zabezpieczenie przed burzą

Zbliżająca się burza zawsze budzi w nas niepokój. Głośne gromy z nieba powodują niepewność i skłaniają nas do wyłączenia swojego sprzętu AGD i RTV. Często nie wiemy jednak, w którym momencie podjąć takie działania. Nagłe załamania pogody są coraz częstsze, a wielu użytkowników domowych instalacji elektrycznych nadal nie wie jakie zabezpieczenie przed burzą stosować? Poleganie na piorunochronie lub dystrybutorze energii niejednokrotnie kończyło się na popalonych sprzętach AGD czy komputerach osobistych. Jak ochronić wyposażenie domu przed nagłą burzą? Co robić w przypadku niespodziewanych wyładowań i kiedy profesjonalny elektryk to jedyne wyjście?

Najlepsze zabezpieczenie przed burzą, czyli odłączenie zasilania!

Przygotowywanie się na burzę nie musi być procesem chaotycznym i niepewnym. Jednym z najbardziej opłacalnych zabezpieczeń sprzętu domowego przed burzą jest… odłączenie zasilania. Wyciągnięcie wtyczki telewizora czy komputera osobistego zajmie chwilę, a skutecznie ochroni sprzęt przed silnymi wyładowaniami.

Zasięg rażenia pioruna nie ogranicza się jedynie do wielkości chmury, ponieważ niektóre pioruny potrafią spowodować szkody nawet 2,5 km od miejsca wyładowania. Szybkie odłączenie zasilania ważniejszych urządzeń pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji. Proste zabezpieczenie przed burzą, które ukoi panikę i niepokój.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Specjalna listwa zabezpieczająca

Osoby, które nie chcą rozstawać się ze swoim sprzętem na czas trwania burzy, chętnie skorzystają z listw zabezpieczających. Powyższe zabezpieczenie przed burzą pozwoli korzystać z komputera i telewizora, a także ochroni je przed lżejszymi spięciami. W przypadku cyklicznych wyładowań, warto zainwestować w listwę antyprzepięciową z bezpiecznikiem. Wysokiej jakości listwa do komputerów oraz drogich sprzętów RTV to świetna inwestycja w ich bezpieczeństwo. Odpowiednia ochrona przed skokami napięcia to podstawa, jeśli chcemy, aby sprzęt działał bezawaryjnie i służył nam jak najdłużej.

Ochrona przeciwprzepięciowa

Mieszkańcy domów jednorodzinnych i małych bloków mieszkalnych powinni zwrócić szczególną uwagę na tzw. instalację odgromową, która zdaje się być najlepszym rozwiązaniem na nagłe załamanie pogody. Główną funkcją instalacji odgromowej jest przeprowadzanie energii pioruna w ziemię  i uniemożliwienie skoku napięcia w mieszkaniu. Proces ten fachowo nazywany jest “uziomem”, a stosowany jest w niemal w każdym gospodarstwie. Jak wygląda ochrona przeciwprzepięciowa? Jest to różnego kształtu metal umieszczony w ziemi, w niedalekiej odległości od ścian domu. Warto zaznaczyć, że założeniem instalacji odgromowej powinien zająć się elektryk z uprawnieniami.

Domowe zabezpieczenie przed burzą

Niezwykle ciekawym sposobem na ochronę sprzętu podczas burzowych wyładowań jest… włączenie jednej żarówki. Uderzenie pioruna w pobliżu lokalu mieszkalnego spowoduje przepięcie, a włączona żarówka przejmie całą energię z nim związaną. Napięcie będzie szukało ujścia i znajdzie je w zapalonej żarówce, którą niestety będzie trzeba spisać na straty. Nie jest to najbardziej zalecana metoda ochrony przed przepięciami, ale z pewnością zda egzamin podczas nagłych załamań atmosferycznych.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Instalacje elektryczne