dlaczego zmywarka wybija korki, zmywarka wybija korki, zmywarka wywala korki

W przypadku przeciążenia elektrycznego zachodzi zjawisko wybijania korków. Tak potocznie nazywamy wyłączenie się bezpieczników i opadnięcie ich wyłączników. Do takiej sytuacji mogą doprowadzić między innymi sprzęty AGD, w tym zmywarka. Dlaczego zmywarka wybija korki? Jakie są najczęstsze przyczyny tego problemu? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej!

Dlaczego zmywarka wybija korki? Najczęstsze przyczyny

Zmywarka wybija korki z kilku powodów. Poniżej znajdziesz najczęstsze przyczyny.

Uszkodzony kabel

Jedną z częstych przyczyn wybijania korków przez zmywarkę może być uszkodzony kabel urządzenia. Z biegiem czasu przewody mogą ulec postrzępieniu lub uszkodzeniu, co z kolei powoduje, że Twoja zmywarka Beko „wywala” korki.

Wycieki

Zmywarki do naczyń potrzebują do swojej pracy wody. W przypadku, gdy woda przedostanie się do elementów elektrycznych, może to spowodować uszkodzenie podzespołów urządzenia. Dlatego zmywarka wybija korki, aby uniknąć poważniejszych awarii. Najczęściej wycieki wynikają z nieprawidłowego działania uszczelek lub nieszczelności w połączeniach hydraulicznych.

Przeciążenie

Jeśli zmywarka jest przeładowana naczyniami ponad jej pojemność znamionową, może to spowodować obciążenie układu elektrycznego. Zmywarka pobiera w tej sytuacji więcej prądu elektrycznego, niż może wytrzymać bezpiecznik. To zaś prowadzi do przegrzania się i wybijania bezpieczników. Ponadto być może korzystasz z kilku urządzeń jednocześnie, a konfiguracja Twojej instalacji elektrycznej uniemożliwia działanie większej liczby urządzeń w tym samym czasie.

Uszkodzone lub wadliwe elementy

Wadliwy element zmywarki może spowodować zwarcie. Z biegiem czasu, w wyniku regularnego użytkowania, komponenty elektryczne zmywarki ulegają zużyciu lub uszkodzeniu. Poniżej znajdziesz informacje o najbardziej awaryjnych podzespołach, które powodują, że zmywarka wybija korki.

Przepięcie

Nagły wzrost napięcia w sieci elektrycznej, na przykład spowodowany uderzeniem pioruna, może przeciążyć układ elektryczny, powodując wybijanie korków.

Zmywarka wybija korki – najczęstsze usterki podzespołów

Należy pamiętać, że diagnozowanie i naprawianie problemów z elektrycznością powinno być wykonywane przez wykwalifikowanego specjalistę. Posiada on doświadczenie i wiedzę, aby bezpiecznie rozwiązywać problemy z elektrycznością i zapewnić prawidłowe działanie zmywarki. Najbardziej awaryjnymi elementami, które powodują, że zmywarka wybija korki, są grzałka oraz pompa myjąca.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Uszkodzona grzałka

Grzałka w zmywarce odpowiada za podgrzewanie wody podczas cyklu zmywania. Jeśli element grzejny ulegnie uszkodzeniu lub dojdzie do jego przepalenia, może to powodować nadmierny pobór prądu i powodować, że zmywarka wybija korki.

Uszkodzona pompa myjąca

Najczęściej objawia się głośniejszą pracą zmywarki oraz większym niż zwykle zużyciem wody. Odpowiada ona za cyrkulację wody w komorze i w przypadku awarii jednego z jej elementów, może dojść do przecieków. Jak już wspominaliśmy wcześniej, wycieki mogą powodować, że zmywarka wybija korki, w celu uchronienia urządzenia przed poważniejszymi uszkodzeniami. Należy pamiętać, że wybijanie korków może być również oznaką większego problemu elektrycznego. Aby zdiagnozować i rozwiązać problem, najlepiej skonsultować się z wykwalifikowanym technikiem, który przeprowadzi dokładny przegląd i dokona niezbędnych napraw.

Zmywarka wybija korki – jak sprawdzić co powoduje wyłączanie się bezpieczników zmywarce?

Co zrobić, gdy zmywarka wywala korki? Jeśli nie jesteś w stanie zidentyfikować przyczyny przepalenia bezpieczników lub jeśli nie czujesz się pewnie podczas pracy z elementami elektrycznymi, skorzystaj z pomocy wykwalifikowanego technika. Serwis AGD dysponuje wiedzą i narzędziami do bezpiecznego diagnozowania i naprawy problemów związanych ze zmywarką oraz innymi sprzętami AGD. W przypadku, gdy posiadasz dość obszerną wiedzę na temat elektryki i budowy urządzeń, możesz wykonać następujące czynności:

Odłącz zasilanie

Przed sprawdzeniem jakichkolwiek elementów elektrycznych upewnij się, że zmywarka jest całkowicie odłączona od źródła zasilania.

Sprawdź okablowanie

Dokładnie obejrzyj kabel zmywarki pod kątem uszkodzeń, takich jak postrzępione lub odsłonięte przewody. Sprawdź, czy nie ma poluzowań lub elementów, które wyglądają na spalone lub stopione. Jeśli zauważysz jakiekolwiek odchylenia, może to oznaczać problem z okablowaniem i powodować, że zmywarka wybija korki. Konieczna będzie jego wymiana.

Sprawdź komponenty

Sprawdź elementy zmywarki, takie jak grzałka i pompa myjąca, pod kątem widocznych uszkodzeń. Szukaj oznak spalonych lub stopionych części, luźnych połączeń lub wszelkich anomalii, które mogą sugerować wadliwy komponent.

Testuj elementy za pomocą multimetru

Jeśli masz multimetr, możesz przetestować ciągłość elektryczną grzałki. Ustaw multimetr na tryb rezystancji lub ciągłości i przetestuj komponent.

Szukaj uszkodzeń spowodowanych przez wodę

Sprawdź, czy wewnątrz zmywarki nie ma śladów uszkodzeń spowodowanych przez wodę. Poszukaj wycieków wody, wilgoci lub korozji wokół połączeń elektrycznych. Przedostawanie się wody może spowodować zwarcie i doprowadzić do tego, że zmywarka wybija korki.

Już wiesz, dlaczego zmywarka wybija korki. Przyczyna wybijania bezpieczników nie jest jednoznaczna. Pamiętaj, że praca z komponentami elektrycznymi może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego ważne jest, aby priorytetowo traktować swoje bezpieczeństwo. Najlepiej skonsultuj się ze specjalistą w celu dokładnej kontroli i naprawy zmywarki. Zachęcamy do umawiania wizyt naszych fachowców. Usterka.pl współpracuje z najlepszymi technikami na rynku, co gwarantuje szybkie i skuteczne naprawy.

Przeczytaj również:

Ranking zmywarek 45 cm 2023

Ranking zmywarek 60 cm do zabudowy i wolnostojących

Uszkodzony elektrozawór w zmywarce – poznaj objawy

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Dlaczego zmywarka nie odprowadza wody?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD