zatkana zmywarka, zatkany odpływ zmywarki, zapchany odpływ zmywarki, zapchana zmywarka jak odetkać, jak udrożnić odpływ zmywarki

Zapchana zmywarka to awaria, która nie tylko uniemożliwia korzystanie z urządzenia, ale często wymaga szybkiej interwencji w celu uniknięcia poważniejszych uszkodzeń sprzętu. Co jest najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy? Czy zawsze konieczna jest wizyta fachowca?

Zapchana zmywarka – przyczyny

Zatkana zmywarka nie wymaga interwencji fachowca, ponieważ zwykle przyczyną problemu jest wyłącznie niewłaściwe użytkowanie sprzętu. Najczęstszym winowajcą jest niedokładne oczyszczanie naczyń, na przykład pozostawianie wykałaczek, torebek po herbacie, fusów, kości, ości itp. Czasami powodem zapychania się zmywarki jest także niewłaściwy montaż węża czy zapchany odpływ.

Zapchana zmywarka – jak odetkać zmywarkę?

Jak odetkać zmywarkę bez konieczności wzywania hydraulika? Zamknij zawór doprowadzający wodę oraz odłącz urządzenie od zasilania. Kosze zmywarki powinny być opróżnione, W przypadku, gdy w komorze urządzenia znajdują się resztki wody, usuń je za pomocą ściereczek, gąbek i miseczki. Następnie sprawdź filtr znajdujący się na dnie zmywarki. Wyjmij go i sprawdź czy nie znajdują się na nim resztki jedzenia. Umyj go pod bieżącą wodą, osusz i ponownie zamontuj.

Przyjrzyj się również wężowi odpływowemu. Czasami zapchana zmywarka jest efektem jego skręcenia lub zatkania resztkami. Jeśli jest skręcony, należy go odłączyć, wyprostować i ponownie podłączyć. W przypadku zalegania resztek, należy je usunąć. Jak wyczyści wąż odpływowy w zmywarce? Po demontażu przepłucz go dokładnie pod bieżącą wodą, najlepiej zrobić to pod prysznicem, stosując wysokie ciśnienie wody. Dodatkowo warto wyczyścić wąż od wewnątrz przy pomocy szczotki czyszczącej, w celu dokładniejszego usunięcia zalegającego brudu. Aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany, podłącz urządzenie ponownie do zasilania, otwórz zawór doprowadzający wodę i nastaw zmywanie.

Zapchany odpływ zmywarki – jak odetkać?

Zapchana zmywarka nie zawsze wiąże się z zanieczyszczeniem filtra lub problemami z wężem odpływowym. Taka usterka może wskazywać również na zatkany odpływ zmywarki. Często tworzy się tutaj osad powstający z gromadzących się detergentów, tłuszczów i wody, który należy usunąć, aby przywrócić prawidłowe działanie urządzenia. Jak udrożnić odpływ zmywarki? Najbezpieczniejszą opcją będzie udrażnianie mechaniczne. W tym celu należy użyć przepychacza sanitarnego lub spiralki, które umożliwiają przepchanie nagromadzonych zanieczyszczeń, rozbijając osad. Warto następnie przeprowadzić czyszczenie z zastosowaniem preparatów dedykowanych do zmywarek, które udrożnią zatkany odpływ. W ostateczności można zastosować chemiczne środki do udrażniania rur, stosując się do zaleceń producenta i sięgając po odpowiednie środki ostrożności.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zatkany odpływ w zmywarce domowe sposoby

Z zapchaną zmywarką poradzą sobie również domowe mieszanki, dlatego nie zawsze musisz sięgać po gotowe i często drogie środki ze sklepowych półek. Jak odetkać zmywarkę domowymi sposobami? Wsyp około 5 łyżek sody do pojemnika na tabletkę, a na dno zmywarki wylej około szklankę sody, następnie nastaw program czyszczenia zmywarki z pustą komorą.

Zapchana zmywarka – jak tego uniknąć?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, zatkana zmywarka to efekt naszych zaniedbań. Aby uniknąć problemu w przyszłości, pamiętaj o prawidłowej pielęgnacji i właściwym użytkowaniu zmywarki. Przed włożeniem brudnych naczyń, usuń z nich resztki jedzenia, które mogą prowadzić do problemów z drożnością. Pamiętaj o czyszczeniu zmywarki raz w miesiącu, jeśli korzystasz z niej kilka razy w tygodniu. Z podobną częstotliwością oczyszczaj kratkę przepływową, węża i filtr.

Zapchana zmywarka nie wymaga wizyty fachowca i z powodzeniem poradzisz sobie samodzielnie z usunięciem tego problemu. Pamiętaj również o właściwej pielęgnacji zmywarki, która pozwoli Ci uniknąć podobnych kłopotów w przyszłości.

Twoja zmywarka nie włącza się? Szukasz wsparcia dobrego specjalisty? Wypróbuj nasz serwis zmywarek i poznaj najwyższą jakość od usterka.pl.

 

To może Cię zainteresować:

Zmywarka skraca czas mycia – sprawdź dlaczego?

Woda w zmywarce – jak ją usunąć?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zatkany odpływ w zmywarce – jak udrożnić?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD