ubrania śmierdzą po praniu, pranie brzydko pachnie, pranie śmierdzi, co zrobić, żeby pranie nie śmierdziało, co zrobić, żeby pranie pachniało

Twoje ubrania śmierdzą po praniu pomimo używania dobrej jakości środków piorących? Zapoznaj się z naszym wpisem i dowiedz się, jakie są przyczyny brzydkiego zapachu tkanin oraz jak uniknąć tego problemu. Korzystając z naszych porad szybko odzyskasz piękny, świeży zapach wypranej odzieży.

Czym nie powinno śmierdzieć/pachnieć pranie po wyjęciu z pralki?

Niemal każdy z nas lubi zapach prania. Niestety zdarza się, że po wyjęciu z pralki czeka na nas przykra niespodzianka w postaci brzydko pachnących ubrań. Jak właściwie nie powinna pachnieć odzież po praniu? Często przyjmuje ona zapach pleśni, co może wskazywać na obecność grzybów w pralce. Jeśli ubrania śmierdzą po praniu pleśnią, nie jest to tylko problem związany z zapachem, ale przede wszystkim ze zdrowiem. Pleśń może między innymi podrażniać skórę i oczy, wywoływać katar, kaszel, a nawet zawroty głowy i nudności.

Niewłaściwy jest również zjełczały zapach prania. Co ciekawe może on pojawić się zarówno bezpośrednio po zakończonym cyklu prania, jak i na odzieży odłożonej do szafy. Przyczyną jest stosowanie zbyt dużej ilości środków piorących, które po czasie, zalegając we włóknach tkanin, ulegają rozkładowi. Wyprane ubrania nie powinny także pachnieć stęchlizną. Dzieje się tak, gdy odzież jest pozostawiana w pralce po praniu przez dłuższy czas.

Pranie śmierdzi po wyjęciu z pralki – sprawdź przyczyny

Istnieje wiele przyczyn przykrego zapachu odzieży po praniu. Większość powodów wiąże się z nieodpowiednią eksploatacją urządzenia. Sprawdź, co najczęściej powoduje, że ubrania śmierdzą po praniu.

Pleśń i grzyby

Nieprzyjemny zapach z pralki, który wnika również w materiał świeżo wypranej odzieży, to wina pleśni i grzybów. Przez stały kontakt z wodą i resztkami brudu w urządzeniu powstaje idealne środowisko do ich rozwoju. Jeśli pleśń nie zostanie usunięta, przenosi się z pralki na pranie, pozostawiając na nim nieprzyjemną dla nozdrzy woń.

Zbyt niska temperatura prania

Większość z nas pierze w temperaturze 30 stopni, ewentualnie 40 stopni Celsjusza. Taka temperatura nie jest w stanie zabić pleśni i sprzyja rozwojowi heterotrofów. Oczywiście większość ubrań wymaga prania w niskiej temperaturze z uwagi na możliwość uszkodzenia materiału. Oddzielnie warto prać jednak ręczniki. Potrzebują one większej temperatury prania, dzięki której pozbędziesz się także grzyba w pralce.

Przeładowana pralka

Ubrania śmierdzą po praniu wskutek przeładowywania bębna pralki. Gdy wrzucasz do bębna zbyt dużo wsadu, odzież nie może swobodnie obracać się w trakcie prania. Ponadto pralka nie jest w stanie dobrze wypłukać z materiału resztek detergentu, który oblepia tkaniny.

Pozostawianie prania w pralce

Pranie z pralki należy wyjmować bezpośrednio po skończonym cyklu. Mokra odzież pozostawiona na dłuższy czas w pralce zaczyna szybko śmierdzieć stęchlizną. Wpływa na to wilgoć i brak dostępu powietrza.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Nieodpowiednia ilość detergentu

W przypadku gdy odzież jest jedynie lekko przybrudzona, a użyjesz zbyt dużej ilości detergentu, nie ma wystarczającej ilości zanieczyszczeń lub cząstek tłuszczu, które mogą wiązać się z aktywną substancją piorącą. W tej sytuacji użyte preparaty osadzają się na włóknach odzieży i nie zostaną wystarczająco wypłukane, Z czasem cząsteczki organiczne środków piorących ulegają rozkładowi, wywołując nieprzyjemny zapach ubrań.

Z kolei zastosowanie zbyt malej ilości detergentu uniemożliwia rozpuszczenie brudu i tłuszczu, który krążąc w wodzie piorącej ponownie „przykleja się” do odzieży podczas płukania. To powoduje, że ubrania śmierdzą po praniu.

Barwienie tkanin henną

Zauważyłeś, że tylko ciemne ubrania śmierdzą po wyjęciu z pralki? Dzieje się tak dlatego, ponieważ czarne ubrania często barwione są p-Fenylenodiaminą – barwnikiem, który jest potocznie nazywany sztuczną henną. Barwnik po zetknięciu się z detergentem do prania zaczyna wydzielać przykry zapach. Robiąc pranie ciemnych tkanin, warto zatem zmniejszyć użycie proszku i płynu do płukania.

Niedostateczna pielęgnacja pralki

Jeśli po wyciągnięciu z pralki ubrania śmierdzą, warto przyjrzeć się czystości urządzenia. Nieprzyjemny zapach z pralki to efekt nagromadzonego brudu, osadu z detergentów oraz obecności pleśni. Czyszczenie urządzenia warto przeprowadzać kilka razy w roku. Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących skutecznego usuwania zanieczyszczeń z pralki.

Jak poradzić sobie ze śmierdzącym praniem? Sprawdzone, domowe sposoby

Jeśli Twoje ubrania śmierdzą po praniu, sięgnij po sprawdzone, domowe sposoby, które pomogą Ci pozbyć się przykrego zapachu z tkanin raz na zawsze. Pamiętaj o systematyczności, a różnicę dosłownie poczujesz od razu.

Wietrz pralkę

Po zakończeniu prania od razu wyjmij odzież i nie zamykaj drzwiczek pralki. Wnętrze powinno się porządnie osuszyć. Wilgoć stwarza idealne warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Możesz również po każdym praniu przecierać do sucha uszczelki.

Staraj się suszyć ubrania na zewnątrz

Warto suszyć pranie na zewnątrz nie tylko latem. Jeśli masz taką możliwość, wystawiaj mokre ubrania na balkon lub taras w słoneczne lub wietrzne dni. W sytuacji, gdy ubrania śmierdzą po praniu, zawarty w powietrzu ozon usunie nieprzyjemny zapach, a dodatkowo pranie będzie pachnieć świeżością. Z kolei promienie słoneczne zapewniają naturalną dezynfekcję tkanin i zabijają drobnoustroje.

Pamiętaj o regularnym czyszczeniu pralki

Aby zapobiec tworzeniu się siedlisk pleśni i grzybów oraz usunąć pozostałości proszku do prania i innych detergentów, należy dbać o czystość urządzenia. Jak czyścić pralkę octem? Wystarczy, że wlejesz do bębna 2 litry octu i dosypiesz dwa opakowania kwasku cytrynowego. Ustaw cykl prania w najwyższej temperaturze i ciesz się lśniącą pralką bez brzydkiego zapachu.

Gdy Twoja pralka zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, możesz sięgnąć również po sodę oczyszczoną. Świetnie neutralizuje ona przykrą woń oraz perfekcyjnie czyści wnętrze pralki. Wsyp pół szklanki sody oczyszczonej do szuflady na proszek i wstaw pranie, wybierając cykl z najwyższą temperaturą. Jeśli Twoje ubrania śmierdzą po praniu w wyniku niedostatecznej dbałości o czystość pralki, po takich porządkach problem powinien ustąpić.

Czyść filtr w pralce co kilka miesięcy

W przypadku, gdy pranie brzydko pachnie, pomocne może okazać się wyczyszczenie filtra. Znajduje się on z przodu pralki, w jej dolnej części. Aby wyjąć filtr, należy podważyć klapę. Filtr myjemy pod bieżącą wodą. Żeby wyczyścić go dokładniej, pomocna będzie stara szczoteczka do zębów. Tak wyczyszczony filtr należy zamontować ponownie. Czynność powinno powtarzać się średnio raz na 2-3 miesiące, w zależności od częstotliwości prania. Należy również regularnie czyścić filtr sitkowy w wężu. Przed przystąpieniem do odkręcenia węża, trzeba zakręcić kran odprowadzający wodę. Warto również podstawić miskę, aby uniknąć wylania się wody z węża na podłogę. Rzeczony filtr znajduje się u wylotu węża i najszybciej można go wyjąć z pomocą pęsety. Po umyciu go pod bieżącą wodą, należy umieścić filtr ponownie w wężu i dopiero wtedy można odkręcić kran odprowadzający wodę. Jeśli wolisz zlecić konserwację fachowcowi, wybierz nasz serwis AGD.

Stosuj wybielacz lub ocet

Jeśli ubrania śmierdzą po praniu i zauważyłeś siedliska pleśni w pralce, z powodzeniem usuniesz je z pomocą wybielacza, na przykład domestosa. Rozprowadź wybielacz w miejscu dotkniętym pleśnią i pozostaw go na kilka minut, a następnie usuń detergent używając mokrej ściereczki.  W przypadku, gdy unikasz stosowania chemii, możesz zastosować ocet. Jest równie skuteczny w walce z pleśnią, jednak wymaga dłuższego działania niż wybielacz i nie każdy akceptuje jego ostrą woń. Jeśli jego zapach jest Ci obojętny, nalej kilka łyżek octu na ściereczkę i połóż ją na ognisku pleśni na około godzinę. Następnie umyj dokładnie pralkę i wysusz ją czystą ściereczką.

Ocet możesz wykorzystać również do wypłukania zapachu stęchlizny z ubrań. Jeśli ubrania śmierdzą po praniu, nieprzyjemny zapach usuniesz mocząc odzież w misce z ciepłą wodą oraz połową szklanki octu. Ubrania pozostaw w takim roztworze na kilka godzin, a następnie wypierz ponownie.

Używaj odpowiedniej ilości środków piorących

Należy dodać do prania odpowiednią ilość detergentu, uwzględniając wagę wsadu oraz zalecenia producenta. Większość nowoczesnych pralek samodzielnie dozuje środki piorące, wykorzystując automatykę wagową. Dzięki temu mamy pewność, że nie używamy ich ani za mało, ani za dużo.

Dostosuj odpowiednią temperaturę prania

Jeśli ubrania śmierdzą po praniu, dostosuj odpowiednią temperaturę prania do konkretnych materiałów. Większość tkanin warto prać w temperaturze 30 stopni, jednak brudne ścierki czy ręczniki wymagają potraktowania wyższą temperaturą. Zazwyczaj zapominamy o sortowaniu prania i pierzemy ręczniki razem z ubraniami, co może powodować brzydki zapach.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Rób pranie bez wsadu

Raz na jakiś czas włączaj cykl prania bez wsadu, ustawiając najwyższą możliwą temperaturę prania, czyli 90 stopni Celsjusza. Dzięki temu zabijesz pleśń i grzyby w Twojej pralce. Jeśli uważasz puste pranie za marnowanie wody, ewentualnie możesz wrzucić do bębna materiały, które przetrwają tak wysoką temperaturę. Z powodzeniem wypierzesz na przykład stare ręczniki czy brudne ściereczki kuchenne.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD

Podsumowanie

  1. Twoje ubrania po wyjęciu z pralki nie powinny pachnieć pleśnią oraz stęchlizną. Również zjełczały zapach ubrań to sygnał do zmiany dotychczasowych przyzwyczajeń związanych z praniem.
  2. Zdarza się, że po praniu brzydko pachnie wyłącznie ciemna odzież. Jest to efekt zetknięcia się ciemnego barwnika z detergentem.
  3. Pranie nie pachnie po wyjęciu z pralki z wielu powodów. Najczęstsza przyczyna to pleśń, która jest wynikiem niedostatecznej dbałości o urządzenie.
  4. Inne częste przyczyny to pozostawianie ubrań po wypraniu w pralce, przeciążanie bębna zbyt dużą ilością odzieży, niewłaściwe stosowanie środków piorących, jak również nieumiejętne dobieranie temperatury prania.
  5. Jeśli Twoje ubrania śmierdzą po praniu, możesz zastosować proste sposoby, które pomogą Ci uporać się z tym problemem.
  6. Susz pranie na powietrzu, dostosowuj ilość detergentu do wsadu oraz nie zapominaj o odpowiedniej temperaturze prania.
  7. Nie przeciążaj również bębna pralki i wyjmuj pranie bezpośrednio po zakończonym cyklu.
  8. Dbaj o regularną konserwację urządzenia, ponieważ często przyczyną przykrej woni ubrań jest to, że Twoja pralka śmierdzi. Do jej wyczyszczenia możesz zastosować sprawdzone, domowe sposoby, wykorzystujące sodę oczyszczoną lub ocet.
  9. Siedliska pleśni usuniesz przy pomocy wybielacza lub octu.
  10. Raz na kilka miesięcy rób tak zwane puste pranie, czyli uruchom pralkę bez wsadu, ustawiając możliwie najwyższą temperaturę. Zabije to pleśń i grzyby.

 

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

Gdy ubrania śmierdzą po praniu, warto wymoczyć je kilka godzin w ciepłej wodzie wymieszanej z połową szklanki octu. Następnie wypierz je w pralce, dozując odpowiednią ilość środka piorącego. Odzież wyjmij od razu po zakończonym cyklu prania i jeśli to możliwe, wysusz ją na zewnątrz. Pamiętaj również o wyczyszczeniu samej pralki.

Twoje pranie nie śmierdzi po wyjęciu z pralki, a problem pojawia się dopiero po jego wyschnięciu? Zapewne stosujesz zbyt dużo lub zbyt mało środków piorących. Czytaj etykiety i dostosowuj ilość detergentów do wagi prania.

Jeśli odzież po wyjęciu z pralki śmierdzi stęchlizną, najprawdopodobniej pozostawiasz ją w pralce po praniu. Bezpośrednio po skończonym cyklu wyjmij odzież z bębna i umieść na tradycyjnej suszarce lub w suszarce bębnowej.

Być może używasz zbyt mało detergentu. Zapoznaj się z instrukcją znajdującą się na opakowaniu produktu i dostosuj jego ilość do wsadu prania.