Montaż muszli toaletowej i spłuczki i ich naprawa

Wybór muszli klozetowej wraz z dodatkowym wyposażeniem na pierwszy rzut oka wydaje się być mało skomplikowanym zadaniem. Jednak im bardziej zaczniemy angażować się w ten temat, tym szybciej orientujemy się, że oferta czołowych producentów takich jak Koło, Geberit, Sanit, czy Grohe jest bardzo szeroka, a stosowane rozwiązania techniczne coraz nowocześniejsze. Taka różnorodność produktów nie tylko komplikuje wybór, ale sprawia też, że montaż muszli toaletowej lub naprawa zużytych elementów wymaga coraz bardziej fachowej wiedzy. Sprawdźmy więc, czym kierować się przy wyborze sanitariatów, oraz jak radzić sobie z ich montażem i ewentualnymi naprawami.

Montaż muszli toaletowej – wybór toalety

Zanim udamy się do sklepów na przegląd oferty toalet, przyglądnijmy się naszej dotychczasowej muszli klozetowej (w przypadku wymiany) lub miejscu, w którym chcemy ją zamontować (w przypadku pierwszego montażu). Zwróćmy przede wszystkim uwagę na rodzaj odpływu.

Montaż muszli toaletowej – umiejscowienie odpływu

Do muszli ustępowych doprowadza się przewody kanalizacyjne o średnicy 11 centymetrów. Spójrz, czy odpływ znajduje się w podłodze, czy w ścianie. W przypadku tego pierwszego rozwiązania mamy do czynienia z muszlą typu warszawskiego. W sytuacji, gdy wylot przewodu znajduje się w tylnej ścianie, musimy szukać muszli typu poznańskiego, a więc z poziomym odpływem.

Może się też zdarzyć, że w pomieszczeniu jest zbyt mało miejsca dla toalety typu warszawskiego. Wtedy możemy jeszcze rozważyć zakup muszli z odpływem uniwersalnym.

Podejście do muszli musi być osobne. Oznacza to, że do odcinka rury między muszlą a pionem nie powinno być podłączone żadne inne urządzenie sanitarne. Odcinek ten musi być też włączony do pionu poniżej wszystkich podejść na danym piętrze.

Montaż muszli toaletowej – kompakt czy podwieszana?

Jeśli już wiemy, jakiego rodzaju mamy odpływ, to czas ruszać na przegląd konkretnych modeli toalet. Zaraz po wejściu do sklepu zorientujesz się, że do wyboru masz klasyczne, stojące muszle oraz takie, które wiszą nad podłogą.

Muszla toaletowa stojąca

Bez wątpienia najpopularniejsze są miski stojące. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na łatwość montażu. Czyha tu jednak na nas kilka pułapek. Przede wszystkim kupując tego typu miskę, zmierzmy dokładnie odległość wylotu przewodu kanalizacyjnego od ściany, szczególnie w sytuacji, gdy do spłukiwania używaliśmy dotychczas górnopłuku, a chcemy zastąpić go dolnopłukiem lub popularnym kompaktem. Może się bowiem okazać, że odległość od ściany jest zbyt mała i zbiornik z wodą najzwyczajniej w świecie nam się nie zmieści. W takim wypadku można zdecydować się na przerobienie instalacji. Hydraulik w Warszawie, Krakowie i wielu innych miastach bez problemu wykona dla nas takie zlecenie.

Stojącą muszlę klozetową mocuje się do podłogi za pomocą śrub. W przypadku produktów takich firm jak Geberit, czy Sanit bez problemu znajdziemy modele, w których miejsca mocowania są praktycznie niewidoczne.

Muszla toaletowa wisząca

O ile stojąca muszla klozetowa jest łatwiejsza w montażu, o tyle zaletami modeli wiszących są estetyka i łatwość utrzymania w czystości. Chodzi tu w szczególności o miejsce styku muszli stojącej z podłogą. Nawet przy częstym myciu po kilku latach w tych okolicach zaczyna gromadzić się osad, kamień i brud. Takiego problemu nie ma w przypadku modeli wiszących. Podłogę pod nimi możemy bez kłopotu odkurzyć lub umyć mopem.

Montaż muszli klozetowej wiszącej bazuje na stelażach zatynkowych. Obecnie wykorzystywane techniki montażu umożliwiają pozostawienie swobodnego dostępu do wszystkich elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz mechanizmu spłukującego. W przypadku konieczności naprawy nie będzie więc problemu z dostaniem się do nich.

Aby uprościć montaż, najlepiej jest kupić gotowy zestaw składający się z muszli wiszącej wraz ze stelażem. Takie komplety są dostępne u większości producentów, na przykład w ofercie Grohe, Koło, czy Geberit. Możemy jednak zakupić stelaż osobno. Do wyboru mamy dwa warianty:

stelaż do zabudowy lekkiej – przeznaczony głównie do ścian kartonowo-gipsowych.

stelaż do zabudowy ciężkiej – dla dużych konstrukcji i mocnych ścian (cegła, żelbet itp.).

Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności do montażu miski wiszącej, warto zwrócić się o pomoc do fachowca. Pamiętajmy tylko, aby zarezerwować termin z wyprzedzeniem. O ile w mniejszych miejscowościach nie powinno to być problemem, o tyle hydraulik z Wrocławia, czy z Warszawy może mieć kalendarz wypełniony na kilka tygodni do przodu.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Montaż muszli toaletowej – muszla z kołnierzem czy bez?

Innowacyjne rozwiązanie, które przywędrowało do Europy z odległej Japonii. Muszla klozetowa bez kołnierza nie posiada wystającego w górnej części obrzeża. Jest to ta poszerzona część, na której opiera się deska klozetowa. Każdy, kto kiedykolwiek czyścił muszlę, wie, że właśnie w tym miejscu najtrudniej jest usunąć osady i nieczystości. Jest to siedlisko bakterii i innych chorobotwórczych drobnoustrojów. W toaletach bez kołnierza ten problem nie istnieje, bo nie ma żadnych zakamarków – mamy swobodny dostęp do całego wnętrza muszli.

Wiele osób pomyśli w tym momencie, że skoro muszla nie posiada kołnierza, to przy spłukiwaniu nie ma bariery, która powstrzymywałaby wodę przed rozchlapywaniem się. Tak się jednak nie dzieje. Wszystko dlatego, że w tym modelach misek tor, po którym spływa woda, został precyzyjnie wymodelowany. Dodatkowo zastosowano także specjalne dysze, które ją rozprowadzają.

Warto dopłacić kilka złotych i sprawić sobie muszlę bez kołnierza. Biorąc pod uwagę, jak długo będziemy korzystać z zakupionej toalety, z pewnością w przyszłości docenimy ten zakup. Tego typu muszle znajdziemy m.in. w ofercie firm Koło, Roca, czy Cersanit.

Montaż muszli toaletowej – jaka deska klozetowa?

Oczywiście najprościej jest zakupić deskę w komplecie z muszlą. Czasem jednak podoba nam się miska, ale deska już nie do końca. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by kupić ten element osobno. Tym bardziej, że w dużym stopniu odpowiada on za komfort użytkowania toalety.

Większość desek wykonana jest polipropylenu, czyli mówiąc prościej z plastiku. Są to produkty tanie, ale niezbyt estetyczne i wytrzymałe. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie konglomerat. Jest to materiał twardy i łatwy w czyszczeniu. Można go myć mocnymi detergentami bez obaw o rysy czy przebarwienia.

Deski z żywicy poliestrowej

Dla osób chcących wprowadzić do toalety odrobinę kolorów lub wzorów polecane są deski z żywicy poliestrowej. Są one dostępne w różnych kolorach, mogą być też zdobione dekoracyjnymi wzorami. W sklepach zdarzają się też deski drewniane. Są stylowe, choć trudne w utrzymaniu w czystości.

Spowolnione opadanie

Niezależnie od koloru deski i materiału, z którego jest wykonana, warto zamontować w swojej toalecie deskę o spowolnionym opadaniu. Jest dostępna w ofercie większości firm, na przykład w katalogach Cersanit, Koło, czy Geberit. Posiada zaawansowany mechanizm, który sprawia, że deska opada powoli i delikatnie zamyka toaletę. Unikamy więc hałasu i niszczenia ceramiki.

Montaż muszli toaletowej – wybór i montaż spłuczki

Wybór odpowiedniej spłuczki jest zadaniem trudniejszym niż kupno muszli klozetowej. Duża ilość stosowanych rozwiązań i dostępnych modeli to jednej strony gwarancja, że każdy znajdzie coś dla siebie, ale z drugiej strony spore zakłopotanie podczas zakupów.

Najprostszym rozwiązaniem jest zakupienie toalety kompaktowej. W jej przypadku zbiornik na wodę wraz z mechanizmem spłuczki jest połączony z muszlą klozetową. Wystarczy podłączyć w odpowiednim miejscu elastyczny wężyk doprowadzający wodę i montaż mechanizmu spłukiwania jest gotowy.

Dolnopłuki natynkowe

Innym popularnym rozwiązaniem są dolnopłuki natynkowe nisko zawieszone. Są to zbiorniki z wodą montowane zwykle na wysokości 120-150 mm nad muszlą. Najczęściej wykonane są z plastiku bądź z porcelany. Przepływ wody w nich jest zamykany zaworem pływakowym, który połączony jest z dźwignią płytki spustowej. Posiadają przewód przelewowy w zaworze spustowym, co chroni naszą toaletę przed zalaniem w przypadku, gdyby zawór pływakowy uległ uszkodzeniu. Przeciętny zbiornik dolnopłuku natynkowego napełnia się w kilkanaście sekund. Doprowadzenie wody następuje poprzez zawór kątowy, który najczęściej znajduje się z boku zbiornika.

Dolnopłuki podtynkowe

Inną odmianą dolnopłuków są zestawy montowane podtynkowo. W takim przypadku zbiornik na wodę oraz mechanizm spłuczki umieszcza się wewnątrz stelaża instalacyjnego. Sam stelaż często posiada warstwę izolacyjną, która wycisza spłukiwanie wody. Po zabudowaniu stelaża jedynym widocznym elementem pozostaje przycisk uruchamiający spłukiwanie. Po solidnym zamocowaniu stelaża należy wykonać jego obudowę. Musi być sztywna i wytrzymała. Często zabudowę wykonuje się z podwójnej warstwy płyty gipsowo-kartonowej o grubości 12,5 mm lub pojedynczej płyty budowlanej 20 mm. Płyty muszą wytrzymać duże obciążenia, gdyż w przeciwnym wypadku położona na nich glazura szybko zacznie pękać.

Zestawy podtynkowe można kupić bezpośrednio w salonach i serwisach producentów. Serwis Geberit w Warszawie, czy serwis Grohe Wrocław oferują fachowe doradztwo i usługi montażu sanitariatów.

Dodatkowe funkcje spłuczek

Wybierając mechanizm spłukujący, zwróć uwagę na jego dodatkowe funkcje. Przede wszystkim możliwość wyboru mniejszej ilości wody. Korzystanie z tej opcji szybko przełoży się na niższe rachunki. Podobną funkcję pełni stosowany przez niektórych producentów (na przykład firmę Koło) przycisk Stop, umożliwiający przerwanie spłukiwania.

Innym, ciekawym rozwiązaniem są spłuczki bezdotykowe. Część z nich wymaga zbliżenia dłoni na odległość kilku centymetrów od czujnika. W ten sposób uruchamiamy spłukiwanie. Taki system zapewnia dużą higienę wszystkim użytkownikom toalety. Innym pomysłem są czujniki wykrywające obecność człowieka w pobliżu spłuczki. Gdy opuścimy monitorowany obszar, woda jest automatycznie spuszczana. Oczywiście możemy też samodzielnie uruchomić spłukiwanie.

Najczęstsze awarie spłuczki

Spłuczka to element na stałe podłączony do instalacji doprowadzającej wodę. Dlatego jej awaria może mieć poważne konsekwencje. Najmniejszym problemem jest brak możliwości spłukiwania toalety do czasu usunięcia usterki. Często zdarza się też, że następuje nieprzerwany wyciek wody do toalety. Na pierwszy rzut oka strumień może wydawać się niewielki, jednak taki stan rzeczy utrzymujący się przez kilka miesięcy, może skutkować rachunkiem za wodę wyższym nawet o kilkaset złotych. Zdarzają się też awarie spłuczek, które mają naprawdę opłakane skutki – włącznie z zalaniem całego mieszkania. W takim wypadku może pomóc nam pogotowie hydrauliczne, które odetnie dopływ wody i usunie usterkę.

Mechanizm działania popularnych spłuczek

Większość spłuczek używanych w polskich domach ma podobny mechanizm działania. Woda doprowadzana jest do zbiornika za pośrednictwem elastycznych, wzmacnianych wężyków. Kluczowymi elementami są dwa zawory. Działają one w oparciu o grawitację i siłę wyporu cieczy. Woda do spłuczki nalewa się poprzez zawór napełniający. Wraz ze wzrostem poziomu wody, podnosi się ramię z pływakiem. Gdy zbiornik napełni się do odpowiedniego poziomu, ramię zamyka zawór i dopływ wody jest odcinany.

Drugi z zaworów (spłukujący) jest odpowiedzialny za zatrzymanie wody w zbiorniku. Otwiera się go poprzez naciśnięcie przycisku spłukiwania. Dzwon dociska zawór, który to dzwon przyciska z kolei ciśnienie wody.

Muszla toaletowa – usterki i uszkodzenia

Najczęściej występujący problem ze spłuczką to awaria zaworu spłukującego. Łatwo możemy ją rozpoznać – słuchać cichy szum spływającej wody, a zbiornik co kilka minut dopełnia się do maksimum. Tego typu usterki nie należy lekceważyć. Co prawda nie jest bardzo uciążliwa na co dzień, ale przy rozliczeniu mediów może nas nieprzyjemnie zaskoczyć opłata za zużytą wodę.

Nieszczelność wężyka

Druga często występująca usterka to nieszczelność wężyka doprowadzającego wodę do zbiornika. Najpierw wokół łączenia pojawia się skraplająca się wilgoć, potem z wężyka zaczyna cieknąć woda. Taka awaria jest szczególnie niebezpieczna w przypadku instalacji podtynkowych.  Często dowiadujemy się o niej dopiero, gdy nieszczelność jest bardzo poważna. Nie lekceważmy więc pierwszych przecieków i od razu wymieńmy wężyk lub jego mocowanie.

Zużycie zaworu napełniającego

W spłuczkach może zużyć się też zawór napełniający. Kamień szybko osadza się na elementach mechanizmu i może powodować ich uszkodzenie. Także w tym przypadku woda będzie przeciekać do muszli, ale tym razem przez przelew awaryjny (rurka w górnej części zaworu).

Uszkodzenie uszczelki pod dzwonem

Uszkodzeniu może ulec również uszczelka pod dzwonem. W wielu modelach toalet dokładna ocena jej stanu jest dość problematyczna i często wymaga demontażu mechanizmu spłukującego. Dobra wiadomość jest taka, że koszt części zamiennej jest niemal zerowy. Trudność polega jedynie na znalezieniu w sklepach odpowiedniej uszczelki, która zastąpi zepsuty egzemplarz.

Uszkodzenie uszczelki zbiornika

Stosunkowo rzadką usterką jest uszkodzenie uszczelki zbiornika. Jest to element, który znajduje się w miejscu łączenia pojemnika z muszlą klozetową. Do takiej awarii najczęściej dochodzi w wyniku uszkodzenia mechanicznego – na przykład uderzenia w zbiornik. W takim przypadku w czasie spłukiwania toalety, na podłogę może wypływać woda. Usunięcie awarii wymaga demontażu całego pojemnika.

Awaria przycisku uruchamiającego spłukiwanie

Awarii może też ulec przycisk uruchamiający spłukiwanie. Szczególnie jeśli jest on wykonany z mało wytrzymałego plastiku. Problem z tego typu usterkami jest taki, że przyciski nie są elementami wystandaryzowanymi. W takim przypadku przyciski Cersanit kupimy w salonach Cersanit, Geberit w salonach Geberit itd. Wymaga to trochę zachodu, szczególnie w przypadku modeli, których od kilku lat nie ma w sprzedaży.

A co w przypadku systemów soft-touch lub całkowicie bezdotykowego systemu spłukiwania? Tu sprawa komplikuje się i nie każdy hydraulik posiada wiedzę wystarczającą do naprawy takiego mechanizmu. Warto zwrócić się do bezpośrednio do producenta. Serwis Grohe, czy też serwis Sanit w Warszawie, Krakowie, czy jakimkolwiek innym mieście szybko poradzi sobie z problemem.

Podsumowanie

Jak widać, warto się dobrze przygotować na montaż muszli toaletowej i spłuczki. Wybór oferowanych przez producentów rozwiązań jest spory i temat, który na pierwszy rzut oka wydaje się mało skomplikowany, w rzeczywistości może nas przyprawić o ból głowy. Podobnie sytuacja wygląda z wszelkiego rodzaju naprawami. Warto zwrócić się do hydraulika, który wykona usługę w sposób fachowy. To da pewność, że pozbędziemy się problemu na długie lata. Zachęcamy tym samym do skorzystania z usług specjalistów usterka.pl.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Hydraulik, Wymiana i naprawa spłuczek