naprawa zmywarki

Zmywarka jest jednym z tych sprzętów AGD, bez których właściwie nie wyobrażamy sobie dzisiaj codziennego życia. Intensywna eksploatacja, a nierzadko także nieprawidłowe użytkowanie i brak konserwacji sprawiają, że pojawiają się różnego rodzaju awarie. Jedną z nich może być problem
z odprowadzaniem wody. Zauważamy go zwykle po zakończonym cyklu mycia, gdy zużyta woda nie zostaje odpompowana, a zalega na dnie zmywarki. Jakie są możliwe przyczyny tego problemu
i co możemy w tej sytuacji zrobić? Czy problemów z odprowadzaniem wody możemy uniknąć?

Zatkany filtr

Jedną z najczęstszych, a jednocześnie najłatwiejszych do zwalczenia przyczyn braku odpompowywania wody ze zmywarki jest zatkany filtr. Do awarii dochodzi wówczas, gdy resztki jedzenia czy inne zanieczyszczenia zablokują filtr i uniemożliwią swobodny przepływ wody.
Rolą umieszczonego na dnie zmywarki filtra jest właśnie zatrzymywanie wszelkich resztek jedzenia. Jeżeli przedostaną się one do systemu odprowadzania wody, zmywarka nie będzie w stanie jej odpompować. Efektem tego będzie zalegająca na dnie urządzenia woda.

Co można zrobić w takiej sytuacji?

Działanie jest dość proste. W zależności od modelu zmywarki, filtr jest wyjmowany bądź obracany właśnie po to, by umożliwić jego regularne czyszczenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z zaleceniami producenta co do sposobu oczyszczania filtra. Jeżeli jednak da się go po prostu wyjąć, wystarczy umyć  go pod bieżącą wodą i ponownie zamontować w odpowiednim miejscu.

Filtra nie należy czyścić silnymi detergentami. Można użyć delikatnej szczoteczki, która nie uszkodzi jego struktury. Regularne czyszczenia filtra pozwoli na uniknięcie tego rodzaju problemów w przyszłości. Jeżeli jednak, pomimo oczyszczenia filtra z resztek jedzenia problem
z odpompowywaniem wody nadal nie zostanie rozwiązany, należy szukać innej przyczyny.

Zatkany odpływ

Kolejną przyczyną braku odprowadzania wody przez zmywarkę jest zatkany lub zablokowany wąż odpływowy. Wąż ten jest odpowiedzialny za prawidłowe odprowadzanie wody ze zmywarki
do odpływu. Jeżeli z jakiegoś powodu zostanie zatkany, przepływ wody zostanie ograniczony bądź nawet całkowicie zablokowany. Skąd jednak wiedzieć, że powodem problemów z odprowadzaniem wody jest właśnie wąż? Wystarczy odłączyć węża od odpływu, a następnie zdemontować
go i sprawdzić jego drożność. Wewnątrz węża nie mogą być obecne żadne resztki jedzenia czy zatory powodujące choćby nawet częściowe zablokowanie. Jeżeli zauważymy, że wewnątrz węża znajdują się jakieś zanieczyszczenia czy resztki jedzenia, należy dokładnie wyczyścić węża, przepłukując go pod bieżącą wodą.  Na rynku dostępne są specjalne detergenty, które nie uszkadzają węża, a delikatnie czyszczą go i usuwają wszelkie powstałe po dłuższym okresie eksploatacji zatory. Zazwyczaj tworzy je odkładający się na ściankach węża tłuszcz. Po zakończeniu całej operacji należy ponownie podłączyć węża do zmywarki i sprawdzić, czy problem z odprowadzaniem wody został rozwiązany pomyślnie. Jeżeli nie, należy szukać innej przyczyny, która może być o wiele bardziej złożona.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Uszkodzony system pompowania wody

Zatkany filtr czy wąż odpływowy zmywarki to najprostsze do usunięcia przyczyny braku odprowadzania wody ze zmywarki. Zdarza się jednak, że problem jest nieco poważniejszy.
W niektórych przypadkach może się okazać, że pompa zmywarki nie działa prawidłowo, przez co urządzenie nie jest w stanie wypompować wody. Pompa jest jednym z najważniejszych elementów zmywarki, a jej zadaniem jest zapewnienie cyrkulacji wody wewnątrz urządzenia. Pompa pompuje wodę do dyszek zraszających, które następnie rozpylają wodę na naczynia podczas każdego cyklu zmywania. Zadaniem pompy jest także odprowadzenie brudnej wody z wnętrza zmywarki
na zewnątrz. Jeżeli działanie tego podzespołu nie będzie prawidłowe, woda nie zostanie odpompowana. Czasami zdarza się, że pompa zostanie zablokowana przez resztki jedzenia, zanieczyszczenia czy osad. Wirnik pompy bądź jej przewód może zostać zablokowany, przez co cyrkulacja wody nie będzie prawidłowa. Wirnik jest ruchomym elementem pompy zmywarki. Zdarza się, że jego łopatki zostaną uszkodzone czy ulegną zużyciu, przez co cały wirnik nie będzie obracał się w prawidłowy sposób. Jeszcze poważniejszym problemem może być uszkodzony silnik pompy zmywarki. Silnik jest napędzany energią elektryczną i to właśnie on wprawia w ruch wirnik zmywarki. Jeżeli więc sam silnik ulegnie uszkodzeniu, wirnik nie będzie się obracał, a co za tym idzie, nie będzie pracował i pompował wody.

Pompa zmywarki jest połączona z wieloma innymi elementami i podzespołami, m.in. z przewodami, zaworami czy złączami. Każdy z tych elementów ma swoje znaczenie dla prawidłowego przepływu wody, a awaria któregokolwiek z nich może ten przepływ znacząco utrudnić lub zupełnie uniemożliwić. 

Co możemy zrobić w przypadku uszkodzenia pompy zmywarki? Najlepszym rozwiązaniem jest kontakt z serwisem zmywarek. Wykwalifikowany serwisant będzie w stanie szybko zdiagnozować problem i wymienić bądź naprawić uszkodzone podzespoły. Warto pamiętać, że naprawa zmywarki może wymagać zastosowania specjalistycznych narzędzi, dlatego nie warto próbować naprawiać urządzenia na własną rękę. 

Problem z odpływem w instalacji

Kiedy zauważymy, że zmywarka nie odprowadziła wody, szukamy przyczyny  w samym urządzeniu, dopatrując się jego awarii. Zdarza się jednak, że problem leży poza samą zmywarką, a konkretniej
w nieprawidłowo działającej instalacji odpływowej. Najczęstszą przyczyną takiego problemu są zatkane rury bądź uszkodzone przewody, które uniemożliwiają swobodny przepływ wody.

  • Jeżeli problem z odprowadzaniem wody pojawił się od razu po zainstalowaniu nowego urządzenia, być może przewód odpływowy został zainstalowany na nieodpowiedniej wysokości.
  • Jeżeli będzie zamontowany zbyt nisko lub zbyt wysoko, odprowadzanie wody będzie utrudnione lub niemożliwe. Inną przyczyną problemów może być uszkodzenie instalacji kanalizacyjnej w domu. Tutaj jednak również mamy do czynienia z problemem poza samą zmywarką. Instalacja kanalizacyjna może ulec zablokowaniu, może być tez nieprawidłowo zainstalowana. W każdym z tych przypadków odprowadzanie wody będzie utrudnione. 
  • W przypadku podejrzenia problemów z odpływem zmywarki również nie należy podejmować prób samodzielnej naprawy. O wiele bezpieczniej jest skontaktować się z profesjonalnym serwisem zmywarek, gdyż nawet niewielki błąd może skutkować o wiele wyższymi kosztami całkowitymi naprawy.

Inne problem techniczne 

Wymienione wyżej awarie powodujące, że zmywarka nie pompuje wody są najczęściej zgłaszanymi problemami. Możliwe są także inne przyczyny wystąpienia problemów z odprowadzaniem wody. Jedną z nich może być nieprawidłowo działający zawór wodny. Zawór jest tym elementem, który kontroluje dopływ wody do zmywarki. Jeżeli zostanie uszkodzony albo zablokowany, zmywarka nie będzie w stanie napełnić się wodą, a po skończonym cyklu mycia odprowadzić zużytej wody do odpływu. Może się również zdarzyć, że uszkodzeniu ulegnie cały układ sterowania zmywarki.
Układ ten kontroluje wszystkie funkcje urządzenia, jak np. czas trwania cyklu mycia czy dopływ wody. Jeżeli układ ten nie będzie działał w prawidłowy sposób, zmywarka nie będzie mogła odprowadzić wody. 

Awarii mogą ulegać także mniejsze podzespoły, jak np. złącza czy przewody. Każdy z tych elementów ma określoną żywotność, po jakimś więc czasie może dojść do jego zużycia. Na szczęście, w takim przypadku wymiana zużytych elementów zazwyczaj nie generuje zbyt wysokich kosztów i dla doświadczonego serwisanta nie stanowi żadnego problemu.

Jak uniknąć problemów?

Większości problemów ze zmywarką da się uniknąć poprzez właściwe użytkowanie sprzętu.
Podstawą jest regularne oczyszczanie filtra z resztek jedzenia czy zanieczyszczeń. Wystarczy przed włożeniem naczyń do zmywarki opłukać je pod bieżącą wodą. Ten prosty zabieg pozwoli na zapobiegnięcie zatkania filtra czy przewodów zmywarki. Warto raz na jakiś czas skontrolować drożność odpływu, gdyż nawet przy największej dbałości o sprzęt  tłuszcz z naczyń może powodować powstawanie zatorów. Jedną z nieoczywistych przyczyn problemów z odprowadzaniem wody jest zbyt duża ilość piany, warto więc unikać nadmiernego stosowania detergentu w zmywarce.

Spore znaczenie dla prawidłowego przepływu wody ma także czystość uszczelek wokół drzwi zmywarki, gdyż resztki jedzenia czy zanieczyszczenia mogą być powodem wyciekania wody na zewnątrz. Najlepszą wskazówką dotyczącą prawidłowego użytkowania zmywarki zawsze jest instrukcja producenta, do której warto kierować się po wszelkie szczegółowe informacje dotyczące prawidłowego użytkowania czy konserwacji sprzętu. Zawsze należy stosować się do zaleceń producenta, gdyż jedynie wtedy mamy pewność, że sprzęt jest użytkowany poprawnie. Dotyczy to zarówno eksploatacji, jak i np. rodzaju stosowanych detergentów.

Podsumowanie 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Awarie zmywarki związane z prawidłowym odprowadzaniem wody zdarzają się stosunkowo często. Większości z nich można jednak łatwo zapobiegać. Jeżeli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości,
a ich przyczyna nie będzie tak prozaiczna, jak zatkany filtr, najlepiej jest zwrócić się po pomoc do specjalistów. Profesjonalny serwis zmywarek doskonale poradzi sobie z problemem, trafnie diagnozując jego źródło. Błędy, które grożą przy próbie samodzielniej naprawy sprzętu bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia mogą kosztować naprawdę sporo, a są to koszty, których można uniknąć. Zdecydowanie lepiej jest więc powierzyć kwestię naprawy zmywarki profesjonalistom, którzy uporają się z problemem szybko i sprawnie, a przede wszystkim-bezpiecznie.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek