czego nie wolno myć w zmywarce, czego nie myć w zmywarce

Zmywarka jest bez wątpienia przydatnym urządzeniem i w miarę możliwości umieszczamy w niej większość naczyń, aby uniknąć zmywania ręcznego. Niestety jest to błąd, ponieważ nie wszystkie sztućce i garnki nadają się do mycia w zmywarce. Zatem czego nie można myć w zmywarce? Czym to grozi? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej!

Czego nie myć w zmywarce – zwróć uwagę na sztućce

Posrebrzane łyżeczki do deserów czy aluminiowe widelce powinno się myć ręcznie, ponieważ mają tendencję do ciemienia. Nie zaleca się także wkładania do zmywarki noży. Stal w kontakcie z detergentami i gorącą wodą powoduje, że noże stają się tępe i mogą wymagać ciągłego ostrzenia. Nie wkładaj do zmywarki również drewnianych łyżek i łopatek. Drewno pod wpływem gorącej wody pęcznieje i pęka, a drzazgi mogą uszkodzić delikatne elementy zmywarki.

Czego nie można myć w zmywarce – uwaga na szkło

Delikatne szkło może ulec zmatowieniu podczas mycia w zmywarce. Zdecydowanie bardziej poleca się mycie ręczne, które pozwoli uniknąć zarysowań oraz pęknięcia szkła. Dotyczy to nie tylko cienkich szklanek, ale również szkła dekoracyjnego, tak zwanych kryształów.

Czego nie wolno myć w zmywarce – plastikowe pojemniki na jedzenie i miski

Chodzi głównie o pojemniki i miski wykonane z cienkiego plastiku. Jeśli na opakowaniu nie widnieje symbol zmywarki, należy myć je ręcznie. Pod wpływem detergentów i wody plastikowe pojemniki i miski odkształcają się i pokrywają nalotem.

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Czego nie można myć w zmywarce – zabytkowe przedmioty

Posiadasz w swoich zasobach drogocenne antyki wykonane z miedzi lub cynku? Nigdy nie zmywaj ich w zmywarce, ponieważ uszkodzisz ich powierzchnię. Nie zaleca się również mycia w zmywarce zdobionej porcelany, ponieważ zdobienia mogą się zetrzeć.

Czego nie zmywać w zmywarce – patelnie i garnki z nieprzywieralną powłoką

Na co dzień używasz garnków i patelni z nieprzywieralną powłoką? Nie myj ich w zmywarce, ponieważ tracą swoje właściwości pod pływem ciśnienia wody i detergentów. Niektóre garnki z powłoką nieprzywieralną można myć w zmywarce, jednak informacja na ten temat powinna się znajdować na dnie naczynia.

Czego nie można myć w zmywarce – zabrudzone naczynia

Oczywiście nie chodzi o talerze i garnki z resztkami jedzenia, bo po co byłaby nam potrzebna zmywarka, która nie radzi sobie z takimi zabrudzeniami? Chodzi tu o pojemniki z popiołem, ubrudzone smarem czy farbą. Mogą one zatykać filtry i doprowadzić do uszkodzenia zmywarki, a nawet zalania mieszkania.

Jak widać, lista „czego nie można myć w zmywarce” jest dość długa. Zmywanie ręczne pozwoli Ci uniknąć uszkodzenia sztućców, dobrych patelni czy cennych przedmiotów oraz uchroni Twoją zmywarkę przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Twoja zmywarka nie włącza się lub wykazuje inny problem? Nasz serwis AGD w kilka chwil znajdzie przyczynę usterki. Wybierz naszą usługę – naprawa zmywarek – już teraz, a być może pojawimy się u Ciebie jeszcze dzisiaj!

Przeczytaj również:

Matowe szkło ze zmywarki

Dlaczego zmywarka nie suszy naczyń?

Potrzebujesz pomocy?Zamów fachowca

Zapchana zmywarka – jak odetkać zmywarkę?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa zmywarek, Serwis AGD