BlogBlogMontaż kabiny prysznicowej Wrocław – o czym pamiętać?

28 lipca 2019
https://usterka.pl/wp-content/uploads/2019/07/image-1-1280x853.png

Montaż kabiny prysznicowej Wrocław

Bez względu na to, czy planujemy gruntowny remont łazienki, czy też urządzamy ją od podstaw, szybko stajemy przed dylematem – wanna, czy prysznic? Obecnie większość osób wybiera to drugie rozwiązanie i decyduje się na montaż kabiny prysznicowej m.in. ze względu na oszczędność miejsca w łazience i krótki czas potrzebny na kąpiel.  Nie bez znaczenia jest też oszczędność wody – kilkuosobowa rodzina może zaoszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie. 

Montaż kabiny prysznicowej – rodzaje kabin

Montaż kabiny prysznicowej warto zlecić fachowcom mającym doświadczenie w tego typu pracach. Błędy popełnione na tym etapie mogą skutkować niekontrolowanymi przeciekami i narastającą wilgocią powodującą m.in. pojawianie się grzybów pleśniowych. Zanim jednak znajdziemy odpowiednią firmę, musimy zdecydować, jaki rodzaj kabiny wybrać. 

Narożne kabiny prysznicowe – jest to idealne rozwiązanie do małych łazienek. Wykorzystujemy dwie istniejące ściany pomieszczenia. W tym układzie najczęściej montuje się kabiny zaokrąglone (zwykle z drzwiami przesuwnymi) lub kwadratowe. Te ostatnie z uwagi na większą ilość miejsca dają większy komfort i szerszą możliwość instalacji takich udogodnień jak choćby półki na kosmetyki.

Wnękowe kabiny prysznicowe – jeśli układ naszej łazienki sprawia, że mamy do dyspozycji wnęki, możemy je wykorzystać na przestrzeń pod prysznic. Daje to sporą oszczędność miejsca, szczególnie jeśli zdecydujemy się na montaż drzwi harmonijkowych. 

Przyścienne kabiny prysznicowe – wykorzystują tylko jedną ścianę łazienki. Przeznaczone są do większych pomieszczeń, gdyż mocno ingerują w przestrzeń „suchą” do naszej dyspozycji. 

Kabiny wolnostojące – stanowią w łazience odrębną całość, więc przeznaczone są do bardzo dużych pomieszczeń. Wymagają odpowiedniego zaprojektowania instalacji wodno-kanalizacyjnej. 

Prysznice walk-in – trudno je nazwać klasyczną kabiną, gdyż nie mają drzwi ani innych elementów ruchomych. Montaż brodzików w tym przypadku jest rzadko stosowany. Rolę kabiny pełni tafla szkła oddzielająca przestrzeń prysznica od suchej strefy łazienki. Tego typu instalacje dobrze sprawdzają się w minimalistycznych aranżacjach. 

Montaż kabiny prysznicowej – kabina prysznicowa z brodzikiem, czy bez?

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na kabinę bez brodzika. Tego typu konstrukcje mają sporo zalet, ale też kilka wad. Do zalet możemy zaliczyć przede wszystkim:

– dowolność w ustalaniu kształtu i metrażu kabiny

– bezpieczeństwo wynikające z braku schodka/progu

– łatwość czyszczenia wynikająca z mniejszej ilości zakamarków

Wadą tego typu rozwiązania są trudności w montażu. Odpływ wody musimy umieścić poniżej wylewki. Wymiana brodzików na opcję bezbrodzikową musi się więc wiązać ze skuwaniem podłogi. Spadek instalacji odpływowej powinien wynosić co najmniej półtora centymetra. 

Jeśli decydujemy się mimo wszystko na opcję z brodzikiem, to warto kupić go w komplecie z kabiną. Tego typu zestawy ma większość głównych producentów armatury. Wymiana kabin prysznicowych jest wtedy łatwiejsza i pozwala uniknąć komplikacji przy montażu. 

Jakość materiałów – jaką kabinę prysznicową wybrać?

Jeśli wybraliśmy już rodzaj i układ naszej kabiny prysznicowej, warto poświęcić chwilę czasu, by dowiedzieć się, która kabina prysznicowa wykonana została z odpowiadającego nam materiału. Ten czynnik ma duży wpływ na wygląd kabiny, jej trwałość, łatwość czyszczenia oraz oczywiście cenę. Najpopularniejsze materiały używane przy produkcji to:

Polistyren – cieszy się dużą popularnością głównie ze względu na niską cenę. Ścianki kabiny wykonanej z polistyrenu mają zwykle około 2 do 4 mm grubości. Często pokryte są wzorami, które maskują osady wapienne zbierające się w trakcie użytkowania. Polistyren w przeciwieństwie do szkła jest łatwy w przycinaniu, dzięki czemu dostosowanie jego kształtu do układu pomieszczenia jest bardzo proste. Tworzywo to cechuje się jednak słabą odpornością na uszkodzenia i zarysowania. 

Klasyczne szkło hartowane – grubość szyb szklanych waha się od 4 do nawet 12 mm. Jest ono wytrzymałe na uszkodzenia i ścieranie. Często podczas produkcji szyb używa się specjalnych technologii, które zabezpieczają je przed powstawaniem zacieków i osadów – na przykład Glass Protect, czy Antical. Ceny takich kabin w dużym stopniu zależą od kształtu szyb – najtańsze są te, które bazują na płaskich taflach. Elementy z giętego szkła podnoszą koszty. 

Szkło barwione i zdobione – osoby z bardziej zasobnym portfelem mogą sobie pozwolić na eleganckie odmiany szkła. Może być ono barwione na praktycznie dowolny kolor. Może być też zmatowione lub pokryte wzorami wykonanymi przy pomocy piaskowania lub sitodruku. Jedną z najbardziej efektownych form zdobienia szkła jest fusing, czyli łączenie różnokolorowych elementów szklanych w wysokiej temperaturze.

Trwałość kabiny prysznicowej

O trwałości kabiny decydują trzy czynniki. Pierwszy z nich to rodzaj materiałów, z których jest wykonana. Drugi czynnik to charakterystyka wody w naszym kranie. Ostatni element to nasza dbałość o utrzymanie kabiny w dobrej kondycji. 

Oprócz oceny materiału, z którego wykonana jest szyba kabiny, zwróćmy też uwagę na profile, uszczelki i okucia. Profile i okucia mogą być wykonane z aluminium o odpowiedniej grubości. Droższe i bardziej wytrzymałe są wykonane ze stali nierdzewnej. Każdy z elementów powinien być zabezpieczony m.in. poprzez niklowanie i anodowanie. 

Na skład wody w naszej łazience niestety nie mamy wpływu. Twarda woda bardzo szybko tworzy trudne do usunięcia zacieki, które po kilku latach mogą być praktycznie nie do usunięcia. Dlatego warto regularnie czyścić kabinę środkami przeznaczonymi do tego celu.

Kabiny prysznicowe – ceny

Najbardziej ekonomiczną opcją są ścianki typu walk-in. Montaż kabiny prysznicowej tego typu to wydatek około 500 do 1500 zł na produkt plus koszty robocizny. Szyba może być wykonana z transparentnego szkła o grubości 8-10 mm. Będzie miała zapewne pokrycie w postaci polimerowej warstwy ułatwiającej utrzymanie jej w czystości.

Innym wariantem jest kupno kabiny narożnej. W kwocie od 1000 do 2000 zł otrzymamy szyby z polistyrenu lub szkła o grubości od 4 do 6 mm. W takim przedziale cenowym możemy spodziewać się pojedynczych, łożyskowanych rolek i elastomerowych uszczelek odpornych na zmiany temperatury. 

Za dobrej jakości kabinę przyścienną zapłacimy od 2000 do 3000 zł. Może ona posiadać dwuczęściowe drzwi osadzone na zawiasach z mechanizmem podnoszenia podczas otwierania i opuszczania podczas zamykania. Szyba posiadać będzie powłokę antywapienną. 

Producenci kabin

Decydując się na montaż kabiny prysznicowej, możemy wybierać w ofertach kilkudziesięciu producentów obecnych w sklepach na terenie Polski. Warto zacząć od naszych rodzimych marek, takich jak Sanplast, Radaway, Besco czy Koło. W asortymencie tych firm znajdziemy praktycznie wszystkie popularne rodzaje kabin.

Z producentów zagranicznych godnymi polecenia firmami są Geberit, Ravak, czy Huppe. Jeśli szukamy ekskluzywnych produktów z wyższej półki, warto zapoznać się z asortymentem takich firm, jak Lagard, Albatros, czy Wasserfalle.

Montaż kabiny prysznicowej Wrocław – ile trwa?

To, ile czasu potrwa montaż kabiny prysznicowej we Wrocławiu zależy przede wszystkim od tego, czy wraz z nią decydujemy się także na wymianę brodzika. Jeśli chcemy wymienić oba te elementy, to nastawmy się na co najmniej kilkanaście godzin pracy. 

Wymiana kabiny powinna zamknąć się w sześciu godzinach w przypadku standardowego modelu w odpowiednio przygotowanym pomieszczeniu. Jeśli montaż kabin prysznicowych uwzględnia instalację dodatkowych udogodnień, takich jak na przykład odtwarzacz muzyczny, czy funkcja sauny, czas potrzebny na przeprowadzenie prac odpowiednio wzrasta. Wydłuży się on także w przypadku konieczności dostosowania instalacji wodno-kanalizacyjnej do potrzeb nowej kabiny. 

Pamiętajmy, że wymiana brodzików oraz wymiana kabin prysznicowych to prace, które wymagają odpowiedniej wiedzy i doświadczenia. Nawet niewielki błąd może powodować nieszczelności, których usunięcie może stanowić później spory koszt. Dlatego warto w tej kwestii zdać się na fachowców. Dlatego zachęcamy do skorzystania z usług hydraulików usterka.pl. Już dziś umów wizytę i otrzymaj 10 zł zniżki na usługę!

Umów błyskawiczną wizytę

Sprawdź, jak szybko możemy się spotkać

O nas

kontakt@usterka.pl
Stanisławowska 47, Wrocław
Wrocławska 67, Kraków
Aleja Waszyngtona 2B, Warszawa
Pozostałe oddziały: Poznań, Gdańsk, Katowice, Szczecin, Lublin, Bydgoszcz, Łódź.

Dla obcokrajowców:

Electrician

Plumber

Handyman

електрик

водопровідник

배관공

전공

montir listrik

tukang ledeng