatkany filtr pralki uniemożliwi pracę urządzenia aż do momentu usunięcia zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby dokładnie opróżniać kieszenie spodni i bluz przed włożeniem ich do pralki. Chusteczki higieniczne, papierki po cukierkach czy monety są prawdziwą zmorą pralek, a sprawdzenie kieszeni przed każdym praniem pozwoli zaoszczędzić sobie sporego kłopotu. Oprócz tego, aby wydłużyć żywotność pralki, próbuj nie wykonywać prania jednego po drugim. Zalecany czas między praniami to piętnaście do trzydziestu minut. Zbyt częste pranie może powodować przepalanie się styków i znacząco skracać życie pralki. Najczęściej z taką usterką pomogą wyłącznie fachowcy z serwisu.

 

Dłuższa żywotność pralki – ile na tym zaoszczędzisz?

Optymalne operowanie budżetem to niezwykle ważna część życia. Ograniczanie niepotrzebnych wydatków z pewnością wspomoże zbieranie pieniędzy na wymarzony wyjazd lub zakup nowego sprzętu rozrywkowego. W przypadku awarii, zakup nowej pralki jest koniecznością, a potencjalne wydatki oscylują wtedy nawet w tysiącach. Po co zastanawiać się co robić, gdy pralka nie działa, skoro można tego uniknąć? Świadome użytkowanie i uważne przyglądanie się każdej usterce pozwoli wydłużyć żywotność pralki nawet o kilka lat. Nawet najmniejsze awarie pralki mogą zwiastować zbliżającą się katastrofę. Korzystaj z urządzenia zgodnie z zaleceniami producenta, a w razie pojawiających się problemów – kontaktuj się z serwisem AGD.

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD