pralka wylewa wodę dołem, pralka wylewa wodę na podłogę, pralka cieknie

Twoja pralka wylewa wodę? To chyba jedna z najgorszych usterek tego urządzenia, ponieważ może doprowadzić do zalania łazienki oraz sąsiadów, jak i poważniejszych uszkodzeń sprzętu, na przykład zwarcia. Jakie są najczęstsze przyczyny tej usterki? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis.

Pralka wylewa wodę – zbyt duża ilość detergentu

Niekiedy po wyspaniu do szuflady zbyt dużej ilości proszku tworzy się piana, która nie mogąc znaleźć ujścia wewnątrz urządzenia, powoduje, że pralka wylewa wodę na podłogę. W nowoczesnych pralkach ten problem został rozwiązany dzięki automatycznemu dozowaniu detergentu. Czasami w pośpiechu możemy pomylić szufladkę z płynem z komorą na proszek. Efekt będzie podobny, jak w przypadku wsypania zbyt dużej ilości proszku – detergent spieni się pod wpływem działania wody i piana wyleje się z pralki.

Uszkodzone drzwiczki pralki

To kolejny powód, dla którego pralka wylewa wodę. Czasami dochodzi do rozszczelnienia drzwiczek, uszkodzenia zamka lub gumy czy zużycia uszczelki. Na szczęście naprawa nie jest bardzo skomplikowana i poradzi sobie z nią każdy serwis AGD.

Zapchany lub cieknący wąż odpływowy

Pralka wylewa wodę dołem? Koniecznie sprawdź stan węża odpływowego. Być może doszło do jego pęknięcia i niezbędna będzie wymiana węża odpływowego na nowy. Czasami dochodzi również do zatkania węża. Jeśli woda nie wypływa nigdzie z węża, a mimo to pralka cieknie, konieczne będzie jego wyczyszczenie. Odłącz wąż od syfonu i ustaw wlotem do góry. Wlej do niego gorącą wodę, na przykład z dodatkiem sody lub kwasku cytrynowego i pozostaw na około pół godziny, lekko ugniatając wąż, co ułatwi rozbicie złogów brudu. Wąż można również odpiąć od odpływu i pralki, a następnie przepłukać go bieżącą wodą. Jeśli coś w nim utknęło, spróbować delikatnie usunąć przedmiot przy pomocy drutu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zatkany filtr

Jeśli powyższe przyczyny zostały wykluczone, należy sprawdzić filtr. W przypadku, gdy rzadko czyścisz pralkę, być może doszło do zatkania filtra. Nagromadzone zanieczyszczenia lub zagubione przedmioty z prania, np. skarpetki mogą zatykać filtr i powodować, że pralka nie jest w stanie odpompować wody, a tym samym powoduje jej wylewanie.

Jaki widać pralka wylewa wodę z wielu powodów. Najczęściej nie są to bardzo poważne usterki i jest w stanie poradzić sobie z nimi każdy domorosły fachowiec. Jeśli jednak wolisz zlecić to zadanie specjaliście, wybierz nasz serwis AGD i przekonaj się, że naprawa pralek to nasza specjalność.

Przeczytaj również:

Dlaczego pralka nie kończy prania?

Pralka parowa – czy warto ją kupić?

Dlaczego pralka nie wypompowuje wody?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD