ubrania śmierdzą po praniu, pranie brzydko pachnie, pranie śmierdzi, co zrobić, żeby pranie nie śmierdziało, co zrobić, żeby pranie pachniało

Ubrania po wyjęciu z pralki powinny pachnieć płynem do płukania lub proszkiem. Jednak niekiedy okazuje się, że pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki. Przeczytaj nasz nowy wpis i dowiedz się, dlaczego ubrania śmierdzą po praniu i sprawdź jak uniknąć tego problemu na przyszłość.

Pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki – sprawdź przyczyny

Nieprzyjemny zapach z pralki, który wnika również w materiał świeżo wypranej odzieży, to wina pleśni i grzybów. Przez stały kontakt z wodą i resztkami brudu  w pralce powstaje idealne środowisko do rozwoju wspomnianych grzybów i pleśni. Dodatkowo mało osób pierze tkaniny w wysokich temperaturach, zwykle temperatura prania wynosi maksymalnie przy standardowym praniu 40 stopni, co również sprzyja rozwojowi heterotrofów.

Jeśli Twoje ubrania śmierdzą po praniu, zastanów się, czy nie wrzucasz do bębna pralki zbyt dużo wsadu i odzież nie może swobodnie obracać się w trakcie prania. Pamiętaj także o wyjmowaniu prania bezpośrednio po skończonym cyklu. Mokra odzież pozostawiona na dłuższy czas w pralce zaczyna szybko śmierdzieć stęchlizną ze względu na brak dostępu powietrza.

Pranie śmierdzi pleśnią – wyczyść filtr

W przypadku, gdy pranie brzydko pachnie, pomocne może okazać się wyczyszczenie filtra. Znajduje się on z przodu pralki, w jej dolnej części. Aby wyjąć filtr, należy podważyć klapę. Filtr myjemy pod bieżącą wodą. Żeby wyczyścić go dokładniej, pomocna będzie stara szczoteczka do zębów. Tak wyczyszczony filtr należy zamontować ponownie. Czynność powinno powtarzać się średnio raz na 2-3 miesiące, w zależności od częstotliwości prania. Należy również regularnie czyścić filtr sitkowy w wężu. Przed przystąpieniem do odkręcenia węża, należy zakręcić kran odprowadzający wodę. Warto również podstawić miskę, aby uniknąć wylania się wody z węża na podłogę. Rzeczony filtr znajduje się u wylotu węża i najszybciej można go wyjąć z pomocą pęsety. Po umyciu go pod bieżącą wodą, należy umieścić filtr ponownie w wężu i dopiero wtedy można odkręcić kran odprowadzający wodę.

Ubrania śmierdzą po praniu – porady i domowe sposoby na czyszczenie

Zastanawiasz się jak wyczyścić pralkę, żeby pranie nie śmierdziało? Poniżej znajdziesz garść porad, jak dbać o pralkę, żeby uniknąć przykrego zapachu z jej wnętrza.

Pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki – wietrz pralkę

Tuż po praniu nie zamykaj drzwiczek pralki. Wnętrze powinno się porządnie osuszyć. Wilgoć stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Warto również po każdym praniu przecierać do sucha uszczelki.

Ubrania śmierdzą po praniu – rób regularnie pranie w wysokiej temperaturze lub bez wsadu

Pleśń i grzyby nie lubią wysokiej temperatury, dlatego raz w miesiącu postaraj się wykonać pranie w temperaturze 90 stopni. Bez problemu możesz wyprać w takiej temperaturze stare ręczniki lub zużyte ściereczki. Możesz również wykonać takie pranie bez wsadu. Efekty będą jeszcze bardziej zadowalające, jeśli dodasz ocet lub kwasek cytrynowy. Jak czyścić pralkę octem? Wystarczy, że wlejesz do bębna 2 litry octu i dosypiesz dwa opakowania kwasku cytrynowego. Ustaw cykl prania w najwyższej temperaturze i ciesz się lśniącą pralką bez brzydkiego zapachu.

Pranie brzydko pachnie – stosuj wybielacze i ocet

Jeśli widzisz w Twojej pralce pleśń i ubrania śmierdzą po praniu, z powodzeniem pozbędziesz się problemu za pomocą wybielacza, na przykład domestosu. Wystarczy polać nim siedliska pleśni, odczekać chwilę, a następnie usunąć dokładnie detergent. Jeśli unikasz chemii w Twoim domu i obawiasz się, ze wybielacz może uszkodzić Twoje ubrania, możesz wykonać roztwór z sody i octu i pozostawić mieszankę na około godzinę, a następnie umyj dokładnie pralkę i wysusz ją czystą ściereczką.

 

Teraz już wiesz, dlaczego pranie śmierdzi po wypraniu. Stosując się do powyższych zasad, gwarantujemy, że problem nie powróci, a Twoje ubrania będą pachnieć wyłącznie środkami piorącymi.

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD