zmywarka koło piekarnika, zmywarka obok piekarnika, piekarnik obok zmywarki, piekarnik koło zmywarki

Zmywarka jest bardzo przydatnym urządzeniem, jednak niekiedy ciężko jest wygospodarować na nią miejsce. Czy zmywarka koło piekarnika jest dobrym pomysłem? Gdzie najlepiej ją umieścić? Przeczytaj nasz wpis i dowiedz się więcej!

Gdzie ustawić zmywarkę?

Zanim przejdziemy do tego, czy zmywarka koło piekarnika to dobre rozwiązanie, zastanówmy się, jakie jest najlepsze umiejscowienie tego urządzenia. Zmywarka jest nieocenionym urządzeniem w domu, dlatego coraz więcej osób decyduje się na montaż zmywarki w kuchni. Powinna znaleźć się w miejscu, gdzie dostęp do niej nie będzie ograniczony i swobodnie będzie można całkowicie otworzyć drzwi zmywarki w celu wysunięcia koszy. Najlepszym miejscem na zmywarkę jest sąsiedztwo zlewu. Zmywarka koło zlewu umożliwia wstępne opłukanie mocno zabrudzonych talerzy i włożenie ich bezpośrednio do zmywarki bez ochlapywania blatów i podłóg. Jest to funkcjonalne rozwiązanie także, dlatego że niekiedy zdarza się wyjmować ze zmywarki niedosuszone naczynia. Bez problemu przeniesiesz je na ociekacz.

Ponadto dobrze jest również ustawić w pobliżu zmywarki kosz, do którego wrzucisz resztki mogące zablokować filtr zmywarki. Takie usytuowanie jest najbardziej ergonomiczne. Jednak zdarza się, że ze względu na niewielki rozmiar kuchni bądź jej niestandardowe wymiary, nie da się ustawić zmywarki w ten sposób i konieczne jest pójście na kompromisy.

Zmywarka koło piekarnika – czy to dobry pomysł?

Nierzadko zdarza się, że jedyne miejsce na zmywarkę jest możliwe tuż obok piekarnika. Czy takie zestawienie jest możliwe? W przypadku urządzeń do zabudowy jak najbardziej tak, ponieważ ścianka obudowy kuchennej będzie tworzyć izolację pomiędzy urządzeniami i zapobiegnie ich awarii. Jeśli myślisz o sprzętach wolnostojących, niestety należy zachować kilkucentymetrową odległość, co niekoniecznie będzie się dobrze prezentować w kuchni. Dodatkowo spowoduje, że w szczelinie będą gromadzić się tłuszcz oraz wszelkie zanieczyszczenia powstające podczas przygotowywania posiłków. Osoby, które decydują się na montaż piekarnika w słupku, powinny mieć na uwadze, aby zmywarka nie znajdowała się pod tym urządzeniem. Podczas cyklu zmywania ze zmywarki wydobywa się para wodna i może ona uszkodzić znajdujący się nad nią piekarnik, między innymi powodując pękniecie drzwiczek.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zmywarka koło kuchenki

Nie wszyscy zakupują samodzielny piekarnik wolnostojący lub do zabudowy. Nadal wiele osób wybiera kuchenkę elektryczną lub gazową z piekarnikiem. Podobnie jak zmywarka koło piekarnika, tak i w tym przypadku decydując się na urządzenie wolnostojące istnieje możliwość uszkodzenia obu sprzętów. Konieczne jest zachowanie minimum kilkucentymetrowego odstępu. Jeśli jednak nie masz innej możliwości, a chcesz cieszyć się dobrodziejstwem korzystania ze zmywarki, jest to opcja do rozważenia.

Jak widać zmywarka koło piekarnika to możliwe rozwiązanie, jednak najlepiej, aby były to urządzenia do zabudowy. Dodatkowo zrezygnuj również z montażu zmywarki w słupku tuż pod piekarnikiem. Jeśli szukasz fachowca do montażu lub naprawy sprzętu, wybierz nasz serwis AGD. Zapewniamy szybkie terminy wizyt oraz wsparcie najlepszych fachowców na rynku.

Przeczytaj również:

Zepsuty termoobieg w piekarniku – co zrobić?

Domowe tabletki do zmywarki – jak je zrobić?

Uszkodzony hydrostat w zmywarce – objawy

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa piekarników, Serwis AGD