plamy na naczyniach po zmywaniu

Zmywarka to jedno z tych urządzeń, które skutecznie ułatwiają nam nasze życie. Wpływ prawidłowo działającej zmywarki jest nie do opisania, a ilość czasu, którą oszczędzamy – nie do zliczenia. Mimo to, zdarza się, że plamy na naczyniach po zmywaniu pozostawiają na naszej zmywarce szereg oskarżeń. Czy właściwych? Dowiedzmy się, jak powstają plamy na naczyniach po zmywaniu!

  1. Skąd bierze się osad wapienny na naczyniach?
  2. Jak dozować nabłyszczacz?
  3. Dlaczego warto pamiętać o regularnym czyszczeniu zmywarki?
  4. Jakie są rodzaje szkła kuchennego?

Szukasz idealnego sposobu na domowej sposoby na czyszczenie zmywarki? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak wyczyścić zmywarkę octem i sodą oczyszczoną!

Zmywarka pozostawia wapienny osad na naczyniach?

Pierwszym i prawdopodobnie najczęstszym rodzajem plam pozostawianych przez zmywarki są tzw. plamy wapienne. Jeżeli biały nalot z naczyń możesz zetrzeć palcem, jest to osad z soli. Jeśli natomiast nalotu nie idzie usunąć bez domieszki octu – masz do czynienia z osadem z kamienia. Co robić, gdy plamy na naczyniach po zmywaniu są szczególnie trwałe?

  1. Upewnij się, że dozownik soli jest wyposażony w uszczelkę i jest do końca napełniony.
  2. Sprawdź, czy prawidłowo ustawiłeś moduł zmiękczający.
  3. Pamiętaj, iż zmywanie w twardej wodzie wymaga sporej ilości nabłyszczaczy i soli.
  4. Biały osad z kamienia usuń za pomocą specjalnych środków chemicznych lub roztworu sody z octem.

Plamy na naczyniach po zmywaniu – Za dużo nabłyszczacza!

Pojawienie się jakichkolwiek smug na naczyniach może być oznaką zbyt dużej ilości nabłyszczacza w urządzeniu. Większość zmywarek poinformuje Cię o nieprawidłowej ilości środków czyszczących, więc proces usuwania tej przyczyny sprowadza się do podążania za wytycznymi producenta. Jeśli plamy na naczyniach po zmywaniu to wina środków czyszczących – zmniejsz ich dawkę, a plamy powinny zniknąć.

Zmywarka jest po prostu brudna

Pojawianie się jakichkolwiek plam na naczyniach może mieć swój początek w braku pielęgnacji głównej komory zmywarki. Zmywarka, która nie jest regularnie czyszczona z pewnością prędzej lub później zostawi na naczyniach osad z soli lub kamienia. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas puszczać tzw. puste płukanie ze środkiem czyszczącym. Jeżeli nie masz na wyposażeniu środków chemicznych, skorzystaj z roztworu cytryny lub soli kuchennej i sody oczyszczonej.

Plamy na naczyniach po zmywaniu – Pamiętaj o rodzaju szkła kuchennego

Czy rodzaj szkła kuchennego ma znaczenie w przypadku zmywania naczyń w zmywarce? Oczywiście, że tak. Wszelkie szklanki wykonane z duralexu lub pochodnej szkła szybko spotkają się z plamami i zaciekami, które zniszczą estetyczne doznania płynące z korzystania z nich. Szkło prędzej lub później zmatowieje i przestanie nadawać się na zastawę. Pamiętaj, aby przy zakupie szklanek zwracać uwagę na oznaczenia producenta. Niektóre szklanki nie nadają się do mycia w zmywarce, dlatego najlepiej będzie jeśli dokładnie przejrzysz swoją szafkę na domowe naczynia.

 

 

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD