dlaczego płyta indukcyjna robi zwarcie, płyta robi zwarcie

Choć płyty indukcyjne to urządzenia niemal idealne, niestety tak jak inne sprzęty są narażone na występowanie różnych problemów. Jednym z nich jest to, że płyta indukcyjna robi zwarcie. Jakie są przyczyny tego zjawiska? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej.

Jak dbać o płytę, aby nie doszło do zwarcia?

Aby uniknąć problemów ze zwarciem, warto stosować się do zaleceń producenta dotyczących montażu. Źle podpięta płyta indukcyjna robi zwarcie, dlatego jej podłączeniem powinien zająć się elektryk. Niezwykle istotne jest również właściwe spasowanie z blatem. Wszelkie szczeliny grożą przedostaniem się płynów do elementów elektrycznych płyty. Równie ważna jest późniejsza pielęgnacja płyty. Do jej czyszczenia należy stosować delikatnie ściereczki oraz preparaty dedykowane tego typu urządzeniom.

Uszkodzony induktor

Ten element odpowiada za wytwarzanie pola elektromagnetycznego. Tym samym zapewnia ciepło pod garnkami i umożliwia przygotowywanie posiłków. W przypadku jego awarii płytapłyta indukcyjna robi zwarcie. Usterka induktora łączy się zazwyczaj z awarią całego modułu sterowania, przez co naprawa jest bardziej kosztowna.

Płyta indukcyjna robi zwarcie – zalana płyta

Jednym z powodów zalania płyty jest zniszczona powierzchnia szkła, np. wskutek niewłaściwego czyszczenia. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja. W przypadku rozlania się płynów, należy wycierać je natychmiast, aby nie dostały się przez szczeliny i nie zalały przewodów płyty. Dodatkowo zwróć uwagę na to, żeby stawiać na płycie jedynie suche garnki.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Płyta indukcyjna robi zwarcie – uszkodzony moduł sterowania

Do uszkodzenia modułu sterowania dochodzi zwykle wskutek kontaktu z wodą. Także niewielkie, powolne sączenie się płynów przez mikro szczeliny może doprowadzić do korozji tej części. W tej sytuacji pozostaje jedynie wymiana całego modułu lub zakup nowej płyty.

Czy warto naprawiać płytę?

Jeśli płyta robi zwarcie, warto wezwać jak najszybciej serwis AGD. Doświadczony serwisant sprawdzi przyczynę awarii i oceni koszt naprawy. Niestety wymiana modułu czy induktora często kosztuje tyle, co połowa lub 1/3 płyty, dlatego warto zastanowić się, czy taka naprawa ma sens. Niemniej w wielu przypadkach usunięcie awarii jest mniej kosztowne, a dzięki temu opłacalne.

Twoja płyta indukcyjna robi zwarcie? Nie czekaj i już teraz wybierz nasz serwis AGD. Pojawimy się u Ciebie tak szybko, jak to możliwe i usuniemy awarię.

Przeczytaj również:

Płyta obok zlewu – czy można rozważyć takie rozwiązanie?

Rysy na płycie indukcyjnej – jak usunąć zarysowania?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa płyt, Serwis AGD