myszka komputerowa

Nie da się ukryć, że od kilku lat rynek sprzętu komputerowego jest przesycony. Wybór odpowiedniej myszki lub klawiatury zajmuje nam tygodnie, a nawet miesiące. Mimo to, wielu z nas nie jest do końca pewnych, czy dokonało odpowiedniego wyboru. Pytań jest dużo, a odpowiedzi — brak. Czy bezprzewodowa myszka komputerowa jest opłacalna? Dlaczego gracze decydują się na myszki przewodowe? Jak wybrać najlepszą myszkę do komputera? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, w którym postaraliśmy się odpowiedzieć na najpopularniejsze pytania.

Mysz przewodowa czy bezprzewodowa — Czym się różnią?

Wybór myszki komputerowej nie jest łatwym zadaniem. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, musimy wziąć pod uwagę naprawdę wiele czynników. Kształt myszki, responsywność, budowa urządzenia, czułość oraz oczywiście… sposób podłączenia do komputera. To, czy potrzebujemy myszki przewodowej, czy bezprzewodowej, zależy w dużej mierze od sposobu, w jaki korzystamy z naszego laptopa lub PC-ta.

Bezprzewodowa myszka komputerowa to przede wszystkim wygoda oraz swoboda w użytkowaniu. Brak ciągnącego się przewodu uwolni nas od wiecznej plątaniny oraz nie wpłynie na naszą „ruchliwość” przy biurku. Myszka komputerowa z kablem jest natomiast symbolem stabilnej i rzetelnej pracy. Nie polega na połączeniu Bluetooth, które często okazuje się… średniej jakości oraz nie odnotowuje większych opóźnień pracy — jest szybka i responsywna. Tak, wybór myszki jest trudny, ale nie jest niemożliwy.

Przewodowa myszka komputerowa — Czy to dobry wybór?

Myszka przewodowa to rozwiązanie klasyczne i… mniej problematyczne. Urządzenia łączone przez Bluetooth lub łączność radiową mają to do siebie, że czasem po prostu nie działają. Jeśli szukamy myszki do firmowego laptopa lub biura, zależy nam efektywności, a nie efektowności. Myszka na staromodnym kablu zapewni nam:

  • Brak opóźnienia między ruchem myszki a zmianą położenia kursora.
  • Mniejszą awaryjność i odporność na zakłócenia sygnału.
  • Stabilną i sprawdzoną kulturę pracy.
  • Większy wybór w kwestii rozmiaru, budowy i liczby przycisków.

Tak, przewodowa myszka komputerowa to uniwersalne wyjście. Decydując się na sprawdzone rozwiązanie, nie uświadczymy wielu problemów nowocześniejszych urządzeń. Jest to w zasadzie jedyna i najbardziej znacząca różnica między myszką przewodową a bezprzewodową, która dla wielu z nas jest w zupełności wystarczająca.

Bezprzewodowa myszka komputerowa — Wygoda czy utrudnienie?

Myszki bezprzewodowe powinny być pierwszym wyborem osób, które cenią sobie mobilność przy pracy. Przydadzą się, gdy nasz komputer znajduje się w pewnej odległości od biurka lub krzesła, a nie chcemy nadwyrężać swojego kręgosłupa. Ponadto, bezprzewodowa myszka komputerowa może zostać podłączona do telewizorów Smart TV, telefonów, a nawet konsol do gier. Jej największą zaletą jest wielofunkcyjność. Z bezprzewodowej myszki bez problemów skorzystamy podczas podróży pociągiem, w kawiarni oraz na uczelni. Jeśli jesteś osobą podróżującą lub często zmieniasz swoją pozycję podczas pracy przy biurku — wybierz myszkę bezprzewodową.

Bluetooth czy łączność radiowa?

Częścią wspólną wszystkich myszek bezprzewodowych jest ich mobilność. Urządzenia różnią się natomiast sposobem połączenia z komputerem. Większość producentów decyduje się na technologię Bluetooth, ale w sklepach znajdziemy również myszki wykorzystujące łączność radiową. Myszki na Bluetooth zapewnią nam stabilniejsze połączenie, ale oznaczają wyższą cenę. Korzystają z zewnętrznych nadajników, dlatego nie musimy martwić się o wolny port USB w naszym komputerze.

Myszka komputerowa korzystająca z łączności radiowej to przede wszystkim niska cena. Połączenie wymaga pośrednictwa specjalnego odbiornika, zwykle podłączanego przez port USB. Myszki działające w oparciu o łączność radiową pracują na częstotliwości 2,4 GHz lub 5 GHz, a samo połączenie zwykle nie sprawia kłopotów. Problemy zaczynają się, gdy w pobliżu komputera działa kilka urządzeń radiowych. Myszka kiepskiej jakości nie poradzi sobie z dużym obciążeniem częstotliwości i może paść ofiarą zakłóceń.

Myszka komputerowa do gier? – Kabel ponad wszystko

Jeśli interesujesz się sceną e-sportową lub rozmawiałeś z profesjonalnym graczem, z pewnością znasz ich zdanie. Modele bezprzewodowe nie cieszą się popularnością wśród prograczy. Opóźnienie pomiędzy ruchem myszki a zmianą położenia kursora jest zbyt duże, aby urządzenie bezprzewodowe mogło dorównać przewodowej myszce. Przewodowa myszka komputerowa wpływa pozytywnie na komfort gry, nasze osiągi, a także ogólną satysfakcję z rozgrywki. W popularnych grach komputerowych o porażce często decydują ułamki sekundy, dlatego myszki przewodowe jeszcze długo nie opuszczą gamingowego świata.

Najlepsi producenci myszek komputerowych

Jak wspomnieliśmy na samym początku, rynek sprzętu komputerowego jest przepełniony możliwościami. Wycieczka do popularnych sklepów komputerowych często kończy się godzinnym porównywaniem tańszych i droższych modeli. Poniżej znajdziecie listę popularnych producentów wraz z ich głównymi półkami cenowymi. Ostateczny wybór myszki to nadal Wasza decyzja, ale być może pomożemy nieco zawężyć obszar poszukiwań:

  • Logitech — średnia i wysoka półka cenowa;
  • Natec — niska i średnia półka cenowa;
  • HP — niska i średnia półka cenowa;
  • MSI — średnia i wysoka półka cenowa;
  • Hama — niska półka cenowa.
Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa komputerów, Serwis komputerowy