cieknący kaloryfer

Martwi Cię opłakany stan Twoich kaloryferów? Cieknący kaloryfer to jedna z najczęstszych przyczyn wzywania fachowców od instalacji. Nie jest to jednak działanie na wyrost. Warto pamiętać, iż kaloryfer, z którego leje się woda wkrótce może ulegnąć jeszcze poważniejszej awarii, a w konsekwencji – przestać grzać. Nie wiesz, jak pokonać cieknący kaloryfer? Nie chcesz ryzykować zawilgoceniem podłogi? Przeczytaj nasz najnowszy poradnik!

Jeśli zależy Ci na pełnej sprawności domowych grzejników, zdecyduj się na profesjonalne odpowietrzanie kaloryferów w Twoim mieście!

Cieknący kaloryfer – Dlaczego grzejnik cieknie?

Przyczyn wycieku wody z kaloryfer jest sporo, ale większość z nich zdiagnozujesz całkowicie samodzielne. Najważniejszym przyrządem do diagnozowania awarii grzejnika będzie… Twoje oko. Dlaczego kaloryfer cieknie?

  • Nieszczelny zawór grzejnika
    Cieknący grzejnik może być skutkiem zwykłego uszkodzenia zaworu. Samodzielna naprawa zaworu może być jednak trudna, dlatego najlepszym wyjściem jest szybki kontakt z fachowcem.
  • Kapiący śrubunek
    Jeśli woda cieknie na dolnym połączeniu grzejnika, winowajcą mogą być zbyt luźne śrubki. Spróbuj dokręcić śruby, pamiętaj, że zbyt mocne dokręcenie śrubunku sprawi, że grzejnik będzie wylewał jeszcze więcej wody.
  • Uszkodzenie żeberek kaloryfera
    Nie od dzisiaj wiadomo, że rdza to jeden z najcięższych wrogów każdego grzejnika. Jeśli zauważyłeś na żeberkach grzejnika rdzawe naloty, istnieje możliwość, że cieknący kaloryfer to skutek powstających w ten sposób nieszczelności.

Jak wymienić zawór kaloryfera?

Udało Cię się prawidłowo zdiagnozować przyczynę wycieku wody z grzejnika? Czas na wymianę zaworu! Do przeprowadzenia bezpiecznej i skutecznej wymiany zaworu potrzeba jednak spuścić całą wodę z grzejnika. Prawdopodobnie nie masz w tym doświadczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem problemu okaże się doświadczony hydraulik.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Wymiana zaworu nie jest kosztownym zabiegiem, a sama wizyta fachowca nie powinna zająć więcej niż godzinę Twojego czasu. Co prawda specjalista sam dobierze najlepszy sposób usunięcia awarii, ale miej na uwadze, iż istnieje możliwość zarówno wymiany, jak i uszczelnienia zaworu zwykłą taśmą teflonową.

Cieknący kaloryfer – Jak samodzielnie uszczelnić grzejnik?

Niewielkie szczeliny, które powstały w skutek działania rdzy, uszczelnisz za pomocą specjalnego kleju. Jeśli perforacje znacznie się powiększyły, a nieszczelności nie da się zalepić klejem – czeka Cię lutowanie. Innym, równie skutecznym sposobem na rdzawy nalot na kaloryferze jest dokładnie wyczyszczenie połączeń między żeberkami. Pamiętaj również o zmianie uszczelek grzejnika oraz regularnie sprawdzaj stan części pokrytych rdzą. Uszczelnianie i klejenie nieszczelności może się jednak okazać rozwiązaniem jedynie czasowym. W takim wypadku, niezbędna będzie wymiana grzejnika na nowy, która w dłuższym czasie będzie o wiele bardziej opłacalna.

Co zrobić, gdy cieknie kaloryfer w bloku?

Czy jako lokator lub właściciel mieszkania w bloku masz obowiązek samodzielnej naprawy niesprawnego kaloryfera? Spór odpowiedzialnego za naprawę grzejnika mieszkaniu spółdzielczym ciągnął się od lat, ale najbardziej aktualne przepisy są stosunkowo jasne. Za naprawę cieknący grzejnika w bloku odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa. Kaloryfery, jako integralna część instalacji grzewczej, nie stanowi elementu własności właściciela lokalu. Wszelkie koszty wymiany lub naprawy grzejnika ponosi spółdzielnia mieszkaniowa.

 

 

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Odpowietrzanie kaloryferów