przewiercony przewód, Przewiercony kabel w ścianie konsekwencje. naprawa przewierconego kabla, Jak naprawić przewiercony przewód w ścianie, Kabel jest przewiercony, ale działa

Przewiercony kabel elektryczny to dość częsta usterka. Można jej jednak zapobiec, stosując metody lokalizowania przewodów. Jak naprawić przewiercony kabel w ścianie i czy to w ogóle jest możliwie? Jak konsekwencje niesie ze sobą przewiercenie przewodu? Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej!

Przewiercony przewód – jak tego uniknąć?

Wiercenie ścian powinno wykonywać się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Kable poprowadzone są zwykle wzdłuż linii poziomych i pionowych od puszek do wyłączników światła i gniazd. W starszych instalacjach zdarza się, że elektryk miał utrudnioną pracę ze względu na sąsiadujące rury. Zwykle instalacje w dawnych czasach rozprowadzano w taki sposób, aby ominąć przeszkodę. Z tego powodu, planując wiercenie otworu w ścianie, warto zaopatrzyć się w wykrywacz kabli, aby uniknąć przewiercenia przewodu.

Najprostsze wykrywacze przewodów elektrycznych kupisz już za około 100 złotych, Wykorzystując zjawisko indukcji elektromagnetycznej, są w stanie zlokalizować miejsce przewodu. Droższe i bardziej zaawansowane technologicznie wykrywacze potrafią określić położenie kabli z najwyższą precyzją oraz wykrywają także inne materiały. Zdecydowanie polecamy stosowanie wykrywaczy, ponieważ konsekwencje związane z przewierceniem kabla mogą być naprawdę poważne, o czym możesz przeczytać szerzej poniżej,

Przewiercony kabel w ścianie konsekwencje

Jednym z największych zagrożeń jest porażenie prądem. Może ono skutkować nie tylko poparzeniem skóry, ale nawet śmiercią! Kolejnym zagrożeniem jest zwarcie elektryczne. Przewiercony kabel może doprowadzić do przepalenia znacznej części instalacji oraz podłączonych do niej urządzeń, a naprawa i wymiana sprzętu będzie wiązać się z kolosalnymi kosztami. Nawet jeśli przewiercony kabel nie zniszczy instalacji, powinien zostać wymieniony. Jego wymiana wymaga wizyty elektryka i kucia ściany.

Przewiercony kabel – co zrobić?

Oczywiście, jeśli doszło już do przewiercenia przewodu, należy zachować zimną krew. Być może sytuacja nie jest bardzo poważna, ponieważ nie zawsze dochodzi do przerwania przewodu, a wyłącznie przebicia się w okolice przewodu z naruszeniem lub bez uszkodzenia osłony.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Niezwłocznie odłącz zasilanie wyłączając bezpieczniki. Następnie sprawdź multimetrem przewód. Należy również dokonać oględzin kabla, dlatego trzeba niestety powiększyć otwór w ścianie. To właśnie najważniejszy moment, od którego zależeć będzie naprawa przewierconego kabla.

Jak naprawić przewiercony przewód w ścianie?

Jeśli nie doszło do uszkodzenia osłony, naprawdę masz dużo szczęścia. Wystarczy zaszpachlować dziurę po wierceniu i wywiercić nową obok. Kabel jest przewiercony, ale działa? Jeżeli została tylko delikatnie naruszona jego osłona i nie doszło do wybicia bezpieczników, jesteś w stanie opanować taką sytuację samodzielnie. Wystarczy zakleić uszkodzenie taśmą izolacyjną. Najgorsza sytuacja to uszkodzony przewód wywołujący zwarcie. Jak połączyć przewiercony przewód w ścianie? Niestety nie obędzie się bez nowej puszki podtynkowej i złączki do kabli. Oczywiście naprawa instalacji elektrycznej powinna zostać przeprowadzona przez specjalistę. Jeśli szukasz dobrego elektryka z szybkimi terminami, koniecznie skorzystaj z naszej oferty.

Przewiercony kabel w ścianie może doprowadzić do naprawdę poważnych i niebezpiecznych sytuacji. Wiercąc otwór w ścianie warto wyposażyć się we wspomniany wykrywacz przewodów elektrycznych, który uchroni Cię przed poważnym remontem, a nawet utratą zdrowia lub życia!

 

To może Cię zainteresować:

Dobry elektryk – jak przygotować się do wizyty?

Brak obrazu w TV

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Elektryk, Elektryk z uprawnieniami, Instalacje elektryczne