Czas na większe zakupy? Skorzystaj z promocji Allegro
woda stoi w pralce, woda w pralce przyczyny

Niedziałająca pralka potrafi pokrzyżować plan dnia każdej rodziny. Ze względu na stały kontakt z wodą urządzenie jest narażone na wiele usterek. Jedną z takich awarii jest woda w pralce po praniu. Jakie są przyczyny tego problemu?

Woda w pralce po praniu – zatkany wąż odpływowy

Zazwyczaj woda stoi w pralce po praniu z powodu zatkanego węża odpływowego. W tym elemencie urządzenia często gromadzą się zanieczyszczenia uniemożliwiające odprowadzenie wody. Sprawdź, czy w wężu i w filtrze nie znajdują się włosy, kamień, guziki lub inne elementy mogące blokować przepływ wody. Drożność węża sprawdzisz podstawiając pod niego miskę. Jeśli woda spływa, oznacza to, że układ odpływowy jest sprawny. Dodatkowo warto przeprowadzić czyszczenie pralki przy pomocy specjalistycznych środków odkamieniających, ponieważ to właśnie osady kamienne bywają często przyczyną blokowania poszczególnych elementów urządzenia.

Woda w pralce – niesprawna pompa odpływowa

Awaria pompy odpływowej również może powodować, że stoi woda w pralce po praniu. Jest to element odpowiadający za odpompowywanie wody. Nie zawsze konieczna jest wymiana pompy – czasami gromadzi się na niej kamień, który usuniesz przy pomocy octu lub przeznaczonych do tego chemicznych preparatów. Jeśli porządne wyczyszczenie pompy nie pomogło, konieczna będzie jej wymiana. Warto zlecić to zadanie fachowcowi, dlatego wybierz nasz serwis AGD.

Uszkodzony wąż łączący bęben z pompą

Bęben z pompą łączy wąż, a jego usterka może powodować, że zostaje woda w pralce po praniu. Wewnątrz mechanizmu węża znajduje się gumowa kulka. Dzięki niej nie dochodzi do cofania się brudnej wody do wnętrza bębna. Kulka może ulec zakamienieniu lub uszkodzeniu ostrym elementem. W tej sytuacja konieczna będzie wymiana węża na nowy.

Włączona funkcja zatrzymania płukania

Być może podczas uruchamiania pralki niechcący włączyłeś funkcję zatrzymania płukania oznaczoną miską z wodą. W tej sytuacji pozostaje woda w pralce i nie zostanie odprowadzona z bębna. Aby się jej pozbyć, należy wybrać dodatkowe wirowanie lub spuścić wodę ręcznie.

Jak widać, woda w pralce może pojawić się z wielu powodów. Częstym z nim jest nagromadzony brud lub kamień, dlatego pamiętaj o regularnej konserwacji urządzenia.

Szukasz dobrego serwisanta do naprawy pralki? Skorzystaj ze wsparcia naszego fachowca i przekonaj się, że naprawa pralek to nasza specjalność. Oferujemy pomoc doświadczonych specjalistów, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu szybko zdiagnozują przyczynę problemu i równie sprawnie usuwają zaistniałą awarię. Umów wizytę w kilka chwil, wypełniając nasz formularz online.

 

To może Cię zainteresować:

Pralka parowa – czy warto ją kupić?

Kamień w pralce – jak go usunąć?

Dlaczego pralka zatrzymuje się podczas prania?

Potrzebujesz fachowca? Zobacz: Naprawa pralek, Serwis AGD