Wiele osób nie lubi prania firanek. Niestety ta czynność jest nieunikniona przy okazji mycia okien, ponieważ brudne firany i zasłony w otoczeniu krystaliczne czystych okien wyglądają zwyczajnie źle. Znaczna część osób, w obawie przed zniszczeniem tkaniny, decyduje się na długie i pracochłonne pranie ręczne. Na szczęście w przypadku większość firan można z powodzeniem wyprać je w pralce automatycznej. Efekt będzie równie zadowalający, jak po praniu ręcznym! Należy jednak stosować się do kilku zasad, aby zamiast śnieżnobiałej firany nie wyjąć z pralki pozaciąganego materiału. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, jak prać firanki w pralce, a z pewnością ta czynność nie będzie już więcej spędzać Ci snu z powiek!:)
Spis treści
Jak dobrze wyprać firanki? – ważne jest ich przygotowanie
Przed włożeniem firan do pralki, warto uprzednio wymoczyć je w wodzie. Ma to szczególne znaczenie w przypadku dużych firan i ciężkich zasłon, ponieważ piorąc je „na sucho”, nabiorą wody w trakcie prania, zwiększając swoją objętość oraz ciężar, a to może doprowadzić do uszkodzenia pralki.
Zatem jak prać firanki w pralce bezpiecznie? Należy rozpocząć prace od odpowiedniego przygotowania firan do kolejnych etapów. Jeśli Twoje firany są pożółkłe, warto namoczyć je w wodzie z dodatkiem kilku łyżek sody oczyszczonej lub soli kuchennej. Jeśli firanka wisi w kuchni lub w pokoju z aneksem kuchennym, powinno namoczyć się ją w wodzie z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń, który usunie tłuszcz. Kolorowe zasłony i firanki można wymoczyć w wodzie z płynem do płukania, tak, aby w trakcie prania nie utraciły koloru. Lekko zakurzonym firanom wystarczy wymoczenie w czystej wodzie. Jak długo moczyć firanki? Minimum godzinę, a najlepiej kilka godzin. Woda powinna mieć temperaturę nie większą niż 30-40 stopni Celsjusza. Tak namoczone firanki są gotowe do prania w pralce.
Jak prać firanki w pralce? – Jaki program do prania firanek w pralce wybrać?
Bez względu na producenta pralki, warto wybierać programy krótkie, przeznaczone do tkanin delikatnych. Niektóre pralki mają specjalny program dedykowany do firan. Optymalna temperatura prania to 30-40 stopni, podobnie jak wyglądało to w przypadku moczenia materiału. Nie należy także przeładowywać bębna i duże firany prać partiami. Można także pokusić się o delikatne wirowanie materiału, jednak w tym przypadku raczej nie obędzie się bez późniejszego prasowania firan.
W czym prać firanki? Możesz wykorzystać delikatny proszek do białych ubrań, jednak na rynku są dostępne specjalne środki chemiczne, przeznaczone do prania firan. Nie należy jednak przesadzać z ilością detergentu, ponieważ firanki mają tendencję do tworzenia dużej ilości piany w trakcie obracania się bębna pralki. Jak wyprać firanki, żeby były białe? Do proszku warto dodać łyżeczkę sody, która ma działanie wybielające. Podobnie zadziałają skorupki jaj. Umieść je w wełnianym woreczku, a następnie włóż do bębna pralki razem z firaną i ustaw odpowiedni program. Po wyjęciu z pralki firanka będzie perfekcyjnie biała. Jeżeli chcesz, żeby firanki lepiej się układały i uzyskały większą sztywność, możesz dolać do prania pół szklanki octu.
Jak wyprać firanki, żeby nie prasować?
Wiele pań domu zastanawia się jak prać firanki w pralce, żeby się nie pogniotły. Warto prać je zatem wykorzystując program bez wirowania. Dodatkowo trzeba zabezpieczyć materiał, składając firanki w kostkę i umieszczając je w specjalnych workach na pranie lub białych poszewkach na poduszki. Muszą być one koniecznie w kolorze białym, aby uniknąć zafarbowania firan. Jeśli firanki mimo wszystko są bardzo mocno pogniecione po wyjęciu z pralki, można je lekko podsuszyć w suszarce bębnowej, umieszczając firany w poszewce lub specjalnym worku. Zalecamy ponowne zawieszenie jeszcze mokrych firan na karniszu, co pozwoli uniknąć ich prasowania, ponieważ w trakcie pionowego suszenia materiał naprostuje się samoistnie. Z firan może ściekać woda, dlatego warto zabezpieczyć podłogę ręcznikami lub szmatkami. Pomimo zawieszenia mokrych firan, nadal widać zagniecenia? W tym przypadku sprawdzi się żelazko parowe, które umożliwia prasowanie w pionie już zawieszonych firan.
Jak prać firanki makarony w pralce?
Makarony to firany składające się z frędzli, niekiedy zdobione kunsztownymi koralikami. Pranie ich w pralce bez żadnego zabezpieczenia skutkowałoby skręceniem frędzli i najprawdopodobniej firana nadawałaby się do kosza. Zatem jak prać w pralce firanki makarony? Jeśli chcesz wyprać makarony bezpiecznie, przed zdjęciem ich z karniszy, zwiąż gumką w kilku miejscach po kilka bezpośrednio sąsiadujących ze sobą frędzelków. Dzięki temu unikniesz skręcenia firany. Następnie złóż ją w kostkę i umieść w specjalnym worku/siateczce do prania. Kolejne kroki wyglądają identycznie jak w przypadku innych rodzajów firan. Oczywiście nie wszystkie firany nadają się do prania w pralce. Jakich firanek nie można prać w pralce? Ręcznej pielęgnacji wymagają między innymi firany haftowane oraz wyszywane ostrymi paciorkami czy dżetami.
Już wiesz jak wyprać firany w pralce szybko i skutecznie. Od teraz nie będzie to pracochłonna i nużąca czynność, a efekt z pewnością przerośnie Twoje oczekiwania.
To może Cię zainteresować:
Pralka nie pobiera płynu do płukania
Dlaczego pralka dziurawi ubrania?
Woda w przegrodzie na płyn do płukania
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD