zapchany filtr w pralce objawy, zapchany filtr w pralce przyczyny, zatkany filtr w pralce, zapchany filtr pralki

Twoja pralka nie dopiera ubrań lub wydobywa się z niej nieprzyjemna woń? Być może przyczyną jest zapchany filtr w pralce . Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się jakie są najczęstsze przyczyny i objawy tego problemu oraz jak wyczyścić filtr w pralce !

Zapchany filtr w pralce – najczęstsze przyczyny

Zatkany filtr w pralce zwykle wiąże się z nieprawidłowym użytkowaniem i niedostateczną konserwacją urządzenia. Jakie są najczęstsze przyczyny zatykania się filtra?

Włókna tkanin, kłaczki i włosy

Włókna z ubrań, włosy oraz sierść są usuwane w trakcie prania wraz z wodą i trafiają do filtra. Po nagromadzeniu się dużej ilości tego rodzaju zanieczyszczeń, zmniejsza się przepływ wody, powodując zatory.

Detergenty

Resztki płynów, kapsułek czy środków zmiękczających gromadzą się w filtrze, tworząc lepką powłokę. Zmniejsza ona przepływanie wody i powoduje zatykanie się filtra.

Uwaga na małe przedmioty

Zapchany filtr w pralce to często wynik naszej nieuwagi. Przed włożeniem ubrań do pralki, sprawdź zawartość kieszeni oraz guziki. Jeśli to konieczne doszyj poluzowane guziki. Wsuwki, monety, paprochy, chustki i wspomniane guziki mogą czasami przedostać się do filtra, tworząc zatory. Można też prać odzież w workach na pranie.

Zapchany filtr w pralce – winny kamień

Niestety wiele osób jest zdanych na korzystanie z twardej wody. Ma ona bardzo zły wpływ na urządzenia, ponieważ powoduje gromadzenie się osadów mineralnych, które skracają ich żywotność. Kamień osadzający się na filtrze może ograniczać przepływ wody. Należy pamiętać zatem o regularnym stosowaniu środków odkamieniajacych do pralki.

Nieregularne czyszczenie

Jeśli filtr nie jest regularnie czyszczony, istnieje większe prawdopodobieństwo jego zatkania. Nagromadzone resztki detergentów, włosów oraz kłaczków powodują zapychanie się filtra.

Zapchany filtr w pralce – najczęstsze objawy

Zapchany filtr w pralce objawia się na wiele sposobów. Należy jednak pamiętać, ze przyczyną problemów niekoniecznie musi być filtr, ponieważ wiele usterek podzespołów przebiega podobnie. Najczęstsze objawy zapchanego filtra w pralce to:

Zbyt powolne odprowadzanie wody  

Jedną z częstszych oznak zatkania filtra jest zbyt powolne odpływanie wody. Jeśli zauważysz, że woda jest odprowadzana z pralki dłużej niż zwykle, może to oznaczać zatkanie filtra.

Cofanie się wody

Zapchany filtr w pralce niekiedy powoduje cofanie się wody w pralce. Możesz zaobserwować gromadzenie się wody na dnie bębna lub nawet jej przelewanie się z pralki.

Nieskończone cykle

Niedrożność filtra w pralce może zakłócić normalne działanie pralki. Jeśli okaże się, że pralka nie kończy prania tak jak zwykle, przyczyną może być zatkany filtr.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Nadmierny hałas

Zapchany filtr w pralce może dodatkowo obciążać pompę lub silnik pralki. To z kolei wpływa na nietypowe odgłosy podczas pracy, takie jak zgrzytanie lub brzęczenie.

Nieprzyjemne zapachy

Zapchany filtr w pralce może powodować zastój wody z brudem, kłaczkami i pozostałościami detergentów. To prowadzi do nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z pralki.

Niedoprana odzież

Jeśli filtr jest zatkany, może to wpłynąć na wydajność pralki. Możesz zauważyć, że ubrania nie dopierają się, pozostają na nich plamy lub pozostałości detergentu. W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z tych objawów zaleca się sprawdzenie i wyczyszczenie filtra pralki. Zapoznaj się z instrukcją obsługi pralki, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące dostępu i czyszczenia filtra dla konkretnego modelu. Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące czyszczenia filtra.

 

Jak wyczyścić zapchany filtr w pralce? Czyszczenie filtra w pralce krok po kroku

Aby wyczyścić zapchany filtr w pralce, wykonaj następujące czynności:

Wyłącz pralkę

Upewnij się, że pralka jest całkowicie wyłączona i odłączona od zasilania, aby uniknąć porażenia prądem.

Znajdź filtr

Filtr pompy pralki znajduje się zwykle z przodu lub na dole pralki. Zapoznaj się z instrukcją obsługi posiadanej pralki, aby poznać dokładną lokalizację dla Twojego modelu.

Przygotuj niezbędne narzędzia

Do zdjęcia pokrywy filtra może być potrzebny śrubokręt, w zależności od typu filtra i jego konstrukcji.

Zdejmij pokrywę filtra

Może to być zdejmowany panel lub zaślepka, którą należy odkręcić. Zachowaj ostrożność podczas zdejmowania pokrywy, aby jej nie uszkodzić.

Opróżnij filtr

Po zdjęciu pokrywy zobaczysz zapchany filtr w pralce. Ostrożnie wyciągnij go i opróżnij zawartość do worka na śmieci lub miski. Możesz znaleźć kłaczki, zanieczyszczenia, a nawet małe przedmioty, które zostały uwięzione w filtrze.

Wyczyść filtr

Opłucz zapchany filtr pralki pod bieżącą wodą, aby usunąć wszelkie pozostałe zanieczyszczenia. Możesz użyć miękkiej szczotki lub szczoteczki do zębów, aby delikatnie usunąć uporczywe pozostałości. Unikaj stosowania agresywnych chemikaliów lub materiałów ściernych, które mogą uszkodzić filtr.

Sprawdź obudowę filtra

Po wyjęciu filtra poświęć chwilę na sprawdzenie obudowy filtra i w razie potrzeby wyczyść ją.

Zainstaluj ponownie filtr

Gdy filtr i obudowa są czyste, ostrożnie włóż filtr z powrotem do pierwotnej pozycji. Upewnij się, że jest odpowiednio i bezpiecznie zamocowany. Załóż z powrotem osłonę filtra, postępując zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi pralki.

Włącz pralkę

Podłącz pralkę i włącz ją. Uruchom cykl testowy, aby mieć pewność, że przepływ wody i działanie urządzenia są prawidłowe.

 

Zapchany filtr w pralce to dość powszechnie występujący problem. Dzieje się tak dlatego, ponieważ w codziennym zgiełku zapominamy o regularnej konserwacji tego urządzenia. Ważne jest regularne czyszczenie filtra pralki, co zapobiegnie jego zatykaniu. Zapoznaj się z instrukcją obsługi pralki, aby uzyskać szczegółowe instrukcje dotyczące prawidłowego umiejscowienia i czyszczenia filtra, gdyż różne modele mogą różnić się konstrukcją filtra.

Twoja pralka nie działa jak należy bądź nie włącza się? Nie czekaj i już teraz skorzystaj z naszej oferty – naprawa pralek . Przekonaj się, że serwis AGD od usterka.pl działa szybko, sprawnie i skutecznie. Oferujemy terminy na ten sam lub kolejny dzień!

 

Przeczytaj również:

Pralka nie wiruje? Co zrobić gdy pralka nie działa?

Ranking pralek slim 2023

Ranking pralek 2023 – sprawdź 10 najlepszych pralek!

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD