pralka nie pobiera proszku

Zdarza się, że mimo naszych największych chęci, pralka nie pobiera proszku. Powodów takiego stanu rzeczy jest naprawdę sporo, od uszkodzonego modułu sterowania do zatkania węża dopływowego. Dlaczego pralka nie korzysta z proszku do prania?

  1. Dozownik detergentów nie działa na skutek zanieczyszczenia.
  2. Elektrozawór nie przepuszcza wody do szuflady.
  3. Zatkany wąż dopływowy nie pozwala wodzie dostać się do urządzenia.
  4. Zabrudzenie szuflady na proszek i płyn do płukania.

Potrzebujesz więcej porad, dotyczących naprawy pralki? Przeczytaj pierwszy artykuł i dowiedz się, co robić, gdy pralka nie pobiera płynu do płukania.

Pralka nie pobiera proszku? – Wyczyść dozownik detergentów

Dozownik detergentów to jedna z części składowych pralki, znajdująca się nad szufladą pralki. Znajdziesz ją po zdjęciu górnej pokrywy urządzenia, co samo w sobie nie jest nazbyt trudne. Prawidłowe działanie dozownika sprawia, że woda pod odpowiednim ciśnieniem przepływa przez dozownik, mieszając się z płynem do płukania i proszkiem. Dlaczego zatem pralka nie pobiera proszku? W przypadku zanieczyszczenia i zabrudzenia dozownika przepływ wody może być znacząco utrudniony. Sprawdź, w jakim stanie jest dozownik detergentów i w zależności od stopnia zabrudzenia

  • Wyczyść go mieszanką sody i octu,
  • Wymień dozownik detergentów na nowy.

Awaria elektrozaworu pralki

Zdarza się, że pralka nie pobiera proszku do prania z powodu poważniejszej awarii komponentu. Chodzi tu o elektrozawory, z których korzysta większość nowych pralek Amica, Samsung oraz pralek Whirlpool. Jeśli pralka nie działa, przyjrzyj się właśnie elektrozaworom, które odpowiadają za kierowanie wody do odpowiednich komór w szufladzie.

Wiele pralek korzysta z dwóch, a nawet trzech elektrozaworów, a awaria jednego z nich prowadzi do problemów z pobieraniem płynu. Elektrozawory, które puszczają wodę jednocześnie, powodują zderzenie się strumieni w szufladzie, skutkując pobraniem płynu. Gdy elektrozawór nie działa, woda nie przepłynie przez środkową komorę, tym samym nie mieszając się z płynem do płukania.

Pralka nie pobiera proszku — Sprawdź stan węża dopływowego

Kolejnym, relatywnie częstym powodem problemów z pobieraniem płynu do płukania jest uszkodzenie węża dopływowego. Wąż dopływowy sprawia, że ciśnienie wody w pralce jest na tyle wysokie, aby swobodnie przepuszczać płyn do obiegu podczas prania. Zanieczyszczona lub uszkodzony wąż dopływowy to częsta przyczyna sytuacji, gdy pralka nie pobiera proszku do prania. Wyczyść wnętrze węża dopływowego długim drucikiem lub środkami na kamień. Pamiętaj, że mogło również dojść do zniszczenia sitka węża, a wtedy jedynym wyjściem z sytuacji jest wymiana części. Zaniedbanie węża dopływowego może prowadzić do brudnych ubrań po praniu.

Nie zaginaj węża dopływowego!

Jeśli pozbyłeś się zanieczyszczeń z wnętrza węża, a sitko zdaje się być w dobrym stanie — zajmij się ułożeniem węża. Zwróć uwagę na to, aby wąż dopływowy nie był pozaginany lub poskręcany. Pralka nie pobiera proszku lub pralka nie działa, gdy wąż dopływowy nie doprowadza do niej wody. Wyprostuj wszelkie zagięcia lub wymień wąż dopływowy na nowy.

Pralka nie korzysta z proszku do prania – Zanieczyszczenie szuflady na proszek i proszek

Zabrudzenie szuflady, zwłaszcza w formie kamienia lub resztek proszku oraz płynu, sprawi, że pralka nie pobierze płynu w kolejnych cyklach prania. Wyjmij szufladę na detergenty, a następnie opłucz ją pod strumieniem ciepłej wody. W usuwaniu kamienia i resztek proszku pomoże wilgotna szmatka, mieszanka octu i sody oraz stara szczoteczka do zębów. Szuflada na detergenty wytrzyma mocniejsze szorowanie, dlatego z pewnością nie szczędź na to swojej siły.

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD