wyciek pralki od spodu, wycieka prlka od spodu, cieknie pralka od spodu, dlaczego woda leci spod pralki

Wyciek wody spod pralki wiąże się z usterką jednego z elementów urządzenia. Co powoduje, że pralka cieknie od spodu? Przyczyn może być wiele, a poniżej przedstawimy najczęstsze powody problemu.

Dlaczego leci woda spod pralki? – awaria pompy odpływowej

Spod pralki Bosch cieknie woda? Warto sprawdzić w tej sytuacji pompę odpływową, być może konieczna będzie jej wymiana. Jeśli nie wiesz jaki model kupić, kieruj się informacjami znajdującymi się na tabliczce znamionowej. Zanim jednak dokonasz wymiany pompy, zajrzyj jeszcze do jej filtra. Niekiedy wystarczy przeczyścić filtr pompy odpływowej znajdujący się na dole pralki, ponieważ gromadzą się w nim kłaczki, włosy oraz inne drobne elementy mogące powodować problem z wyciekającą wodą spod pralki.

Pralka cieknie od spodu – uszkodzony fartuch

Jest to jeden z bardziej eksploatowanych elementów, dlatego, jeśli wycieka woda spod pralki, warto obejrzeć fartuch. Być może doszło do uszkodzenia gumowego elementu, który prowadzi do nieszczelności drzwiczek, a to z kolei powoduje, że pralka cieknie. Wymiana fartucha na nowy powinna rozwiązać problem.

Wyciek wody spod pralki – uszkodzony simmering i łożyska

Simmering odpowiada za uszczelnienie zbiornika pralki. Gdy dojdzie do jego uszkodzenia, woda może wyciekać na łożyska, co w efekcie prowadzi do ich awarii. Konieczna będzie wymiana zarówno simmeringu, jak i łożysk. Ważne jest szczelne połączenie tych elementów, które zapewni cichą pracę pralki, dlatego, jeśli nie czujesz się na siłach, zleć to zadanie fachowcowi, wybierając nasz serwis pralek.

Pralka cieknie od spodu – nieszczelny zbiornik

Jeśli cieknie woda spod pralki, warto również sprawdzić zbiornik. Mogą powstawać w nim dziury będące efektem złego wypoziomowania urządzenia. Niekiedy w tej sytuacji jest pomocne załatanie dziur specjalnym klejem, jednak na dłuższą metę to rozwiązanie nie będzie skuteczne na skutek drgań i ciepła wewnątrz pralki. Dlatego od razu warto rozważyć wymianę zbiornika na nowy.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Wyciek wody spod pralki – pęknięta komora szuflady

Być może pralka cieknie od spodu, ponieważ doszło do uszkodzenia komory szuflady na proszek. Z czasem, wskutek używania detergentów, ten element pralki ulega zniszczeniu, dlatego może pojawić się wyciek w momencie przepływu wody przez szufladę. W tej sytuacji konieczna będzie jej wymiana. Jeśli chcesz, aby obecna szuflada posłużyła Ci jak najdłużej, pamiętaj o jej regularnym czyszczeniu i usuwaniu zbrylonego proszku.

Pralka cieknie od spodu – winny wąż odpływowy

W przypadku, gdy spod pralki Samsung cieknie woda, być może pękła uszczelka węża odpływowego lub został on zablokowany nieczystościami po praniu, na przykład jakimś drobnymi elementami – choćby monetami czy guzikami. Czasami dochodzi również do pęknięcia samego węża, zwłaszcza gdy Twoje urządzenie jest mocno dosunięte do ściany.

Awaria węża połączeniowego bęben-pompa

Gdy Twoja pralka cieknie od spodu, kolejnym winowajcą może być właśnie wąż połączeniowy, który uległ obluzowaniu lub uszkodzeniu. W tym drugim przypadku będą widoczne ubytki i nie pozostaje nic innego, jak wymienić cały element. Czasami jednak dochodzi jedynie do poluzowania zacisku sprężynowego i wystarczy wymiana opaski zaciskowej.

Wyciek wody spod pralki – winny elektrozawór

Jeśli spod pralki Beko cieknie woda i wykluczyłeś już inne przyczyny awarii, powodem takiego stanu rzeczy może być nieszczelny elektrozawór. Charakterystycznym objawem jest to, że woda wycieka spod pralki podczas pobierania wody. Zwykle winę za awarię elektrozaworu ponosi gromadzący się na nim osad z kamienia lub zużyte uszczelki.

Pralka cieknie od spodu z wielu powodów, które podaliśmy powyżej. Z niektórymi naprawami poradzisz sobie samodzielnie, nawet będąc laikiem w tej materii. Jeśli wolisz jednak, aby naprawą zajął się sprawdzony serwis AGD, koniecznie skorzystaj z naszych usług. Z pewnością się nie zawiedziesz!

 

To może Cię zainteresować:

Pralka wybija korki

Pralka zatrzymuje się podczas prania

Co zrobić, gdy pralka nie chce się otworzyć?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Pralka nie grzeje wody?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD