pralka nie wyłącza się, pralka nie chce się wyłączyć, pralka nie kończy prania, pralka nie kończy cyklu

Zdarza się, że Twoja pralka nie wyłącza się po określonym czasie prania? Zastanawiasz się co może być przyczyną problemu oraz czy konieczna jest wizyta fachowca? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się co powoduje, że pralka nie chce się wyłączyć oraz jak można poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego pralka nie wyłącza się? Najczęstsze przyczyny

Istnieje kilka powodów, dla których pralka nie chce się wyłączyć . Przeważnie ten problem wiąże się z awarią jednego z podzespołów. Nie zawsze jednak wina leży po stronie uszkodzonych komponentów – zdarza się, że wynika to z niedostatecznej dbałości o urządzenie lub wadliwej elektryki. Ale to tylko niektóre przyczyny nieprawidłowego działania pralki. Poniżej znajdziesz pełną listę winowajców!:)

Jakie usterki podzespołów powodują, że pralka nie wyłącza się?

Jeśli pralka nie chce się wyłączyć, powodem mogą być usterki poszczególnych podzespołów. Jakie uszkodzone komponenty powodują, że pralka nie kończy cyklu?

Moduł sterujący

Moduł odpowiada za regulację różnych cykli i funkcji pralki oraz ich monitorowanie. Jeśli ulegnie uszkodzeniu lub działa nieprawidłowo, może nie wysłać sygnału mającego na celu wyłączenie urządzenia. W tej sytuacji konieczna może okazać się wymiana modułu sterującego.

Pralka nie wyłącza się? Uszkodzona grzałka

Grzałka jest elementem, który ma stały kontakt z wodą, dlatego często odkłada się na niej osad kamienny, który może zaburzyć jej działanie. Równie często dochodzi do jej przepalenia. Awaria grzałki powoduje, że pranie trwa dłużej niż zazwyczaj i pralka nie wyłącza się. Po wymianie grzałki działanie urządzenia powinno powrócić do normy.

Pokrętło programatora pralki

Pokrętło umożliwia wybór różnych cykli i ustawień pralki. Jeśli zablokuje się lub ulegnie uszkodzeniu, może uniemożliwić prawidłowe wyłączenie urządzenia. Wymiana pokrętła na nowy na szczęście nie jest dużym problemem.

Uszkodzony hydrostat

Hydrostat, zwany również preostatem, pełni funkcję regulacji poziomu wody. Jeśli jest uszkodzony, nie wyśle sygnału wyłączenia przepływu wody, co może spowodować, że pralka nie wyłącza się. Konieczna będzie wymiana hydrostatu na nowy.

Problemy z okablowaniem

Wadliwe lub uszkodzone okablowanie może zakłócić działanie pralki. Sprawdź, czy nie ma widocznych śladów uszkodzenia na kablu.

Jeśli pralka nie wyłącza się, czy zawsze wiąże się z awarią któregoś z podzespołów?

Niekoniecznie. Chociaż usterki komponentów są częstą przyczyną tego, że pralka nie chce się wyłączyć, nie jest to jedyna możliwość. W grę mogą wchodzić też inne czynniki. Co może jeszcze powodować problemy z jej sprawnym działaniem?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Problem z ciśnieniem wody

Zbyt słaby strumień może powodować, że pralka nie kończy prania . Należy sprawdzić rury doprowadzające i odprowadzające pod kątem nieszczelności. Niekiedy przyczyną jest również nieprawidłowy montaż rur.

Pralka nie kończy prania – błąd programowania

Niektóre pralki mają programowalne funkcje, umożliwiające ustawienie określonych cykli lub czasu ich trwania. Nawet jeśli nie wybierałeś tego typu programów, być może włączyłeś je przypadkowo, na przykład podczas sprzątania. Zatem jeśli Twoja pralka Beko nie chce się wyłączyć , istnieje prawdopodobieństwo, że została ustawiona na cykl ciągły lub przedłużony. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby zweryfikować ustawienia i odpowiednio je dostosować.

Zablokowane sitko na wężu odpływowym

Czasami problem może wynikać z błędu użytkownika. Upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcją obsługi pralki. Niewiele osób pamięta również o regularnym czyszczeniu poszczególnych elementów pralki. Zdarza się, że pralka nie wyłącza się, ponieważ na sitku węża odpływowego nagromadziło się dużo zanieczyszczeń. Ich usunięcie powinno wpłynąć na poprawę działania pralki.

Pralka nie kończy programu – zablokowane pokrętło programatora pralki

Wcześniej pisaliśmy o możliwych uszkodzeniach pokrętła, choć zdarza się, że problemy z jego działaniem wynikają z… brudu. Pokrętło programatora pralki może się zablokować lub przestać reagować z powodu zanieczyszczeń. Dlatego, jeśli Twoja pralka Electrolux nie wyłącza się, zacznij od sprzątania 😊

Czynniki środowiskowe

Niektóre czynniki środowiskowe, takie jak ekstremalne temperatury lub poziomy wilgotności, mogą wpływać na działanie urządzeń elektronicznych. Upewnij się, że pralka jest umieszczona w środowisku o odpowiednich warunkach i nie jest narażona na nadmierne ciepło, zimno, wilgoć lub inne niekorzystne czynniki. Pranie w zimnej piwnicy lub na gorącym strychu może powodować, że pralka nie wyłącza się.

Problemy z zasilaniem elektrycznym

Problemy z zasilaniem elektrycznym, takie jak skoki napięcia lub wahania napięcia, mogą wpływać na działanie pralki. Warto sprawdzić zasilanie oraz czy spełnia wymagania określone w instrukcji obsługi.

Dlaczego pralka nie wyłącza się? To możesz sprawdzić samodzielnie

Chociaż zdiagnozowanie konkretnej przyczyny, dla której pralka nie chce się wyłączyć, wymaga eksperckiej wiedzy, istnieje kilka kroków, które można podjąć, aby rozwiązać problem przed zwróceniem się o profesjonalną pomoc. Pamiętaj, że te kroki to ogólne wytyczne i ważne jest, aby zapoznać się także z instrukcją obsługi posiadanej pralki. Oto, co możesz zrobić:

Sprawdź ustawienia prania

Upewnij się, że wybrałeś odpowiedni cykl i ustawienia dla wsadu prania. Sprawdź, czy przypadkowo nie włączyłeś opcji cyklu ciągłego lub przedłużonego.

Skontroluj pokrętło sterowania

Sprawdź pokrętło sterowania i przyciski pod kątem widocznych uszkodzeń lub zabrudzeń. Umyj panel sterowania, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia, które mogą wpływać na działanie przycisków i pokrętła.

Pralka nie wyłącza się? Weź pod lupę ciśnienie wody

Jeśli Twoja pralka Samsung nie wyłącza się automatycznie, sprawdź ciśnienie wody, zwracając szczególną uwagę na stan rur. Ponadto upewnij się, że sitko na wężu odprowadzającym wodę jest czyste.

Kontrola zasilania

Zerknij, czy pralka jest prawidłowo podłączona do gniazdka elektrycznego. Upewnij się, że gniazdko działa bez zarzutu, testując je z innym urządzeniem.

Obserwuj kody błędów lub komunikaty o błędach

Niektóre pralki wyświetlają kody błędów lub komunikaty o błędach, gdy wystąpi usterka. Dlatego, jeśli pralka nie wyłącza się, sprawdź panel wyświetlacza pod kątem kodów błędów lub komunikatów o błędach i zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby zrozumieć ich znaczenie. Te informacje mogą pomóc zawęzić problem. Jeśli te kroki nie pomogą w rozwiązaniu problemu lub nie masz pewności, czy jesteś w stanie wykonać którąkolwiek z tych czynności samodzielnie, zalecamy skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego serwisanta AGD. Dobry serwis AGD ma doświadczenie w diagnozowaniu i naprawianiu problemu w bezpieczny i dokładny sposób.

Szukasz sprawdzonego serwisu AGD w Twojej okolicy? Być może zainteresuje Cię nasza usługa – naprawa pralek. Przekonaj się, że serwis pralek to nasza specjalność, a współpracujący z nami fachowcy poradzą sobie z każdą awarią urządzenia.

Przeczytaj również:

Zapchany filtr w pralce- objawy, przyczyny, czyszczenie

Ranking pralek ładowanych od góry 2023

Ranking pralek slim 2023

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD