nie działa wyświetlacz w piekarniku

Wyświetlacz w piekarniku to już od wielu lat standard, który usprawnia codzienne przygotowywanie posiłków. Niestety często zdarza się, że nie działa wyświetlacz w piekarniku, a przyczyn tej usterki może być kilka. Zapoznaj się z naszym wpisem i poszerz swoją wiedzę na ten temat 😊

Nie działa wyświetlacz w piekarniku – brak energii elektrycznej

Niekiedy przyczyna problemów z wyświetlaczem jest prozaiczna. Zapewne nikt z nas nie odłącza piekarnika od zasilania po każdym użyciu. Nowoczesne urządzenia są niestety bardzo wrażliwe na zmiany napięcia. Być może przez chwilę zabrakło prądu w Twoim mieszkaniu, a to mogło doprowadzić do spięcia w urządzeniu.

Zalanie układu elektrycznego

Piekarnik jest narażony na zalanie różnego rodzaju płynami z przygotowywanych potraw. Do zalania może dojść także w trakcie czyszczenia urządzenia. Dlatego unikaj rozprowadzania płynnych preparatów bezpośrednio na elementach elektronicznych. Obszerne zalanie układu elektrycznego może powodować, że wyświetlacz w piekarniku nie działa. W celu usunięcia usterki konieczna będzie wymiana całego układu.

Uszkodzone przewody

Jeśli nie działa wyświetlacz, być może winę za taki stan rzeczy ponoszą przewody zasilające. Mogą one ulec przetarciu lub zerwaniu, uniemożliwiając tym samym zamknięcie układu elektrycznego. Wyświetlacz jest jednym z elementów układu elektrycznego, dlatego warto sprawdzić stan przewodów.

Nie działa wyświetlacz w piekarniku – awaria oprogramowania

Niekiedy może dojść do awarii oprogramowania, która wpływa także na pracę wyświetlacza. Niektóre piekarniki posiadają specjalne karty, dzięki którym można wgrać na nowo sterowanie urządzeniem. Zadaniem powinien jednak zając się profesjonalny serwis piekarników, ponieważ działając na własną rękę można uszkodzić inne podzespoły urządzenia.

Spalone diody

W przypadku, gdy wyświetlacz w piekarniku nie działa, winne może być też przepalenie diod wyświetlacza. Jest to bardzo prawdopodobne, gdy często pieczemy dania w bardzo wysokich temperaturach, a nasze urządzenie zostało wykonane z materiałów nie najlepszej jakości. W tej sytuacji konieczna będzie wymiana całego wyświetlacza.

Oczywiście istnieje więcej usterek odpowiadających za niedziałający wyświetlacz. W większości przypadków nie obędzie się bez wizyty specjalisty. Nie próbuj naprawiać piekarnika samodzielnie, ponieważ może to doprowadzić do całkowitego uszkodzenia urządzenia.

 

Przeczytaj również:

Czyszczenie piekarnika

Piekarnik nie grzeje

Zepsuty termoobieg

Piekarnik przypala jedzenie

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa piekarników, Serwis AGD