rozmrażanie lodówki, no frost, jak rozmrozić lodówkę, ile trwa rozmrażanie lodówki

Regularne rozmrażanie lodówki i zamrażarki jest konieczne, jeśli zależy nam na tym, aby urządzenie działało bez zarzutu przez wiele lat. Nagromadzony lód nie tylko ogranicza miejsce w chłodziarce, ale również powoduje, że lodówka zaczyna pobierać więcej prądu. Jak rozmrozić lodówkę w kilku krokach? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, który z pewnością zmotywuje Cię do większej pielęgnacji Twojej lodówki.

Jak często rozmrażać lodówkę?

Lodówkę, podobnie jak zamrażarkę, powinno rozmrażać się przynajmniej raz na pół roku. W przypadku starszych modeli lód może gromadzić się szybciej, dlatego warto odmrażać urządzenie nawet raz na dwa miesiące. Niektóre chłodziarki posiadają system automatycznego odszraniania, który opóźnia tworzenie się lodu, a tym samym rozmrażanie może odbywać się rzadziej.

Czy trzeba rozmrażać lodówkę No Frost?

Lodówki z systemem No Frost zapobiegają odkładaniu się lodu, dzięki czemu rozmrażanie lodówki No Frost nie jest konieczne tak szybko, jak w przypadku innych chłodziarek. Nie oznacza to jednak, że nie rozmraża się ich w ogóle. Wystarczy wykonać tę czynność średnio raz w roku, w celach pielęgnacyjnych. Ponadto warto zaznaczyć, że lodówki No Frost rozmrażają się w zaledwie kilka godzin, co pozwala zaoszczędzić czas. Dlatego, jeśli planujesz zakup nowej chłodziarki, rozważ zakup modelu właśnie z tym systemem.

Ile trwa rozmrażanie lodówki?

W zależności od ilości nagromadzonego lodu, pory roku oraz modelu urządzenia, rozmrażanie lodówki może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin. Niewątpliwie jest to wielogodzinny proces, dlatego, żeby nie tracić czasu, można pozostawić lodówkę do rozmrożenia na przykład na noc. Nigdy nie przyspieszaj rozmrażania za pomocą suszarki czy garnka z gorącą wodą lub, o zgrozo, zeskrobując lód ze ścianek nożem. Takie praktyki mogą uszkodzić Twoją lodówkę.

Jak rozmrozić lodówkę? Zabezpiecz zapasy

Nie da się ukryć, że rozmrażanie lodówki jest pracochłonnym zajęciem, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować i poświęcić mu dużo czasu. Przede wszystkim przed planowanym rozmrożeniem powinniśmy opróżnić szuflady chłodziarki z jedzenia. Jeśli nie mamy dodatkowej lodówki, lodówki turystycznej lub uczynnych sąsiadów, którzy udostępnią miejsce w swojej zamrażarce, pozostałe pokarmy warto przechowywać w specjalnym torebkach termicznych, owinięte w gazetę i pozostawić je w chłodnym miejscu, na przykład w piwnicy. Zimą sytuacja jest mniej skomplikowana, wystarczy na tego typu zajęcie wybrać mroźny dzień i wystawić żywność na balkon.

Rozmrażanie lodówki krok po kroku

Gdy chłodziarka zostanie już opróżniona z zapasów, należy przekręcić pokrętło regulacji temperatury na „0” i odłączyć lodówkę od źródła zasilania. Zabezpiecz również kable przed zalaniem wodą. Jeśli rozmrażasz zarówno lodówkę, jak i zamrażarkę, na podłodze rozłóż ściereczki, a do komory zamrażarki wstaw miskę, do której będzie ściekać woda. Wyjmij także wszystkie półki i szuflady, umyj je w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń lub octu, następnie wytrzyj do sucha. Jest to ważne, ponieważ jeśli po odmrożeniu włożysz do chłodziarki wilgotne elementy, pojawi się na nich szron.

Pamiętaj również, że rozmrażanie chłodziarki należy przeprowadzać przy szeroko otwartych drzwiach. Gdy lód się rozpuści, umyj dokładnie wnętrze urządzenia, nie zapominając również o drzwiach. Do mycia warto wykorzystać wspomnianą już wodę z dodatkiem octu lub płynu do mycia naczyń. Szczególnie polecamy ocet, który wykazuje działanie dezynfekujące i absorbuje przykre zapachy z lodówki. Dostępne są także gotowe preparaty do czyszczenia lodówek, jeśli wolimy korzystać z profesjonalnych środków. Po wyczyszczeniu lodówki i zamrażarki wytrzyj urządzenie za pomocą ręcznika papierowego, aby wnętrze było zupełnie suche. Pozostaw jeszcze przez jakiś czas uchylone drzwiczki, żeby pozbyć się zapachu detergentów lub octu.

Rozmrażanie lodówki to bez wątpienia proces pracochłonny, jednak jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Jeśli Twoja lodówka nie chłodzi lub pojawiają się inne problemy z jej działaniem, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowców, wybierając na przykład nasz profesjonalny serwis lodówek.

 

To może Cię zainteresować:

Lodówka sama się rozmraża

Dlaczego lodówka jest gorąca?

Lodówka głośno chodzi

 

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Serwis AGD