płyta obok zlewu, płyta indukcyjna obok zlewu, płyta gazowa obok zlewu

Odpowiednio zaaranżowana kuchnia powinna zapewnić ergonomię pracy. Niestety ze względu na ograniczony metraż, konieczne jest zastosowanie kompromisowych rozwiązań, które pozwolą pomieścić w kuchni wszystkie niezbędne urządzenia. Jednym z takich kompromisów jest na przykład zainstalowanie płyty obok zlewu. Czy takie ustawienie nie uszkodzi płyty oraz nie zakłóci codziennego przygotowywania posiłków? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się, czy płyta obok zlewu to dobry pomysł.

Płyta obok zlewu – czy to możliwe?

Aranżując kuchnię stawiamy głównie na komfort użytkowania pomieszczenia. Istotną rolę stanowi rozmieszczenie zlewu oraz płyty grzewczej, wszak są to oprócz lodówki najważniejsze miejsca w kuchni. Ze względu na niewielkie rozmiary pomieszczenia, wiele osób zastanawia się, czy płyta obok zlewu to dobry pomysł. Dekoratorzy wnętrz oraz architekci zalecają zastosowanie pomiędzy nimi odległości od 60 do 150 cm. Głównym argumentem jest to, że zbyt bliskie sąsiedztwo zlewu może uszkodzić płytę, a brak blatu roboczego pomiędzy nimi sprawić, że użytkowanie pomieszczenia nie będzie wygodne. Ryzyko uszkodzenia płyty w związku z sąsiadującym zlewem jest znikome. Warto unikać jedynie jednoczesnego zmywania i gotowania, jeśli zlew sąsiaduje bezpośrednio z płytą, aby uniknąć jej zalania oraz dostania się detergentów do jedzenia. Wiele osób obawia się również zwarcia w przypadku montażu płyty obok zlewu. Jeśli montaż płyty przeprowadzono prawidłowo, szansa na to jest naprawdę niewielka.

Choć może płyta obok zlewu nie jest najlepszym rozwiązaniem, takie usytuowanie jest możliwe. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Czy płyta indukcyjna może być obok zlewu?

Płyta indukcyjna obok zlewu to dość częste rozwiązanie w polskich domach w blokach. O ile to możliwe, warto zadbać o to, aby pomiędzy zlewem a płytą pojawił się chociaż krótki odcinek blatu. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko zachlapywania płyty indukcyjnej wodą oraz detergentami w trakcie zmywania, czy dostania się pomyj do przygotowywanych potraw. Ze względu na to, że użytkując płytę indukcyjną stosuje się garnki ferromagnetyczne, w przypadku dobrego dopasowania naczyń do gotowania i smażenia nie ma możliwości ich ześlizgnięcia się do zlewu i uszkodzenia go gorącym tłuszczem. Płyta indukcyjna obok zlewu ma swoje plusy. Nie trzeba udawać się na drugi koniec kuchni, żeby między innymi nalać wody do garnka czy odlać ziemniaki.

Płyta gazowa obok zlewu – czy to dobry pomysł?

Płyta gazowa obok zlewu jest nieco gorszym pomysłem niż poprzednie rozwiązanie. Przy jej montażu należy pamiętać o odpowiedniej odległości od okna, szafek czy ścian. Choć nie ma żadnych przepisów mówiących o tym, jaka powinna być odległość zlewozmywaka od kuchenki, ustawienie zlewu obok płyty gazowej nie jest najlepszą opcją. Zalanie płyty wodą ze zlewu może doprowadzić do zgaśnięcia płomienia, a to zaś może zagrażać naszemu bezpieczeństwu. Z kolei kropelki pryskającego tłuszczu mogą brudzić pozmywane naczynia. Istnieje również ryzyko zsunięcia się garnka lub patelni z rusztu wprost do zlewu, co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Niemniej, jeśli nie masz innej możliwości montażu, wybierz opcję gazu pod szkłem, czyli płytę gazową ukrytą pod szkłem, dzięki czemu powyższe problemu związane z użytkowaniem płyty znajdującej się obok zlewu zostaną ograniczone do minimum.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Jak widać płyta obok zlewu nie jest niemożliwym do realizacji rozwiązaniem. Jeśli zastanawiasz się nad takim ustawieniem poszczególnym elementów kuchni ze względu na ograniczoną przestrzeń, pamiętaj o zastosowaniu choćby niewielkiej przestrzeni blatu pomiędzy kuchenką i zlewem, co znacznie zwiększy komfort użytkowania kuchni. W przypadku, gdy wybierasz płytę gazową, lepiej zwróć uwagę na tę ze szklaną obudową.

Interesuje Cię podłączenie płyty indukcyjnej? Skorzystaj z pomocy naszego fachowca. Nasz elektryk ma niezbędne uprawnienia i poradzi sobie z montażem urządzenia według zaleceń producenta w kilka chwil.

 

To może Cię zainteresować:

Płyta gazowa – jaką kupić?

Kuchenka indukcyjna nie działa?

Garnki na indukcję – jakie garnki wybrać?

Płyta indukcyjna głośno chodzi?

Jaką płytę indukcyjną kupić?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Gazowa płyta ceramiczna DynaCook

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Podłączanie płyt indukcyjnych