laptop nie ładuje baterii

Jedną z najczęstszych awarii laptopów zgłaszanych w serwisach komputerowych jest problem z działaniem baterii. Laptop nie ładuje baterii, mimo że jest podłączony do sieci elektrycznej lub ładuje ją jedynie do pewnego poziomu. Co robić w takiej sytuacji? Kiedy zwrócić się do fachowego serwisu komputerowego? Głównym atutem laptopa jest przecież jego mobilność, a usterka baterii zamienia go w zwykły komputer stacjonarny.

Jeśli walczysz z awarią laptopa, z pewnością zainteresuje Cię nasz profesjonalny serwis komputerowy. Wypełnij internetowy formularz i umów wizytę jeszcze tego samego dnia.

Laptop nie ładuje baterii? – skorzystaj z innego gniazdka

Zanim zaczniemy zaawansowaną diagnostykę urządzenia, warto sprawdzić, czy awaria baterii nie wynika z podłączenia laptopa do uszkodzonego gniazdka. Przetarte i zużyte gniazdka to w głównej mierze domena transportu publicznego (m.in.: pociągów) czy miejsc użyteczności publicznej. Jeśli laptop nie ładuje baterii, a przesiadujesz aktualnie w kawiarni, bibliotece lub szkole, być może problem leży w stanie gniazdka. Zdarza się, że gniazdko dosłownie „wisi” na przewodach. Podłącz laptopa do innego gniazda i sprawdź, czy problem z ładowaniem ustąpił.

Laptop nie ładuje baterii, gdy jest włączony?

Jeśli laptop nie jest w stanie naładować baterii, gdy jest włączony, spróbuj go zrestartować. Powtórz proces restartu zarówno z włożoną baterią, jak i bez niej. Pamiętaj, że baterie niektórych laptopów są trwale wbudowane w obudowę.

Osoby mające dostęp do innego, ale nadal pasującego do diagnozowanego laptopa zasilacza mogą spróbować podmienić go. Jeżeli proces ładowania urządzenia się rozpocznie, oznacza to, że winę ponosi wadliwy zasilacz producenta. Diagnoza zasilacza nie wymaga natomiast zamiennika. Sprawdź, czy na kablu zasilającym widoczne są jakiekolwiek zatarcia lub dziury. Uszkodzony zasilacz to niezwykle częsta przyczyna braku możliwości naładowania baterii, a usunięcie problemu sprowadza się do wizyty w pobliskim sklepie komputerowym.

Bateria w laptopie nie działa — czyszczenie styków

Jeśli model Twojego laptopa umożliwia wyjęcie baterii z obudowy, wyciągnij ją i delikatnie przeczyść jej styki. Podobnie jak na każdej innej części laptopa czy komputera, również na stykach z biegiem czasu osadza się kurz. Praca w nieprzystosowanym do obsługi komputera środowisku (m.in.: łóżko), bardzo często kończy się całkowitym zanieczyszczeniem styków. Ciągnące się niedbalstwo może skutkować utworzeniem się tłustego nalotu, który skutecznie utrudnia komunikację między podzespołami. Podczas czyszczenia laptopa korzystaj ze sprężonego powietrza lub chusteczek nawilżanych.

Laptop nie ładuje baterii do 100%?

Niekiedy zdarza się, że resztki energii, które pozostały na komponentach elektronicznych powodują złą pracę całego układu zasilania. Jeśli podejrzewasz, że laptop nie działa przez niewyładowaną energię, odłącz urządzenie od zasilania, a następnie wyjmij baterię. Dwukrotnie naciśnij przycisk włączania, pamiętając, by za drugim razem przytrzymać go przez 20 sekund. Po zakończeniu procesu wyładowywania włóż baterię i podłącz zasilacz do gniazdka. Jeśli wszystko poszło po naszej myśli, laptop uruchomi się i rozpocznie ładowanie.

Zastosowanie się do niektórych z wyżej wymienionych porad może być problematyczne, ale dokładna diagnoza laptopa jest kluczowa w przypadku problemów z baterią. Zdarza się, że urządzenie kryje przyczynę awarii wewnątrz obudowy lub w oprogramowaniu. W sytuacji, gdy nie jesteśmy pewni, dlaczego laptop nie działa, najlepszym wyjściem zostaje kontakt z fachowym serwisem komputerowym.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa komputerów, Serwis komputerowy