okresowe przeglądy elektryczne, okresowe pomiary elektryczne, przegląd instalacji elektrycznej, okresowy przegląd elektryczny domu jak często

Instalacja elektryczna w domu składa się z układu kabli i przewodów. Każdego dnia ułatwia funkcjonowanie domowników oraz korzystanie z wielu sprzętów. Aby sprawdzić, czy instalacja działa bez zarzutu, przeprowadza się okresowy przegląd elektryczny domu. Czy okresowe pomiary elektryczne są obowiązkowe? Czym grozi brak przeglądu?

Okresowe pomiary elektryczne – dlaczego są tak ważne?

Przegląd instalacji elektrycznej pozwala wykryć najmniejsze nieprawidłowości w jej działaniu, a tym samym uniknąć pogłębienia się problemu. Oględziny mają na celu sprawdzenie funkcjonalności i bezpieczeństwa całej instalacji. Wizyta przebiega szybko i sprawnie przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi. Okresowy przegląd elektryczny domu powinien być przeprowadzany raz na 5 lat, co reguluje polskie prawo budowlane. Podczas wizyty elektryk ocenia przydatność instalacji do użytkowania. Ponadto sporządza także protokół odbioru. Znajdują się w nim dane osoby kontrolującej, pieczątka, informacje na temat stanu budynku oraz wyniki przeglądu.

Przegląd elektryczny domu – czym grozi jego brak?

Brak ważnego przeglądu instalacji może Cię słono kosztować. Za brak przeglądu elektrycznego zapłacisz nawet 5 tysięcy złotych grzywny, ponieważ jest to wykroczenie. Mandat może nałożyć nadzór budowlany. Zakładając, że okresowy przegląd instalacji elektrycznej kosztuje kilkaset złotych, nie warto ryzykować otrzymaniem takiej kary.

Niewykonany przegląd elektryczny domu = problemy z ubezpieczycielem

Brak przeglądu elektrycznego może również wywołać problemy z ubezpieczycielem. Wymaga on okresowych pomiarów od właściciela budynku. Zazwyczaj w ogólnych warunkach ubezpieczenia znajdziemy informację, że ubezpieczyciel nie odpowiada za szkody powstałe w wyniku niewykonania określonych przepisami prawa przeglądów technicznych. Jest nim między innymi przegląd elektryczny domu. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek szkód związanych z nieprawidłowym działaniem instalacji elektrycznej, a nawet na skutek wyładowania atmosferycznego, będzie to wiązać się z niewypłaceniem odszkodowania. I oczywiście koniecznością pokrycia kosztów naprawy oraz wszelkich zniszczeń z własnej kieszeni.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Przeglądy elektryczne zapewniają bezpieczeństwo!

Przede wszystkim okresowe pomiary elektryczne służą Twojemu bezpieczeństwu. Wszelkie uszkodzenia instalacji, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne, mogą grozić porażeniem prądem lub pożarem. Brak przeglądu elektrycznego domu może stanowić zatem bezpośrednie zagrożenie dla mienia, zdrowia, a nawet życia!

Jeśli chcesz zlecić przegląd elektryczny domu sprawdzonemu specjaliście, nie zwlekaj! Już teraz skorzystaj z naszej oferty. Nasz elektryk pojawi się punktualnie w wyznaczonym terminie i przeprowadzi pomiary elektryczne z największą starannością, dbając o Twoje bezpieczeństwo!

To może Cię zainteresować:

Wybijanie korków – co robić?

Przeniesienie kuchni do salonu – o czym należy pamiętać?

Jak chronić sprzęt przed burzą?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk